gtk+ master - en to ja translation catalogue (883 entries)

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
ja: "%s" を "%s" (属性は "%s") という種類の値に変換できませんでした

en: "%s" is not a valid attribute name
ja: "%s" は属性名としては妥当ではありません

en: "%s" is not a valid attribute type
ja: "%s" は属性の種類として妥当ではありません

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
ja: "%s" は属性 "%s" に対して妥当な値ではありません

en: "Deepness" of the color.
ja: 色の "深さ" です

en: %1$s on %2$s
ja: %2$s:%1$s

en: %s job #%d
ja: %s (印刷ジョブの番号 #%d)

en: (None)
ja: (なし)

en: (disabled)
ja: (無効)

en: (unknown)
ja: (不明)

en: --- No Tip ---
ja: --- Tip なし ---

en: <%s> element has invalid id "%s"
ja: 要素 <%s> の id "%s" が間違っています

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
ja: 要素 <%s> には "name" や "id" といった属性はありません

en: A <%s> element has already been specified
ja: 要素 <%s> は既に指定されています

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
ja: 要素 <text> は要素 <tag> の前に記述できません

en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
ja: "%s" というファイルは既に存在します。上書きしてもよろしいですか？

en: A_t:
ja: 時間を指定する(_T):

en: About %s
ja: %s について

[ctx: Accelerator]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: Accelerator]
en: Invalid
ja: 無効

en: Add Cover Page
ja: 裏表紙の追加

en: Add the current folder to the bookmarks
ja: このフォルダをブックマークへ追加します

en: Add the folder '%s' to the bookmarks
ja: '%s' というフォルダをブックマークへ追加します

en: Add the selected folder to the Bookmarks
ja: 指定したフォルダをブックマークへ追加します

en: Add the selected folders to the bookmarks
ja: 指定したフォルダをブックマークへ追加します

en: Adjusts the volume
ja: 音量を調整します

en: Advanced
ja: 拡張

en: After
ja: 後

en: All sheets
ja: 全てのページ

en: Amharic (EZ+)
ja: アムハラ語 (EZ+)

en: Amount of blue light in the color.
ja: 選択した色の青成分の量です

en: Amount of green light in the color.
ja: 選択した色の緑成分の量です

en: Amount of red light in the color.
ja: 選択した色の赤成分の量です

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
ja: 匿名のタグがあるので、タグを生成できません

en: Any Printer
ja: 任意のプリンタ

en: Application
ja: アプリケーション

en: Artwork by
ja: アートワーク担当

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
ja: このコンテキストの中にある要素 <%2$s> の属性 "%1$s" が間違っています

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
ja: 属性 "%s" が同じ要素 <%s> 上に二回出現しました

en: Authentication
ja: 認証

en: Authentication is required on %s
ja: %s には認証が必要

en: Authentication is required to get a file from %s
ja: %s からファイルを取得するには認証が必要

en: Authentication is required to get attributes of a job
ja: ジョブの属性を取得するには認証が必要

en: Authentication is required to get attributes of a printer
ja: プリンタの属性を取得するには認証が必要

en: Authentication is required to get attributes of job '%s'
ja: ジョブ '%s' の属性を取得するには認証が必要

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
ja: プリンタ %s の属性を取得するには認証が必要

en: Authentication is required to get default printer of %s
ja: %s のデフォルトのプリンタを取得するには認証が必要

en: Authentication is required to get printers from %s
ja: %s からプリンタを取得するには認証が必要

en: Authentication is required to print a document on %s
ja: 文書を %s で印刷するには認証が必要

en: Authentication is required to print document '%s'
ja: 文書 '%s' を印刷するには認証が必要

en: Authentication is required to print document '%s' on printer %s
ja: 文書 '%s' をプリンタ '%s' で印刷するには認証が必要

en: Authentication is required to print this document
ja: この文書を印刷するには認証が必要

en: Authentication is required to print this document on printer %s
ja: この文書をプリンタ '%s' で印刷するには認証が必要

en: Auto Select
ja: 自動選択

en: Axes
ja: 軸

en: BMP image has bogus header data
ja: BMP 画像のヘッダのデータがおかしいです

en: BMP image has unsupported header size
ja: サポートしていない BMP 画像のヘッダ・サイズです

en: Bad code encountered
ja: おかしなコードに出会いました

en: Be_fore:
ja: 前(_F):

en: Before
ja: 前

en: Billing Info
ja: サマリ情報

en: Bits per channel of PNG image is invalid.
ja: PNG 画像のチャンネル毎のビット数がおかしいです

en: Bits per channel of transformed PNG is not 8.
ja: 変換した PNG のチャンネル毎のビット数が 8 ではありません

en: Bookmark '%s' cannot be removed
ja: ブックマーク '%s'を削除できません

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
ja: "id" と "name" の両方が要素 <%s> 上にありました

en: Bottom to top
ja: 下から上へ

en: Bottom to top, left to right
ja: 下から上へ、左から右へ

en: Bottom to top, right to left
ja: 下から上へ、右から左へ

en: Bourne Again Shell
ja: bash

en: Bourne Shell
ja: sh

en: Brightness of the color.
ja: 色の明るさです

en: C_ollate
ja: ページを揃える(_O)

en: C_reate
ja: 作成(_R)

en: C_redits
ja: クレジット(_R)

en: C_urrent Page
ja: 現在のページだけ(_U)

en: Cache file created successfully.
ja: キャッシュ・ファイルの生成が完了しました

en: Cannot allocate TGA header memory
ja: TGA ヘッダのメモリを確保できません

en: Cannot allocate colormap entries
ja: カラーマップのエントリを確保できません

en: Cannot allocate colormap structure
ja: カラーマップ構造体を確保できません

en: Cannot allocate memory for IOBuffer data
ja: IOBuffer データのメモリを確保できません

en: Cannot allocate memory for IOBuffer struct
ja: IOBuffer 構造体のメモリを確保できません

en: Cannot allocate memory for TGA context struct
ja: TGA コンテキスト構造体用のメモリを確保できません

en: Cannot allocate memory for loading PNM image
ja: PNM 画像を読み込むためのメモリを確保できません

en: Cannot allocate memory for loading XPM image
ja: XPM 画像を読み込むためのメモリを確保できません

en: Cannot allocate new pixbuf
ja: 新しい pixbuf を確保できません

en: Cannot allocate temporary IOBuffer data
ja: 一時的な IOBuffer データのメモリを確保できません

en: Cannot change to folder because it is not local
ja: ローカルではないので、フォルダを変更できません

en: Cannot end process with pid %d: %s
ja: pid %d のプロセスを終了できません: %s

en: Cannot kill process with pid %d. Operation is not implemented.
ja: pid %d のプロセスを kill できません。操作が実装されていません。

en: Cannot open display: %s
ja: ディスプレイをオープンできません: %s

en: Cannot read XPM colormap
ja: XPM のカラーマップを読み込めません

en: Cannot realloc IOBuffer data
ja: IOBuffer データのメモリを再確保できません

en: Caps Lock is on
ja: Caps Lock が ON です

en: Cedilla
ja: セディーユ

en: Circular table entry in GIF file
ja: GIF ファイルのテーブル・エントリが循環しています

en: Cl_ear
ja: クリア(_E)

en: Classified
ja: 機密

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
ja: スポイトをクリックして、画面上の好きな場所をクリックして色を選択して下さい

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
ja: 現在の色に指定する場合はこのパレットのエントリをクリックして下さい。このエントリを変更する場合は、色の見本をここにドラッグするか、右クリックして "色をここに保存" を選択して下さい

en: Co_nnect
ja: 接続する(_N)

en: Color
ja: 色

en: Color Selection
ja: 色の選択

en: Color Wheel
ja: 色ホイール

en: Color _name:
ja: 色の名称(_N):

en: Command Line
ja: コマンドライン

en: Complete, but not unique
ja: 該当するものがありますが、これ以上の補完は不可です

en: Completing...
ja: ファイル名の補完中...

