BB-Plugin - en to fr translation catalogue (2173 entries)

en: "Add to Cart" Button
fr: Bouton "Ajouter au panier"

en: "Equalize" sets the columns to have the same height as the largest column.
fr: « Egaliser » définit les colonnes pour avoir la même hauteur que la plus haute colonne.

en: "I'm not a robot" checkbox (V2)
fr: Case à cocher "Je ne suis pas un robot" (V2)

en: "{message}" on line {line} of {file}.
fr: &laquo; {message} &raquo; à la ligne {line} de {file}.

en: $ 0.00
fr: 0,00 €

en: % Comments
fr: % commentaires

[ctx: %1$s branded builder name. %2$s post type name.]
en: %1$s is currently active for this %2$s.
fr: %1$s est actuellement activé pour ce %2$s.

en: %d Audio File Selected
fr: %d fichier audio sélectionné

en: %d Audio Files Selected
fr: %d fichiers audio sélectionnés

en: %d Photo Selected
fr: %d photo sélectionnée

en: %d Photos Selected
fr: %d photos sélectionnées

en: %d item | %d items
fr[0]: %d article
fr[1]: %d articles

en: %s Settings
fr: Paramètres de %s

en: %s Shape
fr: Forme %s

en: %s Shape Style
fr: Style de la forme %s

[ctx: %s branded builder name.]
en: %s lets you drag and drop your layout on the frontend.
fr: %s vous permet de glisser et déposer votre présentation sur le site public.

[ctx: %s branded builder name.]
en: Convert to %s
fr: Convertir en %s

[ctx: %s branded builder name.]
en: Launch %s
fr: Lancer %s

en: %s custom icon | %s custom icons
fr[0]: %s icône personnalisée
fr[1]: %s icônes personnalisées

[ctx: %s is a time diff such as 1 day or 2 weeks.]
en: %s ago
fr: Il y a %s

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Saved Module
fr: %s le module sauvegardé

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Saved Row
fr: %s la rangée sauvegardée

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Saved Template
fr: %s le gabarit sauvegardé

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Template
fr: %s le gabarit

[ctx: %s is an object like posts or taxonomies.]
en: Match all %s except...
fr: Correspond à tou(te)s les %s sauf…

[ctx: %s is an object like posts or taxonomies.]
en: Match all related %s except...
fr: Correspond à tou(te)s les %s associés sauf...

[ctx: %s is an object like posts or taxonomies.]
en: Match these %s...
fr: Correspond à ces %s…

[ctx: %s is the author name.]
en: By %s
fr: Par %s

[ctx: %s is the preset hex color code.]
en: %s added to presets!
fr: %s ajouté aux favoris !

[ctx: %s is the preset hex color code.]
en: %s is already a saved preset.
fr: %s est déjà un réglage sauvegardé.

[ctx: %s is the singular post type name (e.g. page)]
en: Click here to edit content on this %s using an easy drag-and-drop builder.
fr: Cliquez ici pour modifier le contenu de ce %s grâce au constructeur de page facile à utiliser par glisser-déposer.

[ctx: %s post type name.]
en: View %s
fr: Voir %s

[ctx: %s stands for author name.]
en: By %s
fr: Par %s

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: %s Settings
fr: Paramètres de %s

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: Launch %s
fr: Lancer %s

[ctx: %s stands for custom branded \"Page Builder\" name.]
en: Switching to Text Editor mode will disable your %1$s layout until it is enabled again. Any edits made while in Text Editor mode will not be made on your %1$s layout. Do you want to continue?
fr: Passer en mode Editeur de Texte va désactiver la présentation %1$s jusqu'à ce qu'il soit réactivé. Tout changement effectué en mode Editeur de Texte ne sera pas synchronisé avec votre présentation %1$s. Voulez-vous continuer?

[ctx: %s stands for either row or module.]
en: This is a global %s. Changes will appear everywhere it has been placed.
fr: Ceci est un(e) %s global(e). Les changements seront appliqués sur toutes ses occurrences.

[ctx: %s stands for form field label.]
en: Edit %s
fr: Éditer %s

[ctx: %s stands for post/page title.]
en: Copy of %s
fr: Copie de %s

[ctx: %s stands for the module alias key]
en: The module alias %s already exists! Please namespace your module aliases to ensure compatibility with Beaver Builder.
fr: L’alias de module %s existe déjà ! Veuillez nommer vos alias de module pour assurer la compatibilité avec Beaver Builder.

[ctx: %s stands for the module filename]
en: A module with the filename %s.php already exists! Please namespace your module filenames to ensure compatibility with Beaver Builder.
fr: Un module nommé %s.php existe déjà! Vous devez utiliser des noms de votre espace de nommage (namespace) pour les fichiers de votre module afin d'assurer la compatibilité avec Beaver Builder.

[ctx: %s stands for widget slug.]
en: %s no longer exists.
fr: %s n'existe plus.

[ctx: %s stands the post type name.]
en: View %s
fr: Voir %s

en: --all switch used but bb-theme is not active. If using multisite bb-theme must be active on the root site.
fr: --all switch est utilisé mais bb-theme n'est pas actif. Si vous utilisez multisite, bb-theme doit être actif sur le site racine.

en: 0 Comments
fr: 0 commentaire

en: 1 Column
fr: 1 colonne

en: 1 Comment
fr: 1 commentaire

en: 2 Columns
fr: 2 colonnes

en: 3 Columns
fr: 3 colonnes

en: 4 Columns
fr: 4 colonnes

en: 5 Columns
fr: 5 colonnes

en: 6 Columns
fr: 6 colonnes

en: <a%1$s>Sign in</a> to get your username and API key. <a%2$s>Signup</a> if you don't have a GoDaddy Email Marketing account.
fr: <a%1$s> Connectez-vous</a> pour obtenir votre nom d'utilisateur et votre clé API. <a%2$s>Inscrivez-vous</a> si vous n'avez pas de compte GoDaddy Email Marketing.

en: <strong>Note</strong>: These settings apply to all posts and pages.
fr: Remarque: Ces paramètres s’appliquent à tous les articles et pages.

en: A CSS and JavaScript file is dynamically generated and cached each time you create a new layout. Sometimes the cache needs to be refreshed when you migrate your site to another server or update to the latest version. If you are running into any issues, please try clearing the cache by clicking the button below.
fr: Un fichier CSS et Javascript est généré dynamiquement et mis en cache chaque fois que vous créez une nouvelle présentation. Il arrive que le cache ait besoin d'être rafraîchi lorsque vous migrez un site vers un autre serveur ou mettez à jour vers la version la plus récente. Si vous rencontrez des problèmes, essayez de vider le cache en cliquant sur le bouton plus bas.

en: A WYSIWYG text editor.
fr: Un éditeur de texte &laquo; WYSIWYG &raquo;.

en: A class that will be applied to this column's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
fr: Une classe qui sera appliquée au code HTML de cette colonne. Le nom doit commencer par une lettre et ne doit contenir que des tirets, des traits de soulignement, des lettres ou des chiffres. Séparer des classes multiples avec des espaces.

en: A class that will be applied to this module's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
fr: Une classe qui sera appliquée au code HTML de ce module. Le nom doit commencer par une lettre et ne doit contenir que des tirets, des traits de soulignement, des lettres ou des chiffres. Séparer des classes multiples avec des espaces.

en: A class that will be applied to this row's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
fr: Une classe qui sera appliquée au code HTML de cette rangée. Le nom doit commencer par une lettre et ne doit contenir que des tirets, des traits de soulignement, des lettres ou des chiffres. Séparer des classes multiples avec des espaces.

en: A comma separated list of tags.
fr: Liste d'étiquettes séparées par des virgules.

[ctx: A comma separated list of tags.]
en: Tags
fr: Etiquettes

en: A comma-separated list of Product Category IDs to include. Leave blank to include all Product Categories.
fr: Liste d'ID de catégorie de produits à inclure, séparée par des virgules. Laisser vide pour inclure toutes les catégories de produits.

en: A divider line to separate content.
fr: Une ligne de séparation pour fractionner le contenu.

en: A heading and snippet of text with an optional link, icon and image.
fr: Un titre et extrait de texte avec lien, icône ou image optionnels.

[ctx: A keyboard shortcut with no label given]
en: Untitled Shortcut
fr: Raccourci sans titre

en: A label that will applied and used in the UI for easy identification.
fr: Libellé qui sera appliquée et utilisé dans l'interface utilisateur pour une identification facile.

en: A label to identify this slide on the Slides tab of the Content Slider settings.
fr: Libellé pour identifier cette diapositive sous l'onglet diapositives des paramètres du diaporama de contenu.

[ctx: A list of subscribers group from a Mailrelay account.]
en: Group
fr: Groupe

en: A photo that will be displayed if the video fails to load.
fr: Une photo qui sera affichée si la vidéo ne se charge pas.

[ctx: A signup form from your GoDaddy Email Marketing account.]
en: Form
fr: Formulaire

en: A simple call to action button.
fr: Un simple bouton d'appel à l'action.

en: A simple list of items.
fr: Une simple liste d’éléments.

en: A simple pricing table generator.
fr: Un générateur de tableau de prix.

[ctx: A tag to add to contacts in Drip when they subscribe.]
en: Tags
fr: Étiquettes

[ctx: A tag to add to contacts in Hatchbuck when they subscribe.]
en: Tag
fr: Balise

en: A unique ID that will be applied to this column's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
fr: Un identifiant unique qui sera appliqué au code HTML de cette rangée. Le nom doit commencer par une lettre et ne doit contenir que des tirets, des traits de soulignement, des lettres ou des chiffres. Aucun espace.

en: A unique ID that will be applied to this module's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
fr: Un identifiant unique qui sera appliqué au code HTML de ce module. Le nom doit commencer par une lettre et ne doit contenir que des tirets, des traits de soulignement, des lettres ou des chiffres. Aucun espace.

en: A unique ID that will be applied to this row's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
fr: Un identifiant unique qui sera appliqué au code HTML de cette colonne. Le nom doit commencer par une lettre et ne doit contenir que des tirets, des traits de soulignement, des lettres ou des chiffres. Aucun espace.

en: A unique identifier for the Button Group. This helps in accessibility.
fr: Un identifiant unique pour le Groupe de boutons. Cela contribue à l’accessibilité.

en: A very simple contact form.
fr: Un formulaire de contact très simple.

en: A video from YouTube or Vimeo to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
fr: Utiliser une vidéo Youtube ou Vimeo en arrière-plan de cette rangée. La plupart des navigateurs modernes supportent cette fonction.

en: A video in the MP4 format to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
fr: Utiliser une vidéo au format MP4 en arrière-plan de cette rangée. La plupart des navigateurs modernes prennent en charge ce format.

en: A video in the MP4 format. Most modern browsers support this format.
fr: Une vidéo au format MP4. La plupart des navigateurs modernes prennent en charge ce format.

en: A video in the MP4 to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
fr: Utiliser une vidéo MP4 en arrière-plan de cette colonne. La plupart des navigateurs modernes supportent ce format.

en: A video in the WebM format to use as fallback. This format is required to support browsers such as FireFox and Opera.
fr: Une vidéo dans le format WebM en solution de repli. Ce format est nécessaire pour les navigateurs tels que Firefox et Opera.

en: A video in the WebM format to use as the background of this row. This format is required to support browsers such as FireFox and Opera.
fr: Utiliser une vidéo au format WebM en arrière-plan de cette rangée. Ce format est nécessaire pour les navigateurs comme FireFox et Opera.

en: AND
fr: ET

en: API Key
fr: Clé API

en: API Token
fr: Jeton d’API

en: API URL
fr: URL API

en: API Username
fr: Nom d'utilisateur API

en: API should be enabled in your Mautic application.
    					Go to Mautic Configuration / API Settings and set `API enabled` to `Yes`, set `Enable HTTP basic auth` to `Yes` . Save changes.
fr: L'API doit être activée dans votre application Mautic.
    					Allez dans Mautic Configuration / API Settings et réglez `API enabled` sur` Yes`, réglez `Enable HTTP basic auth` sur` Yes`. Sauvegarder les modifications.

en: APP ID
fr: ID de l'application

en: Above Bar
fr: Au-dessus de la barre

en: Above Content
fr: Au-dessus du contenu

en: Above Heading
fr: Avant l'en-tête

en: Above Text
fr: Au dessus du texte

en: Above Title
fr: Au-dessus du titre

en: Accent Color
fr: Couleur d'accentuation

en: Accent Text Color
fr: Couleur d'accentuation du texte

en: Access Token
fr: Jeton d'accès

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Account
fr: Compte

en: Account ID
fr: Identifiant du compte

en: Account Name
fr: Nom du compte

[ctx: Account name for a third party service such as MailChimp.]
en: Error: An account with that name already exists.
fr: Erreur : Un compte à ce nom existe déjà.

[ctx: Account name for a third party service such as MailChimp.]
en: Error: Missing account name.
fr: Erreur : Nom de compte absent.

en: Active Icon
fr: Icône active

en: Active Label Background Color
fr: Couleur de fond du libellé actif

en: Active Label Text Color
fr: Couleur de texte du libellé actif

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Account...
fr: Ajouter un compte...

en: Add Audio Files
fr: Ajouter des fichiers audio

en: Add Button
fr: Ajouter bouton

en: Add Content
fr: Ajouter du contenu

en: Add Field
fr: Ajouter un champ

en: Add Icon
fr: Ajouter icône

en: Add Item
fr: Ajouter élément

en: Add List Item
fr: Ajouter un élément de liste

en: Add More Content
fr: Ajout de contenu

en: Add New
fr: Ajouter nouveau

en: Add Photos
fr: Ajouter des photos

en: Add Pricing Box
fr: Ajouter une boîte de prix

en: Add Rows
fr: Ajouter des rangées

en: Add Shape
fr: Ajouter une forme

en: Add Testimonial
fr: Ajouter un témoignage

en: Add a color preset first.
fr: Ajouter d’abord une couleur aux favoris.

en: Add a menu
fr: Ajouter un menu

en: Add multi-column rows, adjust spacing, add backgrounds and more by dragging and dropping row layouts onto the page.
fr: Ajoutez des rangées multi-colonnes, ajustez l'espacement, ajoutez des arrière-plans et plus, en glissant et déposant des présentations de rangées sur la page.

en: Add new builder content using the form below.
fr: Ajouter un nouveau contenu du constructeur de page en utilisant le formulaire ci-dessous.

en: Add new content by dragging and dropping modules or widgets into your row layouts or to create a new row layout.
fr: Insérer un nouveau contenu en glissant-déposant des modules ou widgets dans les rangées de votre présentation, ou afin de créer une nouvelle rangée.

en: Add your %1$s on %2$s to spread the love.
fr: Ajoutez votre %1$s sur %2$s pour répandre l’amour.

en: Additional modules: Contact Form, Tabs, Slider, Pricing Table, Map, Blog Posts, Subscribe Form, Social Icons, and many more.
fr: Modules additionnels: Formulaire de contact, Onglets, Diaporama, Tableau de prix, Carte géographique, Articles, Formulaire d'abonnement, Icônes sociales, et plus encore.

en: Address
fr: Adresse

en: Adds a simple subscribe form to your layout.
fr: Ajoute un formulaire d'inscription simple à votre présentation.

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced Gradient
fr: Dégradé avancé

en: Advanced Modules
fr: Extensions avancées

en: Advanced Settings
fr: Paramètres avancés

en: Advanced Spacing
fr: Espacement avancé

en: After
fr: Après

en: After Text
fr: Après le texte

en: Ajax Result
fr: Résultat Ajax

en: Align
fr: Alignement

en: Alignment
fr: Alignement

en: All
fr: Tout(es)

en: All Structured Data fields are required.
fr: Tous les champs de données structurées sont requis.

en: All rows will default to this width. You can override this and make a row full width in the settings for each row.
fr: Toutes les rangées seront à cette largeur par défaut. Vous pouvez l'annuler et sélectionner une rangée pleine largeur dans les paramètres pour chaque rangée individuellement.

en: Allow pages to be sortable
fr: Autoriser les pages à être triées

en: Allow users to login/out.
fr: Autoriser les utilisateurs à se connecter/déconnecter.

en: Along with access to our expert support team, the premium versions of Beaver Builder are packed with more features to save you time and make building websites easier!
fr: En plus de l'accès à notre équipe de support, les versions premium de Beaver Builder disposent de fonctionnalités qui vous épargneront du temps, tout en facilitant la création de sites web !

en: Alpha Feedback
fr: Retour d’info Alpha

en: Alphabetic (Lower)
fr: Alphabétique (minuscules)

en: Alphabetic (Upper)
fr: Alphabétique (majuscules)

en: Always
fr: Toujours

en: Always Visible
fr: Toujours visible

en: An animated testimonials area.
fr: Un espace témoignages animé.

[ctx: An email campaign from your GetDrip account.]
en: Campaign
fr: Campagne

[ctx: An email campaign from your Ontraport account.]
en: Campaign
fr: Campagne

[ctx: An email list from ActiveCampaign.]
en: List
fr: Liste

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: Group
fr: Groupe

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: List
fr: Liste

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: Select Tag
fr: Sélectionnez une étiquette

[ctx: An email list from third party provider.]
en: List
fr: Liste

[ctx: An email workflow from your GetDrip account.]
en: Workflow
fr: Flux de travail

en: An image must be specified for the Lightbox to work.
fr: Une image doit être spécifiée pour que la visionneuse fonctionne.

en: Animation Delay
fr: Retard de l’animation

en: Animation Speed
fr: Vitesse de l’animation

[ctx: Animation style.]
en: Bounce
fr: Rebond

[ctx: Animation style.]
en: Bounce Down
fr: Rebond bas

[ctx: Animation style.]
en: Bounce In
fr: Rebond avant

[ctx: Animation style.]
en: Bounce Left
fr: Rebond gauche

[ctx: Animation style.]
en: Bounce Right
fr: Rebond droite

[ctx: Animation style.]
en: Bounce Up
fr: Rebond haut

[ctx: Animation style.]
en: Fade
fr: Fondu

[ctx: Animation style.]
en: Fade Down
fr: Fondu bas

[ctx: Animation style.]
en: Fade In
fr: Ouverture en fondu

[ctx: Animation style.]
en: Fade Left
fr: Fondu gauche

[ctx: Animation style.]
en: Fade Right
fr: Fondu droite

[ctx: Animation style.]
en: Fade Up
fr: Fondu haut

[ctx: Animation style.]
en: Fancy
fr: Fancy (fantaisie)

[ctx: Animation style.]
en: Flash
fr: Flash (éclair)

[ctx: Animation style.]
en: Flip
fr: Miroir

[ctx: Animation style.]
en: Flip Horizontal
fr: Miroir horizontal

[ctx: Animation style.]
en: Flip Vertical
fr: Miroir vertical

[ctx: Animation style.]
en: Jack in the Box
fr: Jack in the Box (diable dans la boîte)

[ctx: Animation style.]
en: Jello
fr: Jello (gelée)

[ctx: Animation style.]
en: Light Speed
fr: Light Speed (vitesse éclair)

[ctx: Animation style.]
en: None
fr: Aucune

[ctx: Animation style.]
en: Pulse
fr: Pulse (pulser)

[ctx: Animation style.]
en: Roll In
fr: Roll In (enrouler)

[ctx: Animation style.]
en: Rotate
fr: Rotation

[ctx: Animation style.]
en: Rotate Down Left
fr: Rotation bas gauche

[ctx: Animation style.]
en: Rotate Down Right
fr: Rotation bas droite

[ctx: Animation style.]
en: Rotate In
fr: Rotation avant

[ctx: Animation style.]
en: Rotate Up Left
fr: Rotation haut gauche

[ctx: Animation style.]
en: Rotate Up Right
fr: Rotation haut droite

[ctx: Animation style.]
en: Rubber Band
fr: Rubber Band (ruban caoutchouc)

[ctx: Animation style.]
en: Shake
fr: Shake (secouer)

[ctx: Animation style.]
en: Slide
fr: Glissement

[ctx: Animation style.]
en: Slide Down
fr: Glissement bas

[ctx: Animation style.]
en: Slide Left
fr: Glissement gauche

[ctx: Animation style.]
en: Slide Right
fr: Glissement droite

[ctx: Animation style.]
en: Slide Up
fr: Glissement haut

[ctx: Animation style.]
en: Swing
fr: Swing (pivoter)

[ctx: Animation style.]
en: Tada
fr: Tada (Et voilà!)

[ctx: Animation style.]
en: Wobble
fr: Wobble (osciller)

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Down
fr: Zoom bas

[ctx: Animation style.]
en: Zoom In
fr: Zoom avant

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Left
fr: Zoom gauche

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Right
fr: Zoom droite

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Up
fr: Zoom haut

en: App ID
fr: ID pour votre app

en: App Password
fr: Mot de passe pour votre app

en: Append New Layout
fr: Ajouter une autre présentation

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply Tag
fr: Appliquer la balise

en: Apply padding to all buttons. This can be overridden in the individual button settings.
fr: Appliquer les marges internes à tous les boutons. Cela peut être remplacé dans les paramètres individuels de bouton.

en: Are you sure you want to remove this account? Other modules that are connected to it will be affected.
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir détruire ce compte? D'autres module y sont connectés et seront affectés.

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr(e)?

en: Armenian Numerals (Lower)
fr: Chiffres arméniens (minuscules)

en: Armenian Numerals (Upper)
fr: Chiffres arméniens (majuscules)

en: Arrow Color
fr: Couleur de la flèche

en: Arrows
fr: Flèches

en: Arrows Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan des flèches

en: Arrows Background Style
fr: Style d’arrière-plan des flèches

en: Arrows Color
fr: Couleur des flèches

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. This ID can be found by hovering on the category in the categories area under Products and looking in the URL that is displayed in your browser. The ID will be the only number value in the URL.
fr: Chaque catégorie de produits que vous ajoutez dans les réglages WooCommerce dispose d’un ID unique. Cet ID se trouve en survolant le nom de la catégorie dans les réglages d’un produit WooCommerce et en regardant dans l'URL qui s'affiche dans votre navigateur. L'ID sera la seule valeur numérique dans l'URL.

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique slug or you can edit and add your own. These slugs can be found in the Categories area under WooCommerce Products. Several can be added here separated by a comma.
fr: Chaque catégorie de produits que vous ajoutez dans les réglages WooCommerce dispose d’un identifiant (slug) unique que vous pouvez modifier. Ce slug se trouve dans les réglages des catégories de produits WooCommerce. Plusieurs slugs peuvent être ajoutés ici, séparés par des virgules.

en: As you add product tags in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique slug or you can edit and add your own. These slugs can be found in the Tags area under WooCommerce Products. Several can be added here separated by a comma.
fr: A chaque étiquette de produits que vous ajoutez dans les réglages WooCommerce, un identifiant (slug) unique est assigné, que vous pouvez modifier, ou bien vous pouvez ajouter le vôtre. Ces identifiants se trouvent dans les réglages des étiquettes de produits WooCommerce. Plusieurs identifiants peuvent être ajoutés ici, séparés par des virgules.

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute and you can add several here separated by a comma.
fr: Chaque produit que vous ajoutez dans les réglages WooCommerce dispose d’un ID unique. Cet valeur numérique se trouve en survolant le nom du produit dans la zone Produits de WooCommerce. L’ID sera le premier attribut visible. Plusieurs ID peuvent être ajoutés ici, séparés par des virgules.