en: Compressed icons are not supported
ja: 圧縮アイコンはサポートされていません

en: Confidential
ja: 極秘

en: Connect _anonymously
ja: 匿名で接続する(_A)

en: Connect as u_ser:
ja: ユーザを指定する(_S):

en: Convert to PS level 1
ja: PS のレベル１に変換する

en: Convert to PS level 2
ja: PS のレベル２に変換する

en: Copie_s:
ja: コピーの数(_S):

en: Copies
ja: コピー

en: Copy URL
ja: URL のコピー

en: Copy _Link Address
ja: リンクのアドレスをコピー(_L)

en: Copy _Location
ja: 場所のコピー(_L)

en: Could not add a bookmark
ja: ブックマークを追加できませんでした

en: Could not allocate memory: %s
ja: メモリを確保できませんでした: %s

en: Could not clear list
ja: 一覧をクリアできませんでした

en: Could not create stream: %s
ja: ストリームを生成できませんでした: %s

en: Could not decode ICNS file
ja: ICNS ファイルをデコードできませんでした

en: Could not find the icon '%s'. The '%s' theme
    was not found either, perhaps you need to install it.
    You can get a copy from:
    	%s
ja: アイコン '%s' が見つかりませんでした。テーマ '%s' も
    見つからないので、インストールする必要があります。
    次からコピーを取得できます:
    	%s

en: Could not get image height (bad TIFF file)
ja: 画像の高さを取得できません (おかしな TIFF ファイル)

en: Could not get image width (bad TIFF file)
ja: 画像の幅を取得できません (おかしな TIFF ファイル)

en: Could not get information for file '%s': %s
ja: '%s' というファイルの情報を取得できませんでした: %s

en: Could not mount %s
ja: %s をマウントできませんでした

en: Could not read from stream: %s
ja: ストリームから読み込めませんでした: %s

en: Could not remove bookmark
ja: ブックマークを削除できませんでした

en: Could not remove item
ja: アイテムを削除できませんでした

en: Could not rename %s back to %s: %s.
ja: %s の名前を %s に戻せませんでした: %s

en: Could not rename %s to %s: %s
ja: %s の名前を %s に変更できませんでした: %s

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
ja: %s の名前を %s に変更できませんでした: %s (その後に %s を削除します)

en: Could not retrieve information about the file
ja: ファイルに関する情報を取得できませんでした

en: Could not seek stream: %s
ja: ストリームの中を検索できませんでした: %s

en: Could not select file
ja: ファイルを選択できませんでした

en: Could not send the search request
ja: 検索結果をプログラム側に送信できませんでした

en: Could not show link
ja: リンクを表示できませんでした

en: Could not start the search process
ja: 検索処理を開始できませんでした

en: Couldn't allocate memory for color profile
ja: 色のプロファイルで使用するメモリを確保できませんでした

en: Couldn't allocate memory for context buffer
ja: コンテキスト・バッファ用のメモリを確保できませんでした

en: Couldn't allocate memory for header
ja: ヘッダのメモリを確保できませんでした

en: Couldn't allocate memory for line data
ja: 行のデータ用のメモリを確保できませんでした

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
ja: JPEG 画像を読み込むためのメモリを確保できませんでした

en: Couldn't allocate memory for paletted data
ja: パレット・データ用のメモリを確保できませんでした

en: Couldn't allocate memory for saving BMP file
ja: BMP 画像を読み込むためのメモリを確保できませんでした

en: Couldn't allocate memory for stream
ja: ストリームのメモリを確保できませんでした

en: Couldn't allocate memory to buffer image data
ja: 画像データを格納するためのメモリを確保できませんでした

en: Couldn't convert filename
ja: ファイル名を変換できませんでした

en: Couldn't create new pixbuf
ja: 新しい pixbuf を生成できませんでした

en: Couldn't decode image
ja: 画像をデコードできませんでした

en: Couldn't load bitmap
ja: BMP 画像を読み込めませんでした

en: Couldn't load metafile
ja: メタ・ファイルを読み込めませんでした

en: Couldn't recognize the image file format for file '%s'
ja: ファイル '%s' の画像ファイルの形式を認識できませんでした

en: Couldn't save
ja: 保存できませんでした

en: Couldn't save the rest
ja: 残りのデータを保存できませんでした

en: Couldn't write to BMP file
ja: BMP ファイル名に書き込めませんでした

en: Couldn't write to TIFF file
ja: TIFF ファイルに書き込めませんでした

en: Create Fo_lder
ja: フォルダの作成(_L)

en: Create in _folder:
ja: フォルダの中に作成(_F):

en: Credits
ja: クレジット

en: Cursor hotspot outside image
ja: カーソルのホットスポットより外側の画像です

en: Custom %sx%s
ja: カスタム %sx%s

en: Custom Size %d
ja: その他のサイズ %d

en: Custom size
ja: その他のサイズ

en: Cyrillic (Transliterated)
ja: キリル文字 (翻字)

en: D_esktop
ja: デスクトップ(_E)

en: De_lete File
ja: ファイルの削除(_L)

en: Decreases the volume
ja: 音量を下げます

en: Delete File
ja: ファイルの削除

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Didn't get all lines of PCX image
ja: PCX 画像の全ての行を取得できません

en: Dimensions of TIFF image too large
ja: TIFF 画像の次元が大きすぎます

en: Disabled
ja: 無効

en: Do use the Wintab API [default]
ja: Wintab API を使用しない [デフォルト]

en: Documented by
ja: ドキュメント担当

en: Domain:
ja: ドメイン:

en: Don't batch GDI requests
ja: GDI のリクエストをまとめない

en: Don't check for the existence of index.theme
ja: index.theme ファイルの有無を確認しない

en: Don't include image data in the cache
ja: キャッシュに画像データを含めない

en: Don't use the Wintab API for tablet support
ja: タブレットのサポートで Wintab API を使用しない

en: Down Path
ja: 下のパス

en: Duplicate object id '%s' on line %d (previously on line %d)
ja: オブジェクト ID '%s' が %d行目で重複しています (前は%d行目)

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
ja: 要素 <%s> は <%s> の下で定義できません

en: Embed GhostScript fonts only
ja: 埋め込みの GhostScript のフォントだけ

en: Empty
ja: 空

en: Error creating folder '%s': %s
ja: フォルダ '%s' を作成する際にエラー: %s

en: Error creating print preview
ja: プレビューを生成する際にエラー

en: Error deleting file '%s': %s
ja: ファイル '%s' の削除中にエラー: %s

en: Error from StartDoc
ja: StartDoc() でエラー

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
ja: JPEG 画像ファイル (%s) の解釈でエラー

en: Error launching preview
ja: プレビューを起動する際にエラー

en: Error loading icon: %s
ja: アイコンの読み込みでエラー: %s

en: Error parsing option --gdk-debug
ja: --gdk-debug オプションの解析エラーです

en: Error parsing option --gdk-no-debug
ja: --gdk-no-debug オプションの解析エラーです

en: Error printing
ja: 印刷エラー

en: Error reading ICNS image: %s
ja: ICNS 画像を読み込む際にエラー: %s

en: Error renaming file "%s" to "%s": %s
ja: ファイル名 "%s" を "%s" に変更する際にエラー: %s

en: Error renaming file "%s": %s
ja: ファイル名 "%s" を変更する際にエラー: %s

en: Error renaming file to "%s": %s
ja: ファイル名を "%s" へ変更する際にエラー: %s

en: Error writing to image file: %s
ja: 画像ファイルの書き込みでエラー: %s

en: Error writing to image stream
ja: 画像ストリームへ書き込む際にエラー

en: Even sheets
ja: 偶数ページ

en: Excess data in file
ja: ファイルのデータが多すぎます

en: Failed to close '%s' while writing image, all data may not have been saved: %s
ja: 画像を書き込む際に '%s' を閉じることができなかったため、全てのデータが保存されていないかもしれません: %s

en: Failed to load RGB data from TIFF file
ja: TIFF ファイルから RGB データの読み込むに失敗しました

en: Failed to load TIFF image
ja: TIFF 画像を読み込むのに失敗しました

en: Failed to load animation '%s': reason not known, probably a corrupt animation file
ja: アニメーション '%s' の読み込みに失敗しました: 理由は不明ですが、おそらくアニメーションファイルが壊れていると思われます

en: Failed to load icon
ja: アイコンの読み込みに失敗しました

en: Failed to load image '%s': %s
ja: 画像 '%s' の読み込みに失敗しました: %s

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
ja: 画像 '%s' の読み込みに失敗しました: 理由は不明ですが、おそらく画像ファイルが壊れていると思われます

en: Failed to open '%s' for writing: %s
ja: 書き込みモードで '%s' のオープンに失敗しました: %s

en: Failed to open TIFF image
ja: TIFF 画像のオープンに失敗しました

en: Failed to open file %s : %s
ja: %s というファイルのオープンに失敗しました: %s

en: Failed to open file '%s': %s
ja: ファイル '%s' のオープンに失敗しました: %s

en: Failed to open temporary file
ja: 作業用ファイルのオープンに失敗しました

en: Failed to read from temporary file
ja: 作業用ファイルからの読み込みに失敗しました

en: Failed to rewrite header
ja: ヘッダの再書き込みに失敗しました

en: Failed to save TIFF image
ja: TIFF 画像の保存に失敗しました

en: Failed to write TIFF data
ja: TIFF データの書き込みに失敗しました

en: Failed to write cache file: %s
ja: キャッシュ・ファイルの書き込みに失敗しました: %s

en: Failed to write folder index
ja: フォルダ・インデックスの書き込みに失敗しました

en: Failed to write hash table
ja: ハッシュ・テーブルの書き込みに失敗しました

en: Failed to write header
ja: ヘッダの書き込みに失敗しました

en: Failed to write to temporary file when loading XBM image
ja: XBM 画像を読み込む際に一時ファイルへの書き込みに失敗しました

en: Failed to write to temporary file when loading XPM image
ja: XPM 画像を読み込む際に一時ファイルへの書き込みに失敗しました

en: Failure reading GIF: %s
ja: GIF 画像の読み込みに失敗: %s

en: Fatal error in PNG image file: %s
ja: PNG 画像ファイルに致命的なエラー: %s

en: Fatal error reading PNG image file
ja: PNG 画像ファイルの読み込みで致命的なエラー

en: Fatal error reading PNG image file: %s
ja: PNG 画像ファイルの読み込みで致命的なエラー: %s

en: File
ja: ファイル

en: File System
ja: ファイル・システム

en: File System Root
ja: ファイル・システムのルート

en: File does not appear to be a GIF file
ja: ファイルは GIF ファイルではないようです

en: File not found: %s
ja: ファイルが見つかりませんでした: %s

en: Files
ja: ファイル

en: Finishing
ja: 完了

en: Fol_ders
ja: フォルダ(_D)

en: Folder unreadable: %s
ja: 読み込み不可のフォルダ: %s

en: Folders
ja: フォルダ

en: Font
ja: フォント

en: Font Selection
ja: フォントの選択

en: For portable documents
ja: ポータブルなドキュメント用

en: Forget password _immediately
ja: 今すぐパスワードを破棄する(_I)

en: Full Volume
ja: フル音量

en: GIF file was missing some data (perhaps it was truncated somehow?)
ja: GIF ファイルに何か足りないデータがあります (理由は不明ですが切りつめられたかも？)

en: GIF image has no global colormap, and a frame inside it has no local colormap.
ja: GIF 画像にグローバルなカラーマップがありません。そしてフレームにローカルなカラーマップがありません

en: GIF image is corrupt (incorrect LZW compression)
ja: GIF 画像が壊れています (おかしな LZW 圧縮です)

en: GIF image loader cannot understand this image.
ja: (GIF 画像ローダ) この画像を理解できません

en: GIF image was truncated or incomplete.
ja: GIF 画像は切りつめられたか、不完全になっています

en: GTK+ Options
ja: GTK+ のオプション

en: GTK+ debugging flags to set
ja: 有効にする GTK+ のデバッグ・フラグを指定する

en: GTK+ debugging flags to unset
ja: 無効にする GTK+ のデバッグ・フラグを指定する

en: Gamma
ja: ガンマ

en: Gdk debugging flags to set
ja: 有効にする GDK のデバッグ・フラグを指定する

en: Gdk debugging flags to unset
ja: 無効にする GDK のデバッグ・フラグを指定する

en: General
ja: 全般

en: Getting printer information failed
ja: プリンタの情報の取得に失敗しました。

en: Getting printer information...
ja: プリンタの情報を取得中...

en: GhostScript pre-filtering
ja: GhostScript のフィルタリング (前処理)

en: High
ja: 高い

en: Hold the job until it is explicitly released
ja: 印刷ジョブが完全に解放されるまで保留しておきます

en: IPA
ja: IPA (国際発音記号)

en: Icon '%s' not present in theme
ja: テーマの中にアイコン '%s' はありません

en: Icon has zero height
ja: アイコンの高さが 0 です

en: Icon has zero width
ja: アイコンの幅が 0 です

en: Image Quality
ja: 画像の品質

en: Image file '%s' contains no data
ja: 画像ファイル '%s' にはデータがありません

en: Image format unknown
ja: 画像形式が不明です

en: Image has invalid width and/or height
ja: 画像の幅と/または高さが無効です

en: Image has unsupported bpp
ja: サポートしていない bpp を保持しています

en: Image has unsupported number of %d-bit planes
ja: サポートしていない数の %d ビット・プレーンを保持しています

en: Image has zero height
ja: 画像の高さが 0 です

en: Image has zero width
ja: 画像の幅が 0 です

en: Image header corrupt
ja: 画像ヘッダが壊れています

en: Image pixel data corrupt
ja: 画像のピクセルデータが壊れています

en: Image too large to be saved as ICO
ja: アイコンとして保存するには画像が大きすぎます

en: Image type '%s' is not supported
ja: 画像の種類 '%s' はサポートされていません

en: Image type currently not supported
ja: 画像の種類はサポートされていません

en: Image-loading module %s does not export the proper interface; perhaps it's from a different GTK version?
ja: 画像ロード・モジュール %s は正しいインターフェースをエキスポートしていません。GTK+ の別のバージョンのモジュールかも？

en: Incomplete hostname; end it with '/'
ja: ホスト名が不完全です ('/' で終わっていません)

en: Increases the volume
ja: 音量を上げます

en: Incremental loading of image type '%s' is not supported
ja: 画像の種類 '%s' のインクリメンタル・ロードはサポートされていません

en: Input
ja: 入力

en: Input _Methods
ja: 入力メソッド(_M)

en: Insufficient memory to load PNG file
ja: PNG 画像を読み込むために必要なメモリが足りません

en: Insufficient memory to load PNM context struct
ja: PNM コンテキスト構造を読み込むために必要なメモリが足りません

en: Insufficient memory to load PNM file
ja: PNM ファイルを読み込むために必要なメモリが足りません

en: Insufficient memory to load XBM image file
ja: XBM 画像を読み込むために必要なメモリが足りません

en: Insufficient memory to load image, try exiting some applications to free memory
ja: 画像の読み込みに必要なメモリがありません。アプリケーションをいくつか終了してメモリを解放して下さい

en: Insufficient memory to open JPEG 2000 file
ja: JPEG 2000 のファイルをオープンするために必要なメモリが足りません

en: Insufficient memory to open TIFF file
ja: TIFF ファイルをオープンするために必要なメモリが足りません

en: Insufficient memory to save image into a buffer
ja: 画像をバッファへ保存するために必要なメモリが足りません