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute.
fr: Chaque produit que vous ajoutez dans les réglages WooCommerce dispose d’un ID unique. Cet valeur numérique se trouve en survolant le nom du produit dans la zone Produits de WooCommerce. L’ID sera le premier attribut visible.

en: Ascending
fr: Croissant

en: Aspect Ratio
fr: Ratio d'aspect

en: Assets
fr: Actifs

en: Attachment
fr: Ancrage

en: Audio File Selected
fr: Fichier audio sélectionné

en: Audio Files Selected
fr: Fichiers audio sélectionnés

en: Audio Type
fr: Type de source

en: Author
fr: Auteur

en: Authorization Code
fr: Code d'autorisation

en: Authors
fr: Auteur

en: Auto Gradient
fr: Dégradé auto

en: Auto Play
fr: Lecture automatique

en: Auto will allow the overlay to fit however long the text content is. 100% will fit the overlay to the top and bottom of the slide.
fr: Auto permettra à la superposition de s'ajuster, qu'importe la longueur du texte. Un réglage à 100 % adaptera la superposition en haut et en bas de la diapositive.

en: Autoselect Parent
fr: Sélectionner automatiquement le parent

en: Available Downloads
fr: Téléchargements disponibles

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Animation
fr: Animation d’arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Background Embedded Code
fr: Code intégré pour l'arrière-plan

en: Background Gradient
fr: Dégradé d'arrière-plan

en: Background Height
fr: Hauteur de l’arrière plan

en: Background Hover Color
fr: Couleur d'arrière-plan au survol

en: Background Hover Gradient
fr: Dégradé d'arrière-plan au survol

en: Background Layout
fr: Présentation de l'arrière-plan

en: Background Overlay
fr: Superposition de l'arrière-plan

en: Background Parallax
fr: Parallaxe de l’arrière-plan

en: Background Photo
fr: Photo d'arrière-plan

en: Background Slideshow
fr: Diaporama d'arrière-plan

en: Background Style
fr: Style d’arrière-plan

en: Background Video
fr: Vidéo d'arrière-plan

en: Background Video Code
fr: Code pour la vidéo d'arrière-plan

[ctx: Background repeat.]
en: None
fr: Aucune

[ctx: Background repeat.]
en: Tile
fr: Tuile

[ctx: Background scale.]
en: None
fr: Aucune

[ctx: Background type.]
en: Color
fr: Couleur

[ctx: Background type.]
en: Embedded Code
fr: Code intégré

[ctx: Background type.]
en: Gradient
fr: Dégradé

[ctx: Background type.]
en: None
fr: Aucune

[ctx: Background type.]
en: Parallax
fr: Parallaxe

[ctx: Background type.]
en: Slideshow
fr: Diaporama

[ctx: Background type.]
en: Video
fr: Vidéo

en: Backgrounds
fr: Arrière-plans

en: Bar Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan de la barre

en: Bar Foreground Color
fr: Couleur de premier plan de la barre

en: Bar Height
fr: Hauteur de la barre

en: Bar Styles
fr: Styles de barre

en: Bars
fr: Barres

en: Bars Counter
fr: Compteur en barre

en: Base Font Size
fr: Taille de la fonte de base

en: Basic
fr: Basique

en: Basic Modules
fr: Extensions de base

en: Be sure to add your license key for access to updates and new features.
fr: Assurez-vous d'ajouter votre numéro de licence pour bénéficier des mises à jour.

en: Beautiful pre-made layout templates.
fr: De superbes gabarits de présentation pré-construits.

en: Beaver Builder (Lite version)
fr: Beaver Builder (version gratuite)

en: Beaver Builder activated! <a%s>Click here</a> to enable remote updates.
fr: Beaver Builder activé ! <a%s>Cliquez ici</a> pour activer les mises à jour à distance.

en: Beaver Builder activated! <a%s>Click here</a> to get started.
fr: Beaver Builder activé ! <a%s>Cliquez ici</a> pour commencer.

en: Beaver Builder caught the following JavaScript error. If Beaver Builder is not functioning as expected the cause is most likely this error. Please help us by disabling all plugins and testing Beaver Builder while reactivating each to determine if the issue is related to a third party plugin.
fr: Beaver Builder a capturé l'erreur Javascript suivante. Si Beaver Builder ne fonctionne pas correctement en ce moment, cette erreur en est probablement la cause. Aidez-nous en désactivant toutes les extensions et en les réactivant une par une tout en testant si Beaver Builder revient à son fonctionnement normal. Ceci permettra de déterminer laquelle de vos extensions est incompatible avec Beaver Builder et nous pourrons ainsi travailler à résoudre le problème.

en: Beaver Builder may not be functioning correctly as it does not have permission to write files to the WordPress uploads directory on your server. Please update the WordPress uploads directory permissions before continuing or contact your host for assistance.
fr: Beaver Builder ne fonctionne probablement pas correctement car il n'a pas la permission d'écrire dans les fichiers du dossier uploads de WordPress sur votre serveur. Veuillez mettre à jour les permissions du dossier uploads de WordPress avant de continuer ou contactez l'administrateur de votre serveur.

en: Beaver Builder updates issue!!
fr: Problème de mises à jour de Beaver Builder !!

en: Before
fr: Avant

en: Before Text
fr: Avant le texte

en: Below Bar
fr: Sous la barre

en: Below Heading
fr: Après l'en-tête

en: Below Photo
fr: Sous la photo

en: Below Row
fr: Sous la rangée

en: Below Text
fr: Sous le texte

en: Best Selling Products
fr: Produits les plus vendus

en: Beta Feedback
fr: Retour d’info Beta

en: BigCommerce Products
fr: Produits BigCommerce

en: Billing Option 1
fr: Option de facturation 1

en: Billing Option 2
fr: Option de facturation 2

en: Binary
fr: Binaire

en: Blank
fr: Vierge

en: Blinds
fr: Stores

en: Blur
fr: Flou

en: Border
fr: Bordure

en: Border Around List
fr: Bordure autour de la liste

en: Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Border Hover
fr: Couleur de bordure au survol

en: Border Hover Color
fr: Couleur de bordure au survol

en: Border Size
fr: Taille de la bordure

en: Border Style
fr: Style de bordure

en: Border Type
fr: Type de bordure

en: Border Width
fr: Largeur de bordure

[ctx: Border size.]
en: Medium
fr: Moyenne

[ctx: Border size.]
en: Small
fr: Fine

[ctx: Border type.]
en: Dashed
fr: Tirets

[ctx: Border type.]
en: Dotted
fr: Pointillée

[ctx: Border type.]
en: Solid
fr: Continue

en: Bottom
fr: Bas

en: Bottom Center
fr: Bas centre

en: Bottom Left
fr: Bas gauche

en: Bottom Right
fr: Bas droite

en: Bottom Shape Layer
fr: Calque de forme inférieur

en: Box Border
fr: Bordure de la boite

en: Box Color
fr: Couleur de la boîte

en: Box Shadow
fr: Ombre de la boîte

en: Box Top Margin
fr: Marge du haut de la boîte

en: Boxes
fr: Boîtes

en: Boxes Grow
fr: Boîtes qui croissent

en: Branding
fr: Branding (Image de marque)

en: Breakpoint
fr: Points d'arrêt

en: Build your own custom modules.
fr: Construisez vos propres modules personnalisés.

en: Builder
fr: Constructeur de page

en: Builder Access
fr: Accès au constructeur de page

en: Builder Admin
fr: Admin du constructeur de page

en: Builder Admin Menu
fr: Menu Admin du constructeur de page

en: Builder CSS/JS
fr: CSS/JS du Builder

en: Builder Settings
fr: Paramètres du constructeur de page

en: Builder UI
fr: Interface utilisateur de Beaver Builder

en: Button
fr: Bouton

en: Button Align
fr: Alignement du bouton

en: Button Background
fr: Arrière-plan du bouton

en: Button Background Animation
fr: Animation d’arrière plan du bouton

en: Button Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan du bouton

en: Button Background Hover Color
fr: Couleur d’arrière-plan du bouton au survol

en: Button Background Style
fr: Style d'arrière-plan du bouton

en: Button Border
fr: Bordure du bouton

en: Button Border Hover Color
fr: Couleur de bordure du bouton au survol

en: Button Group
fr: Groupe de boutons

en: Button Group Label
fr: Libellé du groupe de boutons

en: Button Icon
fr: Icône du bouton

en: Button Icon Position
fr: Position de l'icône du bouton

en: Button Icon Visibility
fr: Visibilité de l’icône de bouton

en: Button Link
fr: Lien du bouton

en: Button Only
fr: Bouton uniquement

en: Button Padding
fr: Marges internes du bouton

en: Button Spacing
fr: Espacement du bouton

en: Button Style
fr: Style du bouton

en: Button Text
fr: Texte du bouton

en: Button Text Color
fr: Couleur du texte du bouton

en: Button Text Hover Color
fr: Couleur du texte du bouton au survol

en: Button Typography
fr: Typographie du bouton

en: Button URL
fr: Lien du bouton

en: Button Width
fr: Largeur du bouton

en: Buttons
fr: Boutons

en: Buy Now
fr: Achetez maintenant

en: CSS Class
fr: Classe CSS

en: CSS Selector
fr: Sélecteur CSS

en: Cache Clearing Tool
fr: Outil de suppression de cache

en: Call to Action
fr: Appel à l'action

[ctx: Call to action.]
en: None
fr: Aucune

en: Callout
fr: Appel

en: Cancel
fr: Annuler

en: Caption
fr: Sous-titre

en: Caption Button
fr: Bouton de sous-titre

en: Caption Typography
fr: Typographie du sous-titre

en: Carousel Item
fr: Elément de carousel

en: Cart
fr: Panier

en: Cart Icon
fr: Icône du panier

en: Categories
fr: Catégories

en: Category ID
fr: ID de catégorie

en: Category Slug
fr: Identifiant (slug) de catégorie

en: Center
fr: Centre

en: Center Bottom
fr: Centre bas

en: Center Center
fr: Centre Centre

en: Center Left
fr: Centre gauche

en: Center Right
fr: Centre droite

en: Center Top
fr: Centre haut

en: Centered + Inline Logo
fr: Logo centré + en ligne

en: Change Template
fr: Changer le gabarit

en: Change Templates
fr: Changer les gabarits

en: Change UI Brightness
fr: Changer la couleur de l'interface

en: Changes Discarded
fr: Modifications rejetées

en: Changes being published
fr: Les changements ont été publiés

en: Check or uncheck modules below to enable or disable them.
fr: Tout Cocher/Tout Décocher les extensions ci-dessous afin de les activer ou désactiver.

en: Checkbox Text
fr: Texte de la case à cocher

en: Checkout
fr: Caisse

en: Child Column
fr: Colonne enfant

en: Choose Another Photo
fr: Sélectionner une autre photo

en: Choose a Template
fr: Sélectionner le gabarit

en: Choose...
fr: Sélectionner…

en: Choosing no will hide the default theme heading for the "Page" post type. You will also be required to enter some basic CSS for this to work if you choose no.
fr: Sélectionner &laquo; Non &raquo; cachera le titre par défaut pour le &laquo; post type &raquo; de type  &laquo; Page &raquo;. Vous devrez aussi saisir du code CSS de base afin de faire fonctionner ceci si vous sélectionnez &laquo; Non &raquo;.

en: Choosing yes will expand the first item by default.
fr: Sélectionner "Oui" dépliera le premier élément par défaut.

en: Choosing yes will keep only one item open at a time. Choosing no will allow multiple items to be open at the same time.
fr: Choisir Oui ne gardera qu'un seul élément ouvert à la fois. Choisir non permettra à plusieurs éléments d'être ouverts en même temps.

en: Circle
fr: Cercle

en: Circle ( &cir; )
fr: Cercle ( &cir; )

en: Circle Background Color
fr: Сouleur d’arrière-plan du cercle

en: Circle Bar Styles
fr: Styles de cercle

en: Circle Counter
fr: Compteur en cercle

en: Circle Foreground Color
fr: Couleur du premier plan cercle

en: Circle Size
fr: Taille du cercle

en: Circle Stroke Size
fr: Epaisseur du contour du cercle

en: Circle Styles
fr: Styles de cercle

en: Class
fr: Classe CSS

en: Clear Cache
fr: Vider le cache

en: Cleared the Beaver Builder cache
fr: Cache beaver Builder effacé

en: Click Action
fr: Action du clic

en: Click Here
fr: Cliquez ici

[ctx: Click action type.]
en: None
fr: Aucune

[ctx: Click action.]
en: None
fr: Aucune

en: Clicking the button below will uninstall the page builder plugin and delete all of the data associated with it. You can uninstall or deactivate the page builder from the plugins page instead if you do not wish to delete the data.
fr: L'utilisation du bouton suivant va supprimer l'extension de constructeur de page ET effacer toutes les données qui y sont rattachées. Vous pouvez aussi désactiver ou désinstaller le constructeur de page à partir de la page des extensions si vous préférez ne pas effacer ses données.

en: Clip Contents
fr: Recadrer les contenus

en: Clip Within Container
fr: Recadrage dans le conteneur

en: Close
fr: Fermer

en: Close All Tabs
fr: Fermer tous les onglets

en: Close Button
fr: Bouton Fermer

en: Collapse All
fr: Tout réduire

en: Collapse Inactive
fr: Replier les inactifs

en: Colon
fr: Double point (:)

en: Color
fr: Couleur

en: Color Fill
fr: Remplissage couleur

en: Color Picker
fr: Retour

en: Color Presets
fr: Favoris

[ctx: Color.]
en: Dark
fr: Foncé

[ctx: Color.]
en: Light
fr: Clair

en: Colors
fr: Couleurs

en: Column
fr: Colonne

en: Column Added
fr: Colonne ajoutée

en: Column Deleted
fr: Colonne supprimée

en: Column Duplicated
fr: Colonne dupliquée

en: Column Edited
fr: Colonne éditée

en: Column Group
fr: Groupe de colonnes

en: Column Height
fr: Hauteur de colonne

en: Column Moved
fr: Colonne déplacée

en: Column Resized
fr: Colonne redimensionnée

en: Column Settings
fr: Paramètres de colonne

en: Column Template Added
fr: Gabarit de colonne ajouté

en: Columns
fr: Colonnes

en: Columns Added
fr: Colonnes ajoutées

en: Columns Resized
fr: Colonnes redimensionnées

en: Come by and share a project, ask a question, or just say hi! For news about new features and updates, like our <a href="https://www.facebook.com/wpbeaverbuilder/" target="_blank">Facebook Page</a> or follow us <a href="https://twitter.com/beaverbuilder" target="_blank">on Twitter</a>.
fr: Venez partager un projet, poser une question ou juste dire Salut ! Pour les nouvelles sur les nouveautés et mises à jour, aimez notre <a href="https://www.facebook.com/wpbeaverbuilder/" target="_blank">Page Facebook</a> ou suivez-nous <a href="https://twitter.com/beaverbuilder" target="_blank">sur Twitter</a>.

en: Come by the Beaver Builder Homepage to learn more about what our premium features can do for you!
fr: Visitez le site de Beaver Builder pour en apprendre plus au sujet de ce que nos fonctionnalités premium peuvent vous apporter!

en: Comment Count
fr: Nombre de commentaires

en: Comments
fr: Commentaires

en: Compact
fr: Compacte

en: Company ID
fr: Identifiant de l'entreprise

en: Compare
fr: Comparer

en: Connect
fr: Connexion

[ctx: Connection data such as an API key.]
en: Error: Missing service data.
fr: Erreur : Données absentes.

en: Contact Form
fr: Formulaire de contact

en: Contact Form Submission
fr: Envoi du formulaire de contact

en: Contact Support
fr: Contacter le support

en: Contact Support URL
fr: URL du support

en: Contact Support for more information.
fr: Contactez le support pour plus d'informations.

en: Container Element
fr: Elément conteneur

en: Container Padding
fr: Marges internes du conteneur

en: Content
fr: Contenu

en: Content Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan du contenu

en: Content Color
fr: Couleur du contenu

en: Content Layout
fr: Présentation de contenu

en: Content Length
fr: Longueur du contenu

en: Content Pages
fr: Pages de contenu

en: Content Slider
fr: Diaporama de contenu

en: Content Source
fr: Source du contenu

en: Content Style
fr: Style du contenu

en: Content Text Color
fr: Couleur du texte de contenu

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Content Typography
fr: Typographie du contenu

en: Content URL
fr: URL du contenu

en: Content Width
fr: Largeur du contenu

en: Content not rendered while builder is active
fr: Le contenu n'est pas rendu lorsque le Builder est actif

[ctx: Content type.]
en: None
fr: Aucune

en: Content:
fr: Contenu :

en: Continue Editing
fr: Continuer à éditer

en: Control Bar
fr: Barre de contrôle

en: Control Bar Buttons
fr: Boutons de la barre de contrôle

en: Control Bar Overlay
fr: Superposition de la barre de contrôle

en: Controls
fr: Contrôles

en: Copied!
fr: Copié !

en: Copy %s Settings
fr: Copier %s paramètres

en: Copy Column Settings
fr: Copier les paramètres de colonne

en: Copy Row Settings
fr: Copier les paramètres de rangée

en: Copy the errors you find there and submit them with your %s. It saves us having to ask you that as a second step.
fr: Copiez les erreurs que vous y trouvez et soumettez-les avec votre %s. Cela nous évite d'avoir à vous le demander dans un deuxième temps.

en: Copy this unique URL and send it to support as directed.
fr: Copiez l'URL suivante et communiquez la au Support selon les instructions qui vous auront été communiquées.

en: Could not locate changelog.txt
fr: Impossible de localiser changelog.txt

en: Countdown
fr: Compte à rebours

en: Create Gallery
fr: Créer une galerie

en: Crop
fr: Recadrage

en: Crop set to no will fit the slideshow images to the height you specify and keep the width proportional, whereas crop set to yes will fit the slideshow images to all sides of the content area while cropping the left and right to fit the height you specify.
fr: “Recadrage” réglé sur &laquo; Non &raquo; forcera l'image à s'ajuster à la hauteur que vous avez spécifié et gardera sa largeur en proportion. &laquo; Oui &raquo; ajustera l'image afin qu'elle remplisse son contenant en coupant ses côtés gauche et droit afin d'ajuster l'image à la hauteur choisie.

en: Current Page
fr: Page courante

en: Current URL
fr: URL courante

[ctx: Currently editing message]
en: Currently Editing %s
fr: %s en cours d'édition

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom Content
fr: Contenu personnalisé

en: Custom Field
fr: Champ personnalisé

en: Custom Field Filter
fr: Filtre de champ personnalisé

en: Custom Icons
fr: Icônes personnalisées

en: Custom Position
fr: Position personnalisée

en: Custom Query
fr: Requête personnalisée

en: Custom Row Shapes
fr: Formes de rangée personnalisées

en: Custom URL
fr: Lien personnalisé

en: Custom Width
fr: Largeur personnalisée

en: Custom field key.
fr: Clé du champ personnalisé.

en: Custom field type.
fr: Type de champ personnalisé.

en: Custom field value.
fr: Valeur du champ personnalisé.

[ctx: Custom post type label.]
en: Add New
fr: Ajouter

[ctx: Custom post type label.]
en: All
fr: Tous

[ctx: Custom post type label.]
en: Edit
fr: Éditer

[ctx: Custom post type label.]
en: New
fr: Nouveau

[ctx: Custom post type label.]
en: Nothing found in Trash.
fr: Aucun élément trouvé dans la corbeille.

[ctx: Custom post type label.]
en: Nothing found.
fr: Aucun résultat.

[ctx: Custom post type label.]
en: Parent:
fr: Parent :

[ctx: Custom post type label.]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: Custom post type label.]
en: Template
fr: Gabarit

[ctx: Custom post type label.]
en: Templates
fr: Gabarits

[ctx: Custom post type label.]
en: View
fr: Voir

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: %s Categories
fr: Catégories %s

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Add New Category
fr: Ajouter une nouvelle catégorie

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: All Categories
fr: Toutes les catégories

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Categories
fr: Catégories

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Category
fr: Catégorie

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Edit Category
fr: Éditer la catégorie

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: New Category Name
fr: Nom de la nouvelle catégorie

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Parent Category
fr: Catégorie parente

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Parent Category:
fr: Catégorie parente:

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Search Categories
fr: Rechercher des catégories

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Update Category
fr: Mettre à jour la catégorie

en: Customize Theme
fr: Personnaliser le thème

en: Dark
fr: Sombre

en: Dashed
fr: Tirets

[ctx: Data export section title.]
en: No %s Found
fr: Aucun %s trouvé

en: Date Format
fr: Format de date

en: Date Last Modified
fr: Date de la dernière modification

en: Date Time
fr: Date Heure

en: Day
fr: Jour

[ctx: Day of autoresponder cycle.]
en: Cycle Day
fr: Jour du cycle

en: Days
fr: Jours

en: Deactivated
fr: Désactivé

en: Deactivated!
fr: Désactivé!

en: Debug Mode Disabled
fr: Mode débogage désactivé

en: Debug Mode Enabled
fr: Mode débogage activé

en: Decimal
fr: Décimale

en: Decoration
fr: Décoration

en: Default
fr: Par défaut

en: Default Feature Icon
fr: Icône de caractéristique par défaut

en: Default Page Heading
fr: En-tête de page par défaut

en: Default Row Content Width
fr: Largeur du contenu de rangée par défaut

en: Default Row Width
fr: Largeur de rangée par défaut

[ctx: Default user template category.]
en: Uncategorized
fr: Non-catégorisée

en: Delay
fr: Délai

en: Delay should be greater than the Transition Speed.
fr: Le délai doit être supérieur à la vitesse de transition.

en: Delete Column
fr: Supprimer la colonne

en: Descending
fr: Décroissant

en: Deselect All
fr: Tout désélectionner

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
fr: Les détails sont affichés ci-dessus. Un nouvel essai va maintenant être tenté avec un autre analyseur…

en: Dev Feedback
fr: Retour d’info dév

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable All Templates
fr: Désactiver tous les gabarits

en: Disable Debug Mode
fr: Désactiver le mode débogage

en: Disable Right-Click
fr: Désactiver le clic droit

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disc ( &#9679; )
fr: Disque ( &#9679; )

en: Discard
fr: Rejeter les changements

en: Discard Changes and Exit
fr: Rejeter les changements et quitter

en: Discard changes and exit
fr: Quitter sans sauvegarder

en: Display
fr: Écran

en: Display Type
fr: Type d’affichage

en: Display a Google map.
fr: Montrer une carte Google.

en: Display a WordPress sidebar that has been registered by the current theme.
fr: Montrer une barre latérale de WordPress qui a été enregistrée par le thème actuel.

en: Display a WordPress widget.
fr: Montrer un widget WordPress.

en: Display a carousel of your WordPress posts.
fr: Afficher un carousel de vos articles WordPress.

en: Display a collapsible accordion of items.
fr: Montrer une liste d’éléments en accordéon.

en: Display a collection of tabbed content.
fr: Montrer une collection de contenu par onglet.

en: Display a grid of your WordPress posts.
fr: Montrer une grille de vos articles WordPress.

en: Display a group of linked Font Awesome icons.
fr: Montrer un groupe d'icônes liés de &laquo; Font Awesome &raquo;.

en: Display a heading, subheading and a button.
fr: Montrer un titre, sous-titre et un bouton.

en: Display a reusable block.
fr: Afficher un bloc réutilisable.

en: Display a slider of your WordPress posts.
fr: Montrer un diaporama de vos articles WordPress.

en: Display a title/page heading.
fr: Montrer un titre / en-tête de page.

en: Display an icon and optional title.
fr: Montrer une icône et un titre en option.

en: Display multiple photos in a gallery view.
fr: Montrer plusieurs photos dans un affichage en galerie.

en: Display multiple photos in a slideshow view.
fr: Monter plusieurs photos dans un diaporama.

en: Display products or categories from your WooCommerce store.
fr: Montrer les produits ou catégories de votre magasin WooCommerce.