en: Insufficient memory to save image to callback
ja: 画像をコールバックへ保存するために必要なメモリが足りません

en: Insufficient memory to store a %ld by %ld image; try exiting some applications to reduce memory usage
ja: %ldx%ld の画像を保存するために必要なメモリが足りません。アプリケーションをいくつか終了してメモリの使用量を減らして下さい

en: Internal error in the GIF loader (%s)
ja: GIF ローダの内部エラー (%s)

en: Internal error: Image loader module '%s' failed to complete an operation, but didn't give a reason for the failure
ja: 内部エラー: 画像ロード・モジュール '%s' の処理に失敗しましたが、その原因を取得できませんでした

en: Inuktitut (Transliterated)
ja: イヌクティトゥト語 (翻字)

en: Invalid URI
ja: URI が間違っています

en: Invalid UTF-8
ja: 無効な UTF-8 コードです

en: Invalid XBM file
ja: おかしな XBM 形式です

en: Invalid XPM header
ja: おかしな XPM ヘッダです

en: Invalid argument to CreateDC
ja: CreateDC() の引数が無効です

en: Invalid argument to PrintDlgEx
ja: PrintDlgEx() の引数が無効です

en: Invalid file name
ja: 無効なファイル名です

en: Invalid handle to PrintDlgEx
ja: PrintDlgEx() のハンドラが無効です

en: Invalid header in animation
ja: アニメーションのヘッダがおかしいです

en: Invalid header in icon
ja: アイコンのヘッダがおかしいです

en: Invalid path
ja: パスが間違っています

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
ja: PrintDlgEx() を指すポインタが無効です

en: Invalid root element: '%s'
ja: root 要素が間違っています: '%s'

en: Invalid type function on line %d: '%s'
ja: %d行目に無効な型関数: '%s'

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%d' is not allowed.
ja: JPEG の "クオリティ" は 0〜100 の値にして下さい。値 '%d' は確保されません

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%s' could not be parsed.
ja: JPEG の "クオリティ" は 0〜100 の値にして下さい。値 '%s' を解析できませんでした

en: Job
ja: 印刷ジョブ

en: Job Details
ja: 印刷ジョブの詳細

en: Job Priority
ja: 印刷ジョブの優先順位

en: Keys
ja: キー

en: Keys for PNG text chunks must be ASCII characters.
ja: PNG のテキスト・チャンクのキーは ASCII 文字にして下さい

en: Keys for PNG text chunks must have at least 1 and at most 79 characters.
ja: PNG のテキスト・チャンクのキーは 1〜79 文字にして下さい

en: LRE Left-to-right _embedding
ja: LRE 左→右 Embedding(_E)

en: LRM _Left-to-right mark
ja: LRM 左→右 Mark(_L)

en: LRO Left-to-right _override
ja: LRO 左→右 Override(_O)

en: Landscape
ja: 横方向

en: Layout
ja: レイアウト

en: Left to right
ja: 左から右へ

en: Left to right, bottom to top
ja: 左から右へ、下から上へ

en: Left to right, top to bottom
ja: 左から右へ、上から下へ

en: License
ja: ライセンス

en: Load additional GTK+ modules
ja: 追加で読み込む GTK+ モジュールを指定する

en: Location
ja: 場所

en: Long Edge (Standard)
ja: 長辺 (標準)

en: Low
ja: 低い

en: Make X calls synchronous
ja: Ｘの呼び出しと同期する

en: Make all warnings fatal
ja: 警告を全て致命的と見なす

en: Malformed chunk in animation
ja: アニメーションに異常なチャンクがあります

en: Manage Custom Sizes
ja: その他のサイズの管理

en: Manage Custom Sizes...
ja: その他のサイズ...

en: Margins from Printer...
ja: プリンタのマージン...

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
ja: マージン:
     左側: %s %s
     右側: %s %s
     上側: %s %s
     下側: %s %s

en: Maximum color value in PNM file is 0
ja: PNM ファイルの色の最大値が 0 です

en: Maximum color value in PNM file is too large
ja: PNM ファイルの色の最大値が大きすぎます

en: Medium
ja: 普通

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Modified
ja: 最終変更日

en: Multipress
ja: マルチプレス

en: Muted
ja: ミュート

en: Name
ja: 名前

en: Name too long
ja: 名前が長すぎます

en: Need user intervention
ja: ユーザの操作が必要です

en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

en: New accelerator...
ja: 新しいアクセラレータ...

en: No XPM header found
ja: XPM ヘッダが見つかりませんでした

en: No deserialize function found for format %s
ja: %s 形式をデシリアライズする関数がありません

en: No extended input devices
ja: 追加の入力デバイスが見つかりませんでした

en: No item for URI '%s' found
ja: URI '%s' のアイテムはありません

en: No items found
ja: (該当なし)

en: No match
ja: 該当するものはありません

en: No palette found at end of PCX data
ja: PCX データ末尾のパレットが見つかりません

en: No pre-filtering
ja: フィルタリング (前処理) はありません

en: No printer found
ja: プリンタが見つかりません

en: No recently used resource found with URI `%s'
ja: URI '%s' に関連する最近使用したリソースはありません

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
ja: '%s' には index.theme ファイルがありません
    強制的にアイコンのキャッシュを生成する場合は --ignore-theme-index オプションを追加して下さい

en: No theme index file.
ja: テーマの index ファイルがありません。

en: None
ja: なし

en: Not a valid icon cache: %s
ja: 妥当なアイコン・キャッシュではありません: %s

en: Not a valid page setup file
ja: 妥当なページ設定のファイルではありません

en: Not available
ja: 利用できません

en: Not enough free memory
ja: メモリが足りません

en: Not enough memory to composite a frame in GIF file
ja: GIF 画像でフレームを結合するために必要なメモリが足りません

en: Not enough memory to load GIF file
ja: GIF 画像を読み込むために必要なメモリが足りません

en: Not enough memory to load ICO file
ja: アイコン・ファイルを読み込むために必要なメモリが足りません

en: Not enough memory to load RAS image
ja: RAS 画像を読み込むために必要なメモリが足りません

en: Not enough memory to load animation
ja: アニメーションを読み込むためのメモリが足りません

en: Not enough memory to load bitmap image
ja: BMP 画像を読み込むために必要なメモリが足りません

en: Not enough memory to load icon
ja: アイコンを読み込むために必要なメモリが足りません

en: Not enough memory to load image
ja: 画像を読み込むために必要なメモリが足りません

en: Odd sheets
ja: 奇数ページ

en: On _hold
ja: 保留する(_H)

en: One Sided
ja: 片面印刷

en: Only local files may be selected
ja: 指定できるのはローカルにあるファイルだけです

en: Op_acity:
ja: 不透明度(_A):

en: Open '%s'
ja: '%s' を開きます

en: Opening %d Item | Opening %d Items
ja[0]: %d 個のアイテムを開いています

en: Opening %s
ja: %s を開いています

en: Or_ientation:
ja: 用紙の向き(_I):

en: Other...
ja: その他...

en: Out of paper
ja: 用紙の範囲外

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
ja: テキストの中にある一番外側の要素は <%s> ではなく <text view markup> にして下さい

en: Output Tray
ja: 出力トレイ

en: Output a C header file
ja: Ｃ言語のヘッダ・ファイルを出力する

en: Output t_ray:
ja: 出力先のトレイ(_R):

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
ja: 既存のキャッシュを上書きする (最新の状態でも)

en: PDF _Pop directional formatting
ja: PDF POP Directional Formatting(_P)

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value '%d' is not allowed.
ja: PNG の圧縮レベルは 0〜9 の値にして下さい。値 '%d' は確保されません