en: Display raw HTML code.
fr: Montrer du code HTML pur.

en: Display results below via Ajax
fr: Afficher les résultats ci-dessous via Ajax

en: Displays multiple slides with an optional heading and call to action.
fr: Montrer plusieurs diapositives avec un titre facultatif et appel à l'action.

en: Displays social buttons.
fr: Affiche les boutons sociaux.

en: Displays the BigCommerce product gallery.
fr: Affiche la galerie de produits BigCommerce.

en: Do you really want to delete this column?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette colonne?

en: Do you really want to delete this item?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cet élément?

en: Do you really want to delete this module?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce module?

en: Do you really want to delete this row?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette rangée?

en: Do you really want to delete this template?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce gabarit?

en: Do you really want to discard these changes? All of your changes that are not published will be lost.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce brouillon? Tous vos changements non-publiés seront perdus.

en: Does not equal
fr: N’est pas égal à

en: Done
fr: Terminer

en: Dot Color
fr: Couleur du point

en: Dots
fr: Points

en: Dotted
fr: Pointillés

en: Draft Created
fr: Brouillon créé

en: Drop a row layout or module to get started!
fr: Glisser-déposer une présentation de rangée ou une extension afin de débuter!

en: Drop us a line today for a free quote!
fr: Écrivez-nous aujourd'hui pour un devis gratuit !

en: Dropdown Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan du menu déroulant

en: Dropdown Border
fr: Bordure du menu déroulant

en: Dropdown Border Hover Color
fr: Couleur de bordure du menu déroulant au survol

en: Dropdown Link Padding
fr: Marges internes des liens du menu déroulant

en: Dropdown Padding
fr: Marges internes du menu déroulant

en: Dropdown Shadow
fr: Ombre du menu déroulant

en: Dropdown Typography
fr: Typographie du menu déroulant

en: Dropdowns
fr: Menus déroulants

en: DuoTone Icon Primary Color
fr: Couleur primaire d'icône bicolore (DuoTone)

en: DuoTone Icon Secondary Color
fr: Couleur secondaire d'icône bicolore (DuoTone)

en: DuoTone Primary Color
fr: Couleur primaire bicolore (DuoTone)

en: DuoTone Secondary Color
fr: Couleur secondaire bicolore (DuoTone)

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate %1$s with %2$s
fr: Dupliquer %1$s avec %2$s

en: Duplicate %s
fr: Dupliquer %s

en: Duplicate Column
fr: Dupliquer la colonne

en: Duplicate Layout
fr: Dupliquer la présentation

[ctx: Duplicate page/post action label.]
en: Duplicate Layout
fr: Dupliquer la présentation

en: Duration
fr: Durée

en: ERROR! We were unable to connect to the update server. If the issue persists, please contact your host and let them know your website cannot connect to updates.wpbeaverbuilder.com.
fr: ERREUR! Il est impossible de se connecter au server de mises à jour. Si le problème persiste, veuillez contacter votre hébergeur et indiquez que votre site ne peut pas se connecter à updates.wpbeaverbuilder.com.

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit Column
fr: Modifier cette colonne

en: Edit Content
fr: Edition du contenu

en: Edit Gallery
fr: Editer la galerie

en: Edit Playlist
fr: Modifier la liste de Lecture

en: Edited
fr: Modifié

en: Email Address
fr: Email

en: Email Field
fr: Champ Email

en: Email Field Placeholder
fr: Texte fictif du champ email

en: Email Field Text
fr: Texte du champ email

en: Email Subject
fr: Objet de l’email

en: Email address (%1$s) already exists and subscribed to the list (%2$s).
fr: L’adresse email (%1$s) existe déjà et est abonnée à la liste (%2$s).

en: Embed
fr: Source externe

en: Embed URL
fr: URL Intégrée

en: Enable
fr: Activer

en: Enable All Templates
fr: Activer tous les gabarits

en: Enable Audio
fr: Activer le son

en: Enable Author Link
fr: Afficher le lien de l'auteur

en: Enable Column Max Width
fr: Activer la largeur maximale de colonne

en: Enable Contact Support
fr: Activer le bouton "Contacter le support"

en: Enable Core Templates Only
fr: Activer les gabarits de base seulement

en: Enable Debug Mode
fr: Activer le mode débogage

en: Enable Dual Billing?
fr: Activer la double facturation ?

en: Enable Font Awesome PRO icons.
fr: Activer les icônes Font Awesome PRO.

en: Enable Help Button
fr: Activer le bouton d'aide

en: Enable Help Tour
fr: Activer la visite guidée

en: Enable Help Video
fr: Activer les vidéos d'assistance

en: Enable Knowledge Base
fr: Activer la base de connaissance

en: Enable Structured Data?
fr: Activer les données structurées ?

en: Enable Templates
fr: Activer les gabarits

en: Enable User Templates Only
fr: Activer les gabarits personnels seulement

en: Enable Video in Mobile
fr: Activer la vidéo sur mobile

en: Enable debug mode to generate a unique support URL.
fr: Activer le mode de débogage pour générer une URL personnelle de support.

en: Enable or disable icon sets using the options below or upload a custom icon set. Instructions on how to generate your own custom icon sets can be read %s.
fr: Activer ou désactiver les jeux d’icônes à l’aide des options ci-dessous ou téléverser un jeu d’icônes personnalisées. Les instructions pour générer vos propres jeux d’icônes personnalisées peuvent être lues %s.

en: Enable proxy cache clearing
fr: Activer la suppression du cache proxy

en: Enable the Cache Clearing Tool
fr: Activer l'outil de suppression du cache

en: Enable the following setting to clear the caches created by any of these caching plugins. If enabled, cache clearing occurs when layouts and templates are saved and when WordPress finishes updating plugins and themes. This setting also defines the DONOTCACHEPAGE constant, which is respected by most cache plugins, to keep the page from being cached when the %s editor is active.
fr: Activez le paramètre suivant pour effacer les caches créés par l'un de ces plugins de cache. Si elle est activée, la suppression du cache se produit lorsque les présentations et les gabarits sont enregistrés et lorsque WordPress termine la mise à jour des plugins et des thèmes. Ce paramètre définit également la constante DONOTCACHEPAGE, qui est respectée par la plupart des plugins de cache, pour empêcher la page d'être mise en cache lorsque l'éditeur %s est actif.

en: Enabled
fr: Activé

en: Enabled Modules
fr: Activer les modules

en: Enabling the prerelease channel will enable updates for all Beaver Builder products.
fr: L'activation du canal des versions préliminaires activera les mises à jour pour tous les produits Beaver Builder.

en: Enabling this setting displays the control bar in an overlay at the bottom or top of the slides.
fr: Activer ce paramètre affiche la barre de contrôle en superposition en bas ou en haut des diapositives.

en: End Counter
fr: Compteur de fin

en: Enter License Key
fr: Entrer la clé de licence

en: Enter Ribbon Text here.
fr: Entrer le texte du ruban ici.

en: Enter a CSS selector for the default page heading to hide it.
fr: Entrez un sélecteur CSS pour l'en-tête de la page par défaut afin de le cacher.

en: Enter a comma separated list of the post types you would like the builder to work with.
fr: Entrez la liste des types de publication, séparés par des virgules, que vous voulez utiliser avec le constructeur de page.

en: Enter a list of %1$s.
fr: Entrez une liste de %1$s.

en: Enter a list of authors usernames.
fr: Entrer une liste de noms d’utilisateurs auteurs.

en: Enter a post title to search.
fr: Entrer un titre d'article à rechercher.

en: Enter description here.
fr: Entrer la description ici.

en: Enter the ID of a site on the network whose templates should override core builder templates. Leave this field blank if you do not wish to override core templates.
fr: Entrez l’identifiant du site sur votre réseau pour lequel vous voulez remplacer les gabarits par les vôtres. Laissez ce champ vide si vous ne désirez pas remplacer les gabarits originaux.

en: Enter tooltip here.
fr: Entrer la bulle d'aide ici.

en: Enter your <a%s>license key</a> to enable remote updates and support.
fr: Entrez votre <a%s>clé de licence</a> afin d'activer les mises à jour automatiques et le support technique.

en: Equal Heights
fr: Hauteurs égales

en: Equalize
fr: Egaliser

en: Equalize Column Heights
fr: Égalisation de la hauteur des colonnes

en: Equalize Heights
fr: Égaliser les hauteurs

en: Equals
fr: Égal

en: Error Code %s: Could not connect to Mailerjet.
fr: Code d’erreur %s : impossible de se connecter à Mailerjet.

en: Error Code %s: You have specified an incorrect API Key / API Secret Key pair.
fr: Code d’erreur %s : vous avez spécifié une paire Clé / Clé secrète API incorrecte.

en: Error submitting.
fr: Erreur de soumission.

en: Error! A site with that ID doesn't exist.
fr: Erreur ! Aucun site n’existe avec cet identifiant.

en: Error! Could not unzip file.
fr: Erreur! Impossible de décompresser le fichier.

en: Error! Please enter a date that is in the future.
fr: Erreur! Veuillez entrer une date qui est dans le futur.

en: Error! Please enter a number for the site ID.
fr: Erreur! Entrez un numéro comme identifiant de site.

en: Error! Please enter a valid day.
fr: Erreur! Veuillez entrer un jour valide.

en: Error! Please enter a valid month.
fr: Erreur! Veuillez entrer un mois valide.

en: Error! Please enter a valid year.
fr: Erreur! Veuillez entrer une année valide.

en: Error! Please enter an iframe for the video embed code.
fr: Erreur ! Veuillez entrer un &laquo; iframe &raquo; pour le code d'intégration de la vidéo.

en: Error! Please upload an icon set from either Icomoon, Fontello or Font Awesome Pro Subset.
fr: Erreur! Veuillez télécharger un ensemble d’icônes à partir d’Icomoon, Fontello ou Font Awesome Pro Subset.

en: Error! When downloading from Icomoon, be sure to click the Download Font button and not Generate SVG.
fr: Erreur : Lors du téléchargement depuis Icomoon, assurez-vous de cliquer sur le bouton Télécharger la fonte et pas Générer SVG.

en: Error! You must have at least one feature of the help button enabled.
fr: Erreur! Vous devez avoir au moins une des caractéristiques du bouton d'aide active.

en: Error! You must have at least one icon set enabled.
fr: Erreur! Vous devez avoir au moins un ensemble d'icônes actif.

en: Error! You must have at least one module enabled.
fr: Erreur ! Vous devez avoir au moins un module activé.

en: Error: API key needs to be upgraded to v3.
fr: Erreur : La clé API doit être mise à niveau vers la version 3.

en: Error: Both Mailjet API and Secret Keys are required.
fr: Erreur : la Clé API et la Clé secrète API  Mailjet sont requises.

en: Error: Could not connect to Campayn. %s
fr: Erreur : Impossible de se connecter à Campayn. %s

en: Error: Could not connect to Constant Contact. %s
fr: Erreur : Impossible de se connecter à Constant Contact. %s

en: Error: Could not connect to Enormail. %s
fr: Erreur : Impossible de se connecter à Enormail. %s

en: Error: Could not connect to MailerLite.
fr: Erreur : Impossible de se connecter à MailerLite.

en: Error: Could not connect to Mailrelay. %s
fr: Erreur : Impossible de se connecter à Mailrelay. %s

en: Error: Could not connect to Mautic. %s
fr: Erreur : Impossible de se connecter à Mautic. %s

en: Error: Could not connect to SendinBlue. %s
fr: Erreur : Impossible de se connecter à SendinBlue. %s

en: Error: Could not connect to Sendy. %s
fr: Erreur : Impossible de se connecter à Sendy. %s

en: Error: Could not connect to iContact Pro. %s
fr: Erreur : Impossible de se connecter à iContact Pro. %s

en: Error: Could not connect to iContact. %s
fr: Erreur : Impossible de se connecter à iContact. %s

en: Error: Could not subscribe to SendinBlue. %s
fr: Erreur : Impossible de s’abonner à SendinBlue. %s

en: Error: Invalid API data.
fr: Erreur : Données API invalides.

en: Error: Please check your API URL and API key.
fr: Erreur : Prière de valider votre URL et clé API.

en: Error: Please check your API credentials.
fr: Erreur : Veuillez vérifier vos identifiants API.

en: Error: Please check your API key.
fr: Erreur : Prière de valider votre clé API.

en: Error: Please check your API key. %s
fr: Erreur : Veuillez vérifier votre clé API. %s

en: Error: Please check your API token. %s
fr: Erreur : Veuillez vérifier votre clé API. %s

en: Error: Please check your API token. Code: %s
fr: Erreur : Veuillez vérifier votre jeton d’API. Code: %s

en: Error: Please check your Account ID. %s
fr: Erreur : Veuillez vérifier votre identifiant de compte. %s

en: Error: Please enter a valid Authorization Code.
fr: Erreur : Entrer un code d'autorisation valide.

en: Error: You must provide a Host.
fr: Erreur : Vous devez fournir un hôte.

en: Error: You must provide a app ID.
fr: Erreur : Vous devez fournir un ID pour votre app.

en: Error: You must provide a app password.
fr: Erreur : Vous devez fournir un mot de passe pour votre app.

en: Error: You must provide a company ID.
fr: Erreur: Vous devez fournir un identifiant d'entreprise.

en: Error: You must provide a list ID.
fr: Erreur : Vous devez fournir un identifiant de liste.

en: Error: You must provide a profile ID.
fr: Erreur: Vous devez fournir un identifiant de profil.

en: Error: You must provide a username.
fr: Erreur : Vous devez fournir un nom d'usager.

en: Error: You must provide an API Key.
fr: Erreur : Vous devez fournir une clé API.

en: Error: You must provide an API URL.
fr: Erreur : Vous devez fournir un URL API.

en: Error: You must provide an API key.
fr: Erreur : Vous devez fournir une clé API.

en: Error: You must provide an API token.
fr: Erreur : Vous devez fournir une clé API.

en: Error: You must provide an API username.
fr: Erreur : Vous devez fournir un nom d'utilisateur API.

en: Error: You must provide an APP ID.
fr: Erreur : Vous devez fournir un ID d'application.

en: Error: You must provide an Account ID.
fr: Erreur : Vous devez fournir un identifiant de compte.

en: Error: You must provide an Authorization Code.
fr: Erreur : Vous devez fournir un code d'autorisation.

en: Error: You must provide an access token.
fr: Erreur : Vous devez fournir un jeton d'accès.

en: Error: You must provide an app ID.
fr: Erreur : Vous devez fournir un ID pour votre app.

en: Error: You must provide an app password.
fr: Erreur : Vous devez fournir un mot de passe d'application.

en: Error: You must provide an email address.
fr: Erreur : Vous devez fournir une adresse email.

en: Error: You must provide your Mautic app user password.
fr: Erreur : Vous devez fournir votre mot de passe Mautic.

en: Error: You must provide your Mautic app username.
fr: Erreur : Vous devez fournir votre nom d’utilisateur Mautic.

en: Error: You must provide your Mautic installation URL.
fr: Erreur : Vous devez fournir votre URL d’installation Mautic.

en: Error: You must provide your Sendy installation URL.
fr: Erreur : Vous devez fournir votre URL d’installation de Sendy.

en: Example: page, post, product
fr: Exemple : page, article, produit

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Exclude Current Post
fr: Exclure l'article courant

en: Exclude the current post from the query.
fr: Exclure l’article courant de la requête.

en: Exists
fr: Existe

en: Exit
fr: Sortie

en: Expand All
fr: Tout développer

en: Expand First Item
fr: Déplier le premier élément

en: Expand Position
fr: Position du dépliement

en: Expand on click
fr: Déplier au clic

en: Expanded
fr: Étendu

en: Expert support from our world-class support team.
fr: Support par notre équipe d'experts de classe mondiale.

en: Export
fr: Exporter

en: Export All
fr: Tout exporter

en: Export Selected
fr: Exporter la sélection

en: Export Settings
fr: Exporter les paramètres

en: Export Template Data
fr: Exporter les données du gabarit

en: Extra Large &amp; Large Devices Only
fr: Super grands &amp; grands appareils seulement

en: Extra Large Devices Only
fr: Super grands appareils seulement

en: Extra Large, Large &amp; Medium Devices Only
fr: Super grands, grands &amp; moyens appareils seulement

en: Facebook Button
fr: Bouton Facebook

en: Fade
fr: Fondu

en: Fade In On Hover
fr: Fondu au survol de la souris

en: Fallback Image
fr: Image de remplacement

en: Fallback Photo
fr: Photo par défaut

en: Family
fr: Famille

en: Fast
fr: Rapide

en: Feature Icon
fr: Icône de la caractéristique

en: Feature Icon Color
fr: Couleur d’icône de la caractéristique

en: Feature Icon Size
fr: Taille d’icône de la caractéristique

en: Feature List Style
fr: Style de la liste de caractéristiques

en: Feature List Text Typography
fr: Typographie de la liste de caractéristiques

en: Feature Text Color
fr: Couleur de texte de la caractéristique

en: Feature Tooltip Icon
fr: Icône de bulle d'aide de la caractéristique

en: Featured Image
fr: Image à la une

en: Featured Products
fr: Produits à la une

en: Features Min Height
fr: Hauteur minimum

en: Feed URL
fr: Lien du flux

en: Field
fr: Champ

en: Field Loading...
fr: Chargement du champ…

[ctx: Field name to add.]
en: Add %s
fr: Ajouter %s

en: Fields
fr: Champs

en: Fill
fr: Remplissage

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter by %1$s
fr: Filtrer par %1$s

en: Filters
fr: Filtres

en: Fit
fr: Ajustement

en: Fix Errors
fr: Corriger les erreurs

en: Fixed
fr: Fixe

en: Fixed Width
fr: Largeur Fixe

en: Flat
fr: Plat

en: Flyout Overlay
fr: Fenêtre modale en superposition

en: Flyout Position
fr: Position de la fenêtre modale

en: Flyout Push
fr: Fenêtre modale repoussante

en: Flyout Push with Opacity
fr: Fenêtre modale repoussante avec opacité

en: Font
fr: Police de caractère

en: Font Awesome PRO already enabled via fl_enable_fa5_pro filter.
fr: Font Awesome PRO est déjà activé via le filtre fl_enable_fa5_pro.

en: Font Awesome Plugin Documentation
fr: Documentation du plugin Font Awesome

en: For KIT support enter the kit URL here otherwise the Pro CDN will be used.
fr: Pour le support du KIT entrez l'URL du kit ici, sinon le CDN Pro sera utilisé.

en: For detailed instructions to activate and license the premium version, see the %s.
fr: Pour des instructions détaillées sur l'activation et la licence de la version premium, consultez la %s.

en: For example, if your number is 10%, your suffix would be "%".
fr: Par exemple, si votre valeur est de 10%, le préfixe est «%».

en: For example, if your number is US$ 10, your prefix would be "US$ ".
fr: Par exemple, si votre valeur est de US$ 10, le préfixe est «US$ ».

en: For more time-saving features and access to our expert support team, <a href="%s" target="_blank">upgrade today</a>.
fr: Pour les fonctionnalités additionnelles et l'accès à notre équipe d'experts, <a href="%s" target="_blank">passez à la version premium</a>.

en: For multiple tags, separate with comma.
fr: Séparez les étiquettes par des virgules.

en: For that, check our <a href="%1$s" target="_blank">Knowledge Base</a> or try searching <a href="%2$s" target="_blank">the Beaver Builders Facebook group</a> or our <a href="%3$s" target="_blank">Forums</a>.
fr: Pour cela, consultez notre <a href="%1$s" target="_blank">Base de connaissances</a> ou essayez de rechercher dans <a href="%2$s" target="_blank">le groupe Facebook Beaver Builders</a> ou dans nos <a href="%3$s" target="_blank">Forums</a>.

en: Force Download
fr: Forcer le téléchargement

en: Forgot?
fr: Oublié ?

en: Form
fr: Formulaire

en: Form Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan du formulaire

en: Form Background Hover Color
fr: Couleur d’arrière-plan du formulaire au survol

en: Form Border
fr: Bordure du formulaire

en: Form Border Hover
fr: Bordure du formulaire au survol

en: Form Padding
fr: Marges internes du formulaire

en: Form Width
fr: Largeur du formulaire

en: Found in your MailerLite account under Integrations > Developer API.
fr: Disponible dans votre compte MailerLite, dans Intégration > Developer API.

en: Found in your Mailjet account under Account Settings > Rest API > Master API Key & Sub API Key Management.
fr: Trouvé dans votre compte Mailjet sous Paramètres de compte > API Rest > Gestion clé API principale & sous-clé API.

en: Found in your Sendy application under Settings.
fr: Trouvé dans le menu Paramètres de l’application Sendy.

en: Found license using FL_LICENSE_KEY global.
fr: Licence trouvée avec FL_LICENSE_KEY global.

en: Frontend
fr: Site public

en: Full Height
fr: Pleine Hauteur

en: Full Screen
fr: Plein écran

en: Full Size
fr: Pleine grandeur

en: Full Text
fr: Texte complet

en: Full Width
fr: Pleine largeur

en: Full height rows fill the height of the browser window. Minimum height rows are at least as tall as the value entered.
fr: Les rangées pleine hauteur remplissent la hauteur de la fenêtre du navigateur. Les rangées avec une hauteur minimale sont au moins aussi hautes que la valeur saisie.

en: Full width content spans the width of the page from edge to edge. Fixed content is no wider than the Row Max Width set in the Global Settings.
fr: Les rangées pleine largeur couvrent l'étendue de la page, de bord à bord. Les rangées fixes ne sont pas plus larges que la valeur &laquo; Largeur maximale &raquo; définie dans les réglages globaux.

en: Full width rows span the width of the page from edge to edge. Fixed rows are no wider than the Row Max Width set in the Global Settings.
fr: Les rangées pleine largeur couvrent l'étendue de la page de bord à bord. Les rangées fixes ne sont pas plus larges que la valeur &laquo; Largeur maximale &raquo; définie dans les paramètres globaux.

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Fullscreen Button
fr: Bouton plein-écran

en: Gallery
fr: Galerie

[ctx: Gallery layout: thumbnails.]
en: Thumbs
fr: Miniatures

en: Gap
fr: Ecart

en: Gap between each fields
fr: Ecart entre chaque champs

en: General
fr: Général

en: General Style
fr: Style général

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Enable auto spacing for responsive layouts?"]
en: Enable Auto Spacing
fr: Activer l'auto-espacement

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Responsive layout enabled?"]
en: Enabled
fr: Activé

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Show page heading?"]
en: Show
fr: Montrer

en: Generic List (div)
fr: Liste générique (div)

en: Generic List icon. You can override this in the individual List Item icon.
fr: Icône de liste générique. Vous pouvez remplacer cela dans l’icône d'élément de liste individuel.

[ctx: Generic add button label for adding new content.]
en: Add
fr: Ajouter

en: Get Help
fr: Recevoir de l'assistance

en: Get More Features
fr: Obtenir des fonctionnalités supplémentaires

en: Get Started
fr: Débuter

en: Get more time-saving features, modules, and expert support.
fr: Obtenez plus de fonctionnalités, de modules et l’assistance d’experts pour gagner du temps.

en: Get started by choosing a layout template to customize, or build a page from scratch by selecting the blank layout template.
fr: Débutez en choisissant un gabarit de présentation à personnaliser, ou construisez une page à partir de zéro en sélectionnant le gabarit de présentation vierge.

en: Getting Started - Building your first page.
fr: Prise en main - Construction de votre première page.

en: Getting Started Video
fr: Vidéo de départ

en: Global CSS
fr: CSS Global

en: Global JS
fr: JS Global

en: Global Rows, Columns and Modules Editing
fr: Edition des rangées, colonnes et modules globaux

en: Global Settings
fr: Paramètres généraux

en: Global Settings Edited
fr: Paramètres globaux édités

en: Global option '%s' updated
fr: Option globale '%s' mise à jour

en: Global rows, columns and modules can be added to multiple pages and edited in one place.
fr: Les lignes, colonnes et modules globaux peuvent être ajoutés à plusieurs pages et modifiés en un seul endroit.