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value '%s' could not be parsed.
ja: PNG の圧縮レベルは 0〜9 の値にして下さい。値 '%s' を解析できませんでした

en: PNM file has an image height of 0
ja: PNM ファイルの画像の高さが 0 です

en: PNM file has an image width of 0
ja: PNM ファイルの画像の幅が 0 です

en: PNM file has an incorrect initial byte
ja: PNM ファイルの最初のバイトが正しくありません

en: PNM file is not in a recognized PNM subformat
ja: PNM ファイルが認識可能な PNM サブ形式ではありません

en: PNM image loader does not support this PNM subformat
ja: PNM 画像ローダはこの PNM サブ形式をサポートしていません

en: PNM loader expected to find an integer, but didn't
ja: PNM ローダは整数を期待していたのですが、整数ではありませんでした

en: Pag_es:
ja: ページ(_E):

en: Page %u
ja: %u ページ

en: Page Ordering
ja: ページの順番

en: Page Setup
ja: ページの設定

en: Page or_dering:
ja: ページの順番(_D):

en: Pages
ja: ページ

en: Pages Per Sheet
ja: 段組印刷

en: Pages per Sheet
ja: ページ数/用紙

en: Pages per _sheet:
ja: 段組み印刷(_S):

en: Pages per _side:
ja: 段組み印刷(_S):

en: Paper
ja: 用紙

en: Paper Margins
ja: 用紙のマージン

en: Paper Size
ja: 用紙サイズ

en: Paper Source
ja: 用紙のソース

en: Paper Type
ja: 用紙の種類

en: Paper _source:
ja: 用紙のソース(_S):

en: Paper _type:
ja: 種類(_T):

en: Password:
ja: パスワード:

en: Path does not exist
ja: パスがありません

en: Paused
ja: 一時停止

en: Paused ; Rejecting Jobs
ja: 一時停止中 (印刷ジョブを破棄しています)

en: Pick a Color
ja: 色の選択

en: Pick a Font
ja: フォントの選択

en: Places
ja: 場所

en: Portrait
ja: 縦方向

en: Position on the color wheel.
ja: 色の輪における位置です

en: Premature end-of-file encountered
ja: ファイルの終わりが早すぎます

en: Preparing
ja: 準備中

en: Preparing %d
ja: %d の準備中です

en: Pri_ority:
ja: 優先順位(_O):

en: Print
ja: 印刷

en: Print Document
ja: ドキュメントの印刷

en: Print at
ja: 印刷先

en: Print at time
ja: 一度に印刷する

en: Print to File
ja: ファイルに出力する

en: Print to LPR
ja: LPR に印刷する

en: Print to Test Printer
ja: テスト用プリンタに印刷する

en: Printer
ja: プリンタ

en: Printer '%s' has no toner left.
ja: プリンタ '%s' のトナーがなくなりました。

en: Printer '%s' is currently off-line.
ja: プリンタ '%s' は現在オフラインです。

en: Printer '%s' is low on at least one marker supply.
ja: プリンタ '%s' にセットされているカートリッジのうち少なくとも１本のインクが少なくなっています。

en: Printer '%s' is low on developer.
ja: プリンタ '%s' のフォト開発用コンテキストが少なくなっています。

en: Printer '%s' is low on paper.
ja: プリンタ '%s' の用紙が少なくなっています。

en: Printer '%s' is low on toner.
ja: プリンタ '%s' のトナーが少なくなっています。

en: Printer '%s' is out of at least one marker supply.
ja: プリンタ '%s' にセットされているカートリッジのうち少なくとも１本のインクがなくなりました。

en: Printer '%s' is out of developer.
ja: プリンタ '%s' のフォト開発用コンテキストがなくなりました。

en: Printer '%s' is out of paper.
ja: プリンタ '%s' の用紙がなくなりました。

en: Printer '%s' may not be connected.
ja: プリンタ '%s' が接続されていないようです。

en: Printer Default
ja: プリンタのデフォルト

en: Printer offline
ja: プリンタはオフラインです

en: Printing %d
ja: %d の印刷中です

en: Program class as used by the window manager
ja: ウィンドウ・マネージャで利用するプログラムのクラスを指定する

en: Program name as used by the window manager
ja: ウィンドウ・マネージャで利用するプログラムの名前を指定する

en: RAS image has bogus header data
ja: RAS 画像のヘッダのデータがおかしいです

en: RAS image has unknown type
ja: 不明な種類の RAS 画像です

en: RLE Right-to-left e_mbedding
ja: RLE 右→左 Embedding(_M)

en: RLM _Right-to-left mark
ja: RLM 右→左 Mark(_R)

en: RLO Right-to-left o_verride
ja: RLO 右→左 Override(_V)

en: Range
ja: 範囲

en: Raw PNM formats require exactly one whitespace before sample data
ja: ロー PNM 形式ではサンプルデータの前に空白文字が 1 つだけ必要です

en: Raw PNM image type is invalid
ja: ロー PNM 画像の形式がおかしいです

en: Really delete file "%s"?
ja: 本当にファイル "%s" を削除しますか？

en: Received invalid color data
ja: 受け取った無効な色のデータ

en: Recently Used
ja: 最近開いたファイル

en: Rejecting Jobs
ja: 印刷ジョブを破棄しています

en: Remember _forever
ja: 期限なしで記憶する(_F)

en: Remember password until you _logout
ja: ログアウトするまでパスワードを記憶する(_L)

en: Remove
ja: 削除

en: Remove the bookmark '%s'
ja: '%s' というブックマークを削除します

en: Remove the selected bookmark
ja: 指定したブックマークを削除します

en: Rename File
ja: ファイル名の変更

en: Rename file "%s" to:
ja: ファイル '%s' の名前の変更:

en: Rename...
ja: ファイル名の変更...

en: Resolution
ja: 解像度

en: Reverse landscape
ja: 横方向(逆向き)

en: Reverse portrait
ja: 縦方向(逆向き)

en: Right to left
ja: 右から左へ

en: Right to left, bottom to top
ja: 右から左へ、下から上へ

en: Right to left, top to bottom
ja: 右から左へ、上から下へ

en: Same as --no-wintab
ja: オプション --no-wintab と同じ

en: Save in _folder:
ja: フォルダの中に保存(_F):

en: Sc_ale:
ja: 拡大/縮小(_A):

en: Screen
ja: 画面

en: Se_lection
ja: 選択(_L)

en: Search
ja: 検索

en: Search:
ja: 検索:

en: Secret
ja: 秘密

en: Select A File
ja: ファイルの選択

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
ja: 外側の輪から希望する色を、内側の三角で色の暗さ・明るさをそれぞれ選択して下さい

en: Select which type of documents are shown
ja: 表示するファイルの種類を選択して下さい

en: Select which types of files are shown
ja: 表示するファイルの種類を選択して下さい

en: Serialized data is malformed
ja: シリアライズしたデータが壊れています

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
ja: シリアライズしたデータが壊れています (セクションの先頭が GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001 でない)

en: Short Edge (Flip)
ja: 短辺 (折り返し)

en: Shortcut %s already exists
ja: ショートカット %s は既にあります

en: Shortcut %s does not exist
ja: ショートカット %s はありません

en: Show GTK+ Options
ja: GTK+ のオプションを表示する

en: Show _Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示する(_H)

en: Show _Private Resources
ja: 個人的なリソースを表示する(_P)

en: Show _Size Column
ja: サイズを表示する(_S)

en: Si_ze:
ja: サイズ(_Z):

en: Simple
ja: シンプル

en: Size
ja: サイズ

en: Size of the palette in 8 bit mode
ja: 8-ビット・モードでのパレット・サイズを指定する

en: Sole completion
ja: 一つだけ該当するものがあります

en: Some of the settings in the dialog conflict
ja: ダイアログのいくつかの設定が重複しています

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1-3,7,11
ja: 1ページ以上の範囲を指定して下さい;
    例: 1-3,7,11

en: Specify the time of print,
     e.g. 15:30, 2:35 pm, 14:15:20, 11:46:30 am, 4 pm
ja: 印刷する時間を指定して下さい:
     (例) 15:30、午後 2:35、14:15:20, 午前 11:46:30 am、午後 4

en: Stack overflow
ja: スタックあふれ

en: Standard
ja: 標準

en: Starting %s
ja: %s の起動中です

en: Status
ja: 状態

[ctx: Stock label]
en: Best _Fit
ja: フィットさせる(_F)