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Gradient Fill
fr: Remplissage dégradé

en: Greater than
fr: Supérieur à

en: Greater than or equal to
fr: Supérieur ou égal à

en: Greek Numerals (Lower)
fr: Chiffres grecs (minuscules)

en: Grid
fr: Grille

en: Groundhogg plugin must be installed and active to use this service.
fr: Le plugin Groundhogg doit être installé et actif pour utiliser ce service.

en: Group
fr: Groupe

en: HTML Element
fr: Élément HTML

en: HTML Tag
fr: Balise HTML

en: Hamburger Icon
fr: Icône hamburger

en: Hamburger Icon + Label
fr: Icône hamburger + Libellé

en: Heading
fr: En-tête

en: Heading Color
fr: Couleur de l'en-tête

en: Heading Size
fr: Grandeur de l'en-tête

en: Heading Style
fr: Style de l’en-tête

en: Heading Tag
fr: Balise de l'en-tête

en: Heading Text
fr: Texte de l'en-tête

en: Heading Text Color
fr: Couleur du texte de l'en-tête

en: Heading Typography
fr: Typographie d'entête

en: Hebrew Numerals
fr: Chiffres hébreux

en: Height
fr: Hauteur

en: Help
fr: Aide

en: Help Button
fr: Bouton d'aide

en: Help Button Settings
fr: Paramètres du bouton d'aide

en: Help Tour
fr: Visite guidée

en: Help Video
fr: Vidéo d'assistance

en: Help Video Embed Code
fr: Code d’intégration de la vidéo d'assistance

en: Helpful Tools
fr: Outils utiles

en: Hidden
fr: Masqué

en: Hide
fr: Cacher

en: Highlight
fr: Mettre en avant

en: Hint: Set to transparent color for SPACE separator.
fr: Conseil : Réglez la couleur transparente pour le séparateur ESPACE.

en: History
fr: Historique

en: Home
fr: Accueil

en: Hook updated
fr: Hook mis à jour

en: Horizontal Orientation
fr: Orientation horizontale

en: Horizontal Padding
fr: Marges internes horizontales

en: Host
fr: Hôte

en: Hour
fr: Heure

en: Hours
fr: Heures

en: Hover Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan au survol

en: Hover Color
fr: Couleur lors du survol

en: Hover Transition
fr: Transition en survol

[ctx: How many posts to skip.]
en: Offset
fr: Décalage

en: I Accept the Terms and Conditions
fr: J’accepte les termes et conditions d'utilisation

en: Icon
fr: Icône

en: Icon Color
fr: Couleur de l’icône

en: Icon Colors
fr: Couleurs de l'icône

en: Icon Group
fr: Groupe d'icônes

en: Icon Hover Color
fr: Couleur d'icône au survol

en: Icon Padding
fr: Marges internes de l'icône

en: Icon Position
fr: Position de l'icône

en: Icon Settings
fr: Paramètres des icônes

en: Icon Size
fr: Taille de l’icône

en: Icon Structure
fr: Structure de l'icône

en: Icon Style
fr: Style de l’icône

en: Icon Visibility
fr: Visibilité de l'icône

en: Icon Width
fr: Largeur de l’icône

en: Icon can be overridden in the individual feature options.
fr: L’icône peut être remplacée dans les options des caractéristiques individuelles.

en: Icons
fr: Icônes

en: Icons for the main site must be managed in the network admin.
fr: Les icônes pour le site principal sont gérés dans la section &laquo; admin du réseau &raquo;.

en: If an icon is being used in a supported module its CSS will be enqueued. Deselecting sets here only removes the set from the settings UI.
fr: Si une icône est utilisée dans un module pris en charge, son CSS sera mis en file d'attente. Désélectionner des jeux ici supprime uniquement le jeu de l'interface des paramètres.

en: If enabled we will send anonymous usage stats to help improve the plugin.
fr: Si activé, nous enverrons des statistiques d’utilisation anonymes pour aider à améliorer l’extension.

en: If not specified, the "Question Mark" icon will be used.
fr: Si non spécifiée, l’icône « Point d’interrogation » sera utilisée.

en: If set to "Yes", audio is disabled on mobile devices.
fr: Si réglé sur "Oui", l'audio est désactivé sur les appareils mobiles.

en: If set to Yes, hides the control bar overlay after the number of seconds you specify. Control bar overlay reappears upon mouseover.
fr: Si réglé sur Oui, masque la barre de contrôle en superposition après le nombre de secondes que vous spécifiez. La barre de contrôle en superposition réapparaît au survol souris.

en: If you can't find an answer, consider upgrading to a premium version of Beaver Builder. Our expert support team is waiting to answer your questions and help you build your website. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
fr: Si vous ne pouvez pas trouver de réponse, considérez une mise à niveau vers la version premium de Beaver Builder. Notre équipe d'experts répondra à vos questions et vous aidera à construire votre site. <a href="%s" target="_blank">En savoir plus</a>.

en: If you can't find an answer, feel free to <a href="%s" target="_blank">send us a message with your question.</a>
fr: Si vous ne trouvez pas de réponses, n'hésitez pas à <a href="%s" target="_blank">nous envoyer un message avec votre question.</a>

en: If you contact Beaver Builder Support, we need to know what the error is in the JavaScript console in your browser.
fr: Si vous contactez le support Beaver Builder, nous devons savoir quelle est l'erreur dans la console JavaScript de votre navigateur.

en: If you have purchased a premium version of Beaver Builder, see our %s for step-by-step upgrade instructions.
fr: Si vous avez acheté une version premium de Beaver Builder, consultez notre %s pour les instructions de mise à jour étape par étape.

en: If you need to export templates for import into another site, please use the exporter at <a href="%s">Tools > Export</a>.
fr: Si vous avez besoin d’exporter des gabarits pour les importer sur un autre site, veuillez utiliser l’exportateur : <a href="%s">Outils > Exporter</a>.

en: If you want to show this field, please provide valid Site and Secret Keys.
fr: Si vous souhaitez afficher ce champ, veuillez fournir des clés de site et des clés secrètes valides.

en: If you want to troubleshoot further, you can check our %s for plugins we know to be incompatible. Then deactivate your plugins one by one while you try to save the page in the Beaver Builder editor.<br />When the page saves normally, you have identified the plugin causing the conflict.
fr: Si vous souhaitez résoudre davantage les problèmes, vous pouvez consulter notre %s pour les plugins que nous savons incompatibles. Désactivez ensuite vos plugins un par un pendant que vous tentez d'enregistrer la page dans l'éditeur Beaver Builder.<br />Lorsque la page s'enregistre normalement, vous avez identifié le plugin à l'origine du conflit.

en: If your overall theme/images are lighter in color, light will display buttons in a darker color scheme and vice versa for dark.
fr: Si l'ensemble de votre thème et images est de couleur plutôt claire, l'option &laquo; clair &raquo; ajuste les boutons vers un jeu de couleurs plus foncées et vice versa pour &laquo; Foncé &raquo;.

en: Image Offset
fr: Décalage de l'image

en: Image Position
fr: Position de l’Image

en: Image Size
fr: Taille de l'image

en: Image Spacing
fr: Espacement de l’image

en: Image Type
fr: Type d'image

en: Image Width
fr: Largeur de l’image

[ctx: Image size.]
en: Full Size
fr: Pleine grandeur

[ctx: Image size.]
en: Large
fr: Grande

[ctx: Image size.]
en: Medium
fr: Moyenne

[ctx: Image size.]
en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Image title attribute
fr: Attribut de titre d'image

[ctx: Image type.]
en: None
fr: Aucune

en: Import
fr: Importer

en: Import / Export
fr: Importer / Exporter

en: Import / Export Settings
fr: Importer / Exporter les paramètres

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
fr: Importer <strong>articles, pages, commentaires, champs personnalisés, catégories et étiquettes</strong> à partir d'un fichier d'export WordPress.

en: Import Error!
fr: Erreur d’importation !

en: Import Settings
fr: Importer les paramètres

en: In WP admin lists of pages, posts, and custom post types in the back end, there is a Builder link in the list of post display filters, which limits the display to items that have Builder layouts.
fr: Dans les listes de pages, publications et types de publication personnalisés de l'Admin WP, il existe un lien Beaver Builder dans la liste des filtres d'affichage de publications, qui limite l'affichage aux éléments édités avec Beaver Builder.

en: In terms of GDPR, Beaver Builder products do not collect any personal information from your users. However some modules such as videos and maps might need you to update your privacy policy accordingly.
fr: En termes de RGPD, les produits Beaver Builder ne collectent aucune information personnelle auprès de vos utilisateurs. Cependant, certains modules tels que ”Vidéo” et ”Carte” pourraient nécessiter que vous mettiez à jour votre politique de confidentialité en conséquence.

en: Inactive Label Background Color
fr: Couleur de fond du libellé inactif

en: Inactive Label Text Color
fr: Couleur de texte du libellé inactif

en: Incorrect type.
fr: Type incorrect.

en: Inline
fr: En ligne

en: Inline Editing
fr: Edition en ligne

en: Inline Logo Position
fr: Position du logo en ligne

en: Input
fr: Entrée

en: Input Field Padding
fr: Marges internes du champ de saisie

en: Input Text
fr: Texte de saisie

en: Input Text Only
fr: Texte d’entrée uniquement

en: Input Typography
fr: Typographie de saisie

en: Input Width
fr: Largeur du champ d'entrée

en: Insert
fr: Insérer

en: Inside Bar
fr: Intérieur de la barre

en: Install Error! We detected that Beaver Builder appears to be installed in a folder called <kbd>%s</kbd>.<br />For automatic updates to work the plugin must be installed in the folder <kbd>bb-plugin</kbd>.
fr: Erreur d’installation ! Nous avons détecté que Beaver Builder semble être installé dans un dossier nommé <kbd>%s</kbd>.<br />Pour que les mises à jour automatiques fonctionnent, l’extension doit être installée dans le dossier <kbd>bb-plugin</kbd>.

en: Install Error! You appear to have a %s file in your uploads folder that will block all javascript files resulting in 403 errors. If you did not add this file please consult your host.
fr: Erreur d'installation! Vous semblez avoir un fichier %s dans votre dossier de téléchargements qui bloque tous les fichiers javascript, déclenchant des erreurs 403. Si vous n’avez pas ajouté ce fichier, veuillez consulter votre hébergeur.

en: Installation URL
fr: URL d’installation

en: Instead of loading Builder CSS and JavaScript as an asset file, you can render the CSS inline.
fr: Au lieu de charger le CSS et JavaScript de Beaver Builder en tant que fichier d'actifs, vous pouvez rendre le CSS en ligne.

en: Invalid Kit Url: we were unable to determine the URL, code entered was %s
fr: Url du kit invalide : nous n’avons pas été en mesure de déterminer l’URL, le code entré était %s

en: Issue Detected
fr: Problème détecté

en: Italic
fr: Italique

en: Item Border
fr: Bordure de l'élément

en: Item Size
fr: Taille de l’élément

en: Item Spacing
fr: Espacement des éléments

en: Items
fr: Éléments

en: Items Count
fr: Nombre d’articles

en: Items Count and Total Amount
fr: Nombre d’articles et montant total

en: Join the Beaver Builder Discord
fr: Rejoignez Beaver Builder sur Discord

en: Join the Beaver Builder Forums
fr: Rejoignez les forums Beaver Builder

en: Join the Beaver Builder's Group on Facebook
fr: Rejoignez le groupe Beaver Builder sur Facebook

en: Join the Beaver Builder's Group on Slack
fr: Rejoignez le groupe Beaver Builder sur Slack

en: Join the Community
fr: Rejoignez la communauté

en: Keep Active Tab Open
fr: Garder l'onglet actif ouvert

en: Keep changes drafted and exit
fr: Sauvegarder en brouillon et quitter

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

[ctx: Keyboard action to dismiss the current task or panel]
en: Dismiss Active Panel
fr: Ignorer le panneau actif