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
ja: 接続(_O)

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
ja: インデントを減らす

[ctx: Stock label]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
ja: 検索して置換(_R)

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
ja: インデントを増やす

[ctx: Stock label]
en: Information
ja: 情報

[ctx: Stock label]
en: Landscape
ja: 横置き

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
ja: ページの設定(_U)

[ctx: Stock label]
en: Portrait
ja: 縦置き

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
ja: 印刷プレビュー(_V)

[ctx: Stock label]
en: Question
ja: 質問

[ctx: Stock label]
en: Reverse landscape
ja: 横置きの逆

[ctx: Stock label]
en: Reverse portrait
ja: 縦置きの逆

[ctx: Stock label]
en: Save _As
ja: 別名で保存(_A)

[ctx: Stock label]
en: Select _All
ja: 全て選択(_A)

[ctx: Stock label]
en: Warning
ja: 警告

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

[ctx: Stock label]
en: _About
ja: 情報(_A)

[ctx: Stock label]
en: _Add
ja: 追加(_A)

[ctx: Stock label]
en: _Apply
ja: 適用(_A)

[ctx: Stock label]
en: _Ascending
ja: 昇順(_A)

[ctx: Stock label]
en: _Bold
ja: 太字(_B)

[ctx: Stock label]
en: _CD-Rom
ja: CD-ROM(_C)

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

[ctx: Stock label]
en: _Center
ja: 中央寄せ(_C)

[ctx: Stock label]
en: _Clear
ja: クリア(_C)

[ctx: Stock label]
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

[ctx: Stock label]
en: _Color
ja: 色(_C)

[ctx: Stock label]
en: _Convert
ja: 変換(_C)

[ctx: Stock label]
en: _Copy
ja: コピー(_C)

[ctx: Stock label]
en: _Delete
ja: 削除(_D)

[ctx: Stock label]
en: _Descending
ja: 降順(_D)

[ctx: Stock label]
en: _Discard
ja: 無効(_D)

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
ja: 切断(_D)

[ctx: Stock label]
en: _Edit
ja: 編集(_E)

[ctx: Stock label]
en: _Execute
ja: 実行(_E)

[ctx: Stock label]
en: _Fill
ja: 埋める(_F)

[ctx: Stock label]
en: _Find
ja: 検索(_F)

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
ja: フロッピー(_F)

[ctx: Stock label]
en: _Font
ja: フォント(_F)

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
ja: フルスクリーン表示(_F)

[ctx: Stock label]
en: _Harddisk
ja: ハードディスク(_H)

[ctx: Stock label]
en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

[ctx: Stock label]
en: _Home
ja: ホーム(_H)

[ctx: Stock label]
en: _Index
ja: インデックス(_I)

[ctx: Stock label]
en: _Information
ja: 情報(_I)

[ctx: Stock label]
en: _Italic
ja: 斜体(_I)

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
ja: 移動(_J)

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
ja: フルスクリーン表示の解除(_L)

[ctx: Stock label]
en: _Left
ja: 左寄せ(_L)

[ctx: Stock label]
en: _Network
ja: ネットワーク(_N)

[ctx: Stock label]
en: _New
ja: 新規(_N)

[ctx: Stock label]
en: _No
ja: いいえ(_N)

[ctx: Stock label]
en: _Normal Size
ja: 標準サイズ(_N)

[ctx: Stock label]
en: _OK
ja: OK(_O)

[ctx: Stock label]
en: _Open
ja: 開く(_O)

[ctx: Stock label]
en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
ja: 設定(_P)

[ctx: Stock label]
en: _Print
ja: 印刷(_P)

[ctx: Stock label]
en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

[ctx: Stock label]
en: _Quit
ja: 終了(_Q)

[ctx: Stock label]
en: _Redo
ja: やり直す(_R)

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
ja: 更新(_R)

[ctx: Stock label]
en: _Remove
ja: 削除(_R)

[ctx: Stock label]
en: _Revert
ja: 元に戻す(_R)

[ctx: Stock label]
en: _Right
ja: 右寄せ(_R)

[ctx: Stock label]
en: _Save
ja: 保存(_S)

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
ja: スペル・チェック(_S)

[ctx: Stock label]
en: _Stop
ja: 停止(_S)

[ctx: Stock label]
en: _Strikethrough
ja: 打ち消し線(_S)

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
ja: 削除の取り消し(_U)

[ctx: Stock label]
en: _Underline
ja: 下線(_U)

[ctx: Stock label]
en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

[ctx: Stock label]
en: _Yes
ja: はい(_Y)

[ctx: Stock label, media]
en: P_ause
ja: 一時停止(_A)

[ctx: Stock label, media]
en: Pre_vious
ja: 前(_V)

[ctx: Stock label, media]
en: R_ewind
ja: 巻き戻し(_E)

[ctx: Stock label, media]
en: _Forward
ja: 早送り(_F)

[ctx: Stock label, media]
en: _Next
ja: 次(_N)

[ctx: Stock label, media]
en: _Play
ja: 再生(_P)

[ctx: Stock label, media]
en: _Record
ja: 録音(_R)

[ctx: Stock label, media]
en: _Stop
ja: 停止(_S)

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Back
ja: 戻る(_B)

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Bottom
ja: 最後(_B)

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Down
ja: 下へ(_D)

[ctx: Stock label, navigation]
en: _First
ja: 先頭(_F)

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Forward
ja: 進む(_F)

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Last
ja: 最後(_L)

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Top
ja: 先頭(_T)

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Up
ja: 上へ(_U)

en: TGA image has invalid dimensions
ja: TGA 画像の次元がおかしいです

en: TGA image type not supported
ja: TGA 画像はサポートしていません

en: TIFFClose operation failed
ja: TIFFClose 操作に失敗しました

en: T_wo-sided:
ja: 両面印刷(_W):

en: Tag "%s" already defined
ja: タグ "%s" は既に定義されています

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
ja: タグ "%s" がバッファに存在しないので、タグを生成できません

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
ja: タグ "%s" の優先度 "%s" が間違っています

en: Tag "%s" has not been defined.
ja: タグ "%s" が定義されていません

en: Terminal Pager
ja: 端末ページャ

en: Thai-Lao
ja: タイ/ラオス語

en: The ANI image format
ja: ANI 画像形式

en: The BMP image format
ja: BMP 画像形式

en: The EMF image format
ja: EMF 画像形式

en: The GIF image format
ja: GIF 画像形式

en: The ICNS image format
ja: ICNS 画像形式

en: The ICO image format
ja: ICO 画像形式

en: The JPEG 2000 image format
ja: JPEG 2000 画像形式

en: The JPEG image format
ja: JPEG 画像形式

en: The PCX image format
ja: PCX 画像形式

en: The PNG image format
ja: PNG 画像形式

en: The PNM/PBM/PGM/PPM image format family
ja: PNM/PBM/PGM/PPM 画像形式ファミリ

en: The Sun raster image format
ja: Sun ラスタ画像形式

en: The TIFF image format
ja: TIFF 画像形式

en: The Targa image format
ja: Targa 画像形式

en: The WBMP image format
ja: WBMP 画像形式

en: The WMF image format
ja: WMF 画像形式

en: The XBM image format
ja: XBM 画像形式

en: The XPM image format
ja: XPM 画像形式

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
ja: 属性 "%s" が要素 <%s> 上に二つありました

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
ja: 選択した色で、この色を将来使用する色として保存するためパレットのエントリにドラッグできます

en: The cover is open on printer '%s'.
ja: プリンタ '%s' のカバーが開いています。

en: The door is open on printer '%s'.
ja: プリンタ '%s' のドアが開いています。

en: The file "%s" resides on another machine (called %s) and may not be available to this program.
    Are you sure that you want to select it?
ja: ファイル "%s" は他のマシン %s にあるため、このプログラムでは利用できません。
    本当に選択しますか？

en: The file already exists in "%s".  Replacing it will overwrite its contents.
ja: "%s" にファイルが既に存在しています。全ての内容を上書きします。

en: The filename "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
ja: ファイル名 "%s" にファイル名として利用できない文字が含まれています

en: The filename "%s" couldn't be converted to UTF-8. (try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING): %s
ja: ファイル名 "%s" を UTF-8 に変換できませんでした (環境変数 $G_FILENAME_ENCODING を設定してみて下さい): %s

en: The folder contents could not be displayed
ja: フォルダの内容を表示できませんでした

en: The folder could not be created
ja: フォルダを生成できませんでした

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.  Try using a different name for the folder, or rename the file first.
ja: 同名のフォルダが既に存在しているので、そのフォルダを生成できませんでした。別の名前にするか、ファイル名を変更するなどして、もう一度実行して下さい。

en: The folder name "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
ja: フォルダ名 "%s" にファイル名として利用できない文字が含まれています

en: The generated cache was invalid.
ja: 生成したキャッシュは正しくありません

en: The license of the program
ja: プログラムのライセンス

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
ja: 作業用のファイルを生成できないことが一番考えられそうな原因です。

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
ja: 既に選択している色で、現在選択している色と比較するために表示しています。この色をパレットのエントリにドラッグしたり、他の見本の横にドラッグして現在の色として選択できます

en: The program was not able to create a connection to the indexer daemon.  Please make sure it is running.
ja: 検索用のインデックスを生成するデーモンに接続できませんでした。デーモンが実行中か確認して下さい。

en: There is a problem on printer '%s'.
ja: プリンタ '%s' で問題が発生しました。

en: This build of gdk-pixbuf does not support saving the image format: %s
ja: お使いの gdk-pixbuf は画像ファイルの形式 %s の保存をサポートしていません

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
ja: この関数は '%s' クラスのウィジットでは実装されていません

en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
ja: ティグリグナ・エリトリア語 (EZ+)

en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
ja: ティグリグナ・エチオピア語 (EZ+)

en: Time of print
ja: プリント時間

en: Top Command
ja: top コマンド

en: Top Secret
ja: トップ・シークレット

en: Top to bottom
ja: 上から下へ

en: Top to bottom, left to right
ja: 上から下へ、左から右へ

en: Top to bottom, right to left
ja: 上から下へ、右から左へ

en: Topdown BMP images cannot be compressed
ja: 全体を覆う BMP 画像は圧縮できません

en: Transformed JPEG has zero width or height.
ja: 変換した JPEG の幅または高さが 0 です

en: Transformed JPEG2000 has zero width or height
ja: 変換した JPEG2000 の幅または高さが 0 です

en: Transformed PNG has unsupported number of channels, must be 3 or 4.
ja: 変換した PNG のチャンネル数がサポートされているものではありません。3 または 4 にして下さい

en: Transformed PNG has zero width or height.
ja: 変換した PNG の幅または高さが 0 です

en: Transformed PNG not RGB or RGBA.
ja: 変換した PNG は RGB でも RGBA でもありません

en: Translated by
ja: 翻訳担当

en: Transparency of the color.
ja: 色の透明度です

en: Turn off verbose output
ja: 詳細な出力を無効にする

en: Turns volume down or up
ja: 音量を上げたり下げたりします

en: Two Sided
ja: 両面印刷

en: Type a file name
ja: ファイル名を入力して下さい

en: Type name of new folder
ja: 新しいフォルダの種類

en: Unable to end process
ja: プロセスを終了できません

en: Unable to find an item with URI '%s'
ja: URI '%s' のアイテムが見つかりません

en: Unable to find include file: "%s"
ja: インクルードファイルが見つかりません: "%s"

en: Unable to load image-loading module: %s: %s
ja: 画像ロード・モジュールを読み込めません: %s: %s

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
ja: pixmap_path に画像ファイルが見つかりません: "%s"

en: Unable to locate theme engine in module_path: "%s",
ja: module_path にはテーマ・エンジンがありません: "%s",

en: Unclassified
ja: 機密ではない

en: Unexpected bitdepth for colormap entries
ja: カラーマップのエントリの bitdepth が予期しないものです

en: Unexpected character data on line %d char %d
ja: %d 行の %d 文字目の文字データは予想外です

en: Unexpected end of PNM image data
ja: PNM 画像データが予期せずに終わっています

en: Unexpected icon chunk in animation
ja: アニメーションに予期しないアイコン・チャンクがあります

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
ja: %2$d 行目 %3$d 文字目の予想外の開始タグ '%1$s'

en: Unhandled tag: '%s'
ja: 扱えないタグ: '%s'

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Application (pid %d)
ja: 不明なアプリケーション (pid %d)

en: Unknown error when trying to deserialize %s
ja: %s をデシリアライズする際に原因不明のエラー

en: Unknown item
ja: 不明なアイテム

en: Unrecognized image file format
ja: 認識できない画像ファイルの形式

en: Unspecified error
ja: 原因不明のエラー

en: Unsupported JPEG color space (%s)
ja: サポートしていない JPEG のカラー・スペースです (%s)

en: Unsupported animation type
ja: サポートされていないアニメーションの種類です

en: Unsupported depth for ICO file: %d
ja: アイコン・ファイルとしてサポートされない色深度です: %d

en: Unsupported icon type
ja: サポートしていない種類のアイコンです

en: Unsupported image format for GDI+
ja: GDI+ ではサポートしていない画像です

en: Untitled filter
ja: タイトルなしのフィルタ

en: Up Path
ja: 上のパス

en: Urgent
ja: 緊急

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Validate existing icon cache
ja: 既存のアイコン・キャッシュを検証する

en: Value for PNG text chunk %s cannot be converted to ISO-8859-1 encoding.
ja: PNG のテキスト・チャンク %s の値を ISO-8859-1 エンコーディングに変換できません

en: Version %s of the GIF file format is not supported
ja: バージョン %s の GIF ファイル形式はサポートしていません

en: Vietnamese (VIQR)
ja: ベトナム語 (VIQR)

en: Volume
ja: 音量

en: Volume Down
ja: 音量を下げます

en: Volume Up
ja: 音量を上げます

en: Width or height of TIFF image is zero
ja: TIFF 画像の幅か高さが 0 です

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Written by
ja: 開発担当

en: X Input Method
ja: Ｘの入力メソッド

en: X _tilt:
ja: Ｘ軸の傾き(_T):

en: X display to use
ja: 使用するＸのディスプレイを指定する

en: X screen to use
ja: 使用するＸのスクリーンを指定する

en: XPM file has image height <= 0
ja: XPM ファイルの画像の高さが 0 以下です

en: XPM file has image width <= 0
ja: XPM ファイルの画像の幅が 0 以下です

en: XPM file has invalid number of colors
ja: XPM ファイルの色の数がおかしいです

en: XPM has invalid number of chars per pixel
ja: XPM のピクセル当たりの文字数がおかしいです

en: Y t_ilt:
ja: Ｙ軸の傾き(_I):

en: Yesterday at %H:%M
ja: 昨日の %H:%M

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
ja: このエントリに HTML 形式で 16進数の値、または色の名前 (例: 'orange') を入力できます

en: You do not have sufficient clearance to use this file chooser
ja: このファイルチューザーを使用する十分な許可がありません。

en: Z Shell
ja: zsh

en: ZWJ Zero width _joiner
ja: ZWJ Zero Width Joiner(_J)

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
ja: ZWNJ Zero Width Non-Joiner(_N)

en: ZWS _Zero width space
ja: ZWS Zero Width Space(_Z)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Add to Bookmarks
ja: ブックマークへ追加(_A)

en: _After:
ja: 後(_A):

en: _All Pages
ja: 全てのページ(_A)

en: _Billing info:
ja: サマリ情報(_B):

en: _Blue:
ja: 青(_B):

en: _Bottom:
ja: 下側(_B):

en: _Browse for other folders
ja: 他のフォルダ(_B)

en: _Clear List
ja: 一覧のクリア(_C)

en: _Device:
ja: デバイス(_D):

en: _Documents
ja: ドキュメント(_D)

en: _Domain:
ja: ドメイン(_D):

en: _End Process
ja: プロセスを終了(_E)

en: _Family:
ja: ファミリ(_F):

en: _Files
ja: ファイル(_F)

en: _Folder name:
ja: フォルダ名(_F):

en: _Format for:
ja: フォーマット(_F):

en: _Gamma value
ja: ガンマ値(_G)

en: _Green:
ja: 緑(_G):

en: _Height:
ja: 高さ(_H):

en: _Home
ja: ホーム(_H)

en: _Hue:
ja: 色相(_H):

en: _Insert Unicode Control Character
ja: Unicode 制御文字の挿入(_I)

en: _Left:
ja: 左側(_L):

en: _License
ja: ライセンス(_L)

en: _Location:
ja: 場所(_L):

en: _Mode:
ja: モード(_M):

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _New Folder
ja: 新しいフォルダ(_N)

en: _Now
ja: 今すぐ印刷する(_N)

en: _Only print:
ja: 印刷の対象(_O):

en: _Open Link
ja: リンクを開く(_O)

en: _Orientation:
ja: 用紙の向き(_O):

en: _Output format
ja: 出力の形式(_O)

en: _Palette:
ja: パレット(_P):

en: _Paper size:
ja: 用紙サイズ(_P):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Places
ja: 場所(_P)

en: _Pressure:
ja: 圧力(_P):

en: _Preview:
ja: プレビュー(_P):

en: _Red:
ja: 赤(_R):

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Remove From List
ja: 一覧から削除する

en: _Rename
ja: ファイル名の変更(_R)

en: _Rename File
ja: ファイル名の変更(_R)

en: _Replace
ja: 置き換える(_R)

en: _Reverse
ja: ページを逆順にする(_R)

en: _Right:
ja: 右側(_R):

en: _Saturation:
ja: 彩度(_S):

en: _Save color here
ja: ここに色を保存する(_S)

en: _Save in folder:
ja: フォルダの中に保存(_S):

en: _Selection:
ja: 選択(_S):

en: _Style:
ja: スタイル(_S):

en: _Top:
ja: 上側(_T):

en: _Username:
ja: ユーザ名(_U):

en: _Value:
ja: 明度(_V):

en: _Wheel:
ja: ホイール(_W):

en: _Width:
ja: 幅(_W):

en: _X:
ja: Ｘ(_X):

en: _Y:
ja: Ｙ(_Y):

en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
ja: abcdefghijk ABCDEFGHIJK これはテストです

en: calendar:MY
ja: calendar:YM

en: different idatas found for symlinked '%s' and '%s'
ja: シンボリックリンクの '%s' と '%s' で別の idata が見つかりました

en: failed to allocate image buffer of %u byte | failed to allocate image buffer of %u bytes
ja[0]: %uバイトの画像バッファの確保に失敗しました

en: inch
ja: インチ

[ctx: input method menu]
en: System
ja: システム

[ctx: input method menu]
en: System (%s)
ja: システム (%s)

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
ja: \

[ctx: keyboard label]
en: Escape
ja: Esc

en: mm
ja: ミリ

en: none
ja: 無し

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
ja: #10 封筒

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
ja: #11 封筒

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
ja: #12 封筒

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
ja: #14 封筒

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
ja: #9 封筒

[ctx: paper size]
en: 6x9 Envelope
ja: 6x9 封筒

[ctx: paper size]
en: 7x9 Envelope
ja: 7x9 封筒

[ctx: paper size]
en: 9x11 Envelope
ja: 9x11 封筒

[ctx: paper size]
en: A1x3
ja: paper size|A1x3

[ctx: paper size]
en: A3 Extra
ja: A3 エキストラ

[ctx: paper size]
en: A4 Extra
ja: A4 エキストラ

[ctx: paper size]
en: A4 Tab
ja: A4 タブ

[ctx: paper size]
en: A5 Extra
ja: A5 エキストラ

[ctx: paper size]
en: B5 Extra
ja: B5 エキストラ

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
ja: 長形２号

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
ja: 長形３号

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
ja: 長形４号

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
ja: DL 封筒

[ctx: paper size]
en: European edp
ja: 欧風 edp

[ctx: paper size]
en: Executive
ja: エグゼクティブ

[ctx: paper size]
en: FanFold European
ja: FanFold 欧風式

[ctx: paper size]
en: FanFold German Legal
ja: FanFold ドイツ式リーガル

[ctx: paper size]
en: FanFold US
ja: FanFold US 式

[ctx: paper size]
en: Government Legal
ja: 官製リーガル

[ctx: paper size]
en: Government Letter
ja: 官製レター

[ctx: paper size]
en: Index 3x5
ja: インデックス 3x5

[ctx: paper size]
en: Index 4x6 (postcard)
ja: インデックス 4x6 (ハガキ)

[ctx: paper size]
en: Index 4x6 ext
ja: インデックス 4x6 ext

[ctx: paper size]
en: Index 5x8
ja: インデックス 5x8

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
ja: 招待状の封筒

[ctx: paper size]
en: Invoice
ja: 請求書

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
ja: イタリア式の封筒

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
ja: Monarch 封筒

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
ja: 手作りの封筒

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
ja: Postfix 封筒

[ctx: paper size]
en: Quarto
ja: 四つ折り

[ctx: paper size]
en: Small Photo
ja: 小さな写真

[ctx: paper size]
en: Super A
ja: スーパー A

[ctx: paper size]
en: Super B
ja: スーパー B

[ctx: paper size]
en: Tabloid
ja: タブロイド

[ctx: paper size]
en: US Legal
ja: US リーガル

[ctx: paper size]
en: US Legal Extra
ja: US リーガル・エキストラ

[ctx: paper size]
en: US Letter
ja: US レター

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
ja: US レター・エキストラ

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
ja: US レター・プラス

[ctx: paper size]
en: Wide Format
ja: 幅広い形式

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
ja: a2 封筒

[ctx: paper size]
en: asme_f
ja: paper size|asme_f

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
ja: c5 封筒

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
ja: ハガキ

[ctx: paper size]
en: jis exec
ja: JIS エグゼクティブ

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
ja: 角形

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
ja: 角形２号

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
ja: 往復ハガキ

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
ja: prc1 封筒

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
ja: prc10 封筒

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
ja: prc2 封筒

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
ja: prc3 封筒

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
ja: prc4 封筒

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
ja: prc5 封筒

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
ja: prc6 封筒

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
ja: prc7 封筒

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
ja: prc8 封筒

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
ja: 洋形４号

en: paused
ja: 休止しました

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
ja: 障害の発生中

[ctx: print operation status]
en: Finished
ja: 完了

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
ja: 完了 (エラー有り)

[ctx: print operation status]
en: Generating data
ja: データの生成中

[ctx: print operation status]
en: Initial state
ja: 初期状態

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
ja: プリンタの準備中

[ctx: print operation status]
en: Printing
ja: 印刷中

[ctx: print operation status]
en: Sending data
ja: データの送信中

[ctx: print operation status]
en: Waiting
ja: 待機中

en: printer offline
ja: プリンターはオフラインです

en: processing job
ja: ジョブを処理中です

en: ready to print
ja: 印刷の準備ができました

[ctx: recent menu label]
en: %d. %s
ja: %d: %s

[ctx: recent menu label]
en: _%d. %s
ja: _%d: %s

en: unknown
ja: 未知

en: unsupported RAS image variation
ja: サポートしていない RAS 画像の一種です