[ctx: Keyboard action to open save template form]
en: Save New Template
fr: Enregistrer comme nouveau gabarit

[ctx: Keyboard action to open the global settings panel]
en: Open Global Settings
fr: Ouvrir les paramètres globaux

[ctx: Keyboard action to open the layout settings panel]
en: Open Layout Settings
fr: Ouvrir les paramètres de présentation

[ctx: Keyboard action to open the module search panel]
en: Display Module Search
fr: Afficher la recherche de modules

[ctx: Keyboard action to publish any pending changes]
en: Publish changes without leaving builder
fr: Publier les modifications sans quitter le constructeur de page

[ctx: Keyboard action to redo changes]
en: Redo
fr: Rétablir

[ctx: Keyboard action to save changes]
en: Save Layout
fr: Sauvegarder la présentation

[ctx: Keyboard action to show modules tab]
en: Open Modules Tab
fr: Ouvrir l’onglet des modules

[ctx: Keyboard action to show rows tab]
en: Open Rows Tab
fr: Ouvrir l’onglet des rangées

[ctx: Keyboard action to show saved tab]
en: Open Saved Tab
fr: Ouvrir l’onglet des éléments sauvegardés

[ctx: Keyboard action to show templates tab]
en: Open Templates Tab
fr: Ouvrir l’onglet des gabarits

[ctx: Keyboard action to toggle outline panel]
en: Toggle Outline Panel
fr: Permuter le plan de page

[ctx: Keyboard action to toggle outline panel tree]
en: Toggle Outline Panel Tree
fr: Permuter l'arborescence du plan de page

[ctx: Keyboard action to toggle preview mode]
en: Toggle Preview Mode
fr: Basculer le mode prévisualisation

[ctx: Keyboard action to toggle responsive editing]
en: Toggle Responsive Editing Mode
fr: Basculer le mode d’édition responsive

[ctx: Keyboard action to undo changes]
en: Undo
fr: Annuler

en: Knowledge Base
fr: Base de connaissance

en: Knowledge Base URL
fr: Lien de la base de connaissance

en: Label
fr: Libellé

[ctx: Label size.]
en: Large
fr: Grand

[ctx: Label size.]
en: Medium
fr: Moyen

[ctx: Label size.]
en: Small
fr: Petit

en: Landing Pages
fr: Pages d'atterrissage

en: Landscape
fr: Paysage

en: Large
fr: Grand

en: Large &amp; Medium Devices Only
fr: Grands &amp; moyens appareils seulement

en: Large Device Breakpoint
fr: Point de rupture des grands appareils

en: Large Devices Only
fr: Grands appareils seulement

en: Large, Medium &amp; Small Devices Only
fr: Grands, moyens &amp; petits appareils seulement

en: Last Modified
fr: Date de la dernière modification

en: Launch Page Builder
fr: Lancer le constructeur de page

en: Layout
fr: Présentation

en: Layout CSS & Javascript
fr: CSS et Javascript de la présentation

en: Layout CSS / Javascript
fr: CSS / Javascript de la présentation

en: Layout Settings Edited
fr: Paramètres de présentation édités

en: Layout Templates
fr: Gabarits de présentation

en: Layout duplicated
fr: Présentation dupliquée

en: Layout status updated
fr: Statut de la présentation mis à jour

en: Layout type updated
fr: Type de présentation mis à jour

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Leave empty if you don't want to include a heading.
fr: Laissez vide si vous ne voulez pas inclure d'en-tête.

en: Left
fr: Gauche

en: Left & Right Sidebar
fr: Barre latérale gauche et droite

en: Left Bottom
fr: Gauche bas

en: Left Center
fr: Gauche centre

en: Left Content
fr: Contenu de gauche

en: Left Sidebar
fr: Barre latérale gauche

en: Left To Right
fr: Gauche à droite

en: Left Top
fr: Gauche haut

en: Left of Content
fr: A gauche du contenu

en: Left of Heading
fr: À gauche de l'en-tête

en: Left of Text and Heading
fr: À gauche du texte et de l'en-tête

en: Legacy
fr: Héritage

en: Less than
fr: Inférieur à

en: Less than or equal to
fr: Inférieur ou égal à

en: Let's Get Building!
fr: Construisons!

en: License
fr: Licence

en: License Removed
fr: Licence supprimée

en: License key saved!
fr: Clé de licence sauvée!

en: Lightbox
fr: Visionneuse

en: Lightbox Content
fr: Contenu de la Lightbox

en: Lightbox Photo Size
fr: Taille de photo de la visionneuse

en: Limit WP revisions for layouts
fr: Limiter les révisions WP pour les présentations Beaver Builder

en: Line
fr: Ligne

en: Line Color
fr: Couleur de ligne

en: Line Height
fr: Hauteur de ligne

en: Line Separator Style
fr: Style du séparateur de ligne

en: Line Through
fr: Barré

en: Linear
fr: Linéaire

en: Link
fr: Lien

en: Link Color
fr: Couleur des liens

en: Link Hover Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan du lien au survol

en: Link Hover Color
fr: Couleur lors du survol des liens

en: Link Padding
fr: Marges internes du lien

en: Link Text
fr: Texte du lien

en: Link Type
fr: Type de lien

en: Link Typography
fr: Typographie du lien

en: Link URL
fr: Lien web (URL)

[ctx: Link placeholder]
en: http://www.example.com
fr: http://www.exemple.com

[ctx: Link text]
en: here
fr: ici

en: Link to Doc
fr: Lien vers la documentation

[ctx: Link to learn more about premium Beaver Builder]
en: Learn More
fr: En savoir plus

[ctx: Link to learn more about premium Beaver Builder]
en: Upgrade
fr: Mise à niveau

en: Link type applies to how the image should be linked on click. You can choose a specific URL, the individual photo or a separate page with the photo.
fr: Type de lien s'applique à comment l'image doit être liée au clic. Vous pouvez choisir un lien (URL) spécifique, la photo individuelle ou une autre page avec la photo.

[ctx: Link type.]
en: None
fr: Aucune

en: Links
fr: Liens

en: List
fr: Liste

en: List Background Color
fr: Couleur de fond de la liste

en: List ID
fr: Identifiant de la liste

en: List Icon
fr: Icône de liste

en: List Icon Placement
fr: Placement de l’icône de liste

en: List Item
fr: Élément de liste

en: List Item Content Tag
fr: Balise de contenu de l’élément de liste

en: List Item Heading Tag
fr: Balise d’en-tête de l’élément de liste

en: List Item Padding
fr: Marges internes de l'élément de liste

en: List Item Tags
fr: Balises d’élément de liste

en: List Items
fr: Éléments de liste

en: List Padding
fr: Marges internes de la liste

en: List Type
fr: Type de liste

en: Load More
fr: Afficher plus

en: Load More Button
fr: Bouton Afficher Plus

en: Loading...
fr: Chargement en cours…

en: Locale
fr: Local

en: Locked
fr: Barré

en: Logged In
fr: Connecté

en: Logged In User
fr: Utilisateur connecté

en: Logged Out
fr: Déconnecté

en: Logged Out User
fr: Utilisateur déconnecté

en: Logic
fr: Logique

en: Login
fr: Connexion

en: Login Button
fr: Bouton de connexion

en: Login Form
fr: Formulaire de connexion

en: Logo Image
fr: Image du logo

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Logout Button
fr: Bouton de déconnexion

en: Loop
fr: Boucle

[ctx: MailChimp list group.]
en: Groups
fr: Groupes

en: Mailjet API settings
fr: Paramètres API Mailjet

en: Mailjet subscription failed. Email address = %1$s; List ID = %2$s.
fr: Échec de l’abonnement à Mailjet. Adresse email = %1$s; ID de liste = %2$s.

en: Main Query
fr: Requête principale

en: Make this saved row or module global?
fr: Rendre cette rangée ou module global ?

en: Manage Templates
fr: Gérer les gabarits

en: Map
fr: Carte

en: Map title attribute for accessibility
fr: Attribut du titre de la carte pour l'accessibilité

en: Map title here
fr: Titre de la carte ici

en: Margins
fr: Marges

en: Masonry
fr: Mosaïque

en: Mautic Password
fr: Mot de passe Mautic

en: Mautic Username
fr: Nom d’utilisateur Mautic

en: Max Content Width
fr: Largeur maximale du contenu

en: Max Width
fr: Largeur maximum

en: Media
fr: Média

en: Media Library
fr: Médiathèque

en: Medium &amp; Small Devices Only
fr: Moyens et petits appareils seulement

en: Medium Device Breakpoint
fr: Point d'arrêt sur appareil moyen

en: Medium Devices Only
fr: Moyens appareils seulement

en: Menu Alignment
fr: Alignement du menu

en: Menu Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan du menu

en: Menu Background Color (Mobile)
fr: Couleur d’arrière-plan du menu (Mobile)

en: Menu Button
fr: Bouton du menu

en: Menu Cart
fr: Menu Panier

en: Menu Name
fr: Nom du menu

en: Menu Order
fr: Ordre du menu

en: Message Sent!
fr: Message envoyé!

en: Message failed. Please check the console for possible error message.
fr: Le message a échoué.  Veuillez vérifier la console pour un éventuel message d'erreur.

en: Message failed. Please try again.
fr: L'envoi du message a échouée. Merci de réessayer.

[ctx: Message that displays when a panel tab has no view to display]
en: Sorry, no content was found!
fr: Désolé, aucun contenu trouvé !

[ctx: Message that displays when there are no templates to display]
en: Sorry, no templates were found!
fr: Désolé, aucun gabarit trouvé !

en: Meta Key
fr: Clé de Méta

en: Meta Value
fr: Valeur méta

en: Meta Value (Alphabetical)
fr: Valeur Méta (Alphabétique)

en: Meta Value (Numeric)
fr: Valeur Méta (Numérique)

en: Midpoint
fr: Point central

en: Minimum Height
fr: Hauteur minimum

en: Misc
fr: Divers

en: Missing header or wrong module type!
fr: En-tête manquant ou mauvais type de module !

en: Mobile Colors
fr: Couleurs mobile

en: Mobile Photo
fr: Photo à partir du mobile

en: Mod Security fix
fr: Correctif Mod Security

en: Module
fr: Extension

en: Module Saved!
fr: Module sauvegardé!

[ctx: Module name]
en: %s Added
fr: %s ajouté

[ctx: Module name]
en: %s Deleted
fr: %s supprimé

[ctx: Module name]
en: %s Duplicated
fr: %s dupliqué

[ctx: Module name]
en: %s Edited
fr: %s édité

[ctx: Module name]
en: %s Moved
fr: %s déplacé

en: Modules Used
fr: Modules utilisés

en: Monthly
fr: Mensuel

en: More
fr: Plus

en: More Link
fr: Lien à l’article

en: More Link Text
fr: Texte du lien à l’article

en: Move
fr: Déplacer

en: Move Column
fr: Déplacer la colonne

en: Move Parent
fr: Déplacer le parent

en: Move your mouse over rows, columns or modules to edit and interact with them.
fr: Survolez les rangées, colonnes ou modules avec votre souris afin d'interagir avec ceux-ci et passer au mode édition.

en: Multiple Products
fr: Produits multiples

en: My Account
fr: Mon compte

en: NEW: Four new Micro Landing Page Templates were added.
fr: NOUVEAU : quatre nouveaux gabarits Micro page d'atterrissage ont été ajoutés.

en: NEW: New Advanced settings tab in the WP Admin as well as an Import/Export tab to export and import Beaver Builder settings!
fr: NOUVEAU : Nouvel onglet Paramètres avancés dans l'Admin WP ainsi qu'un onglet Importer / Exporter pour exporter et importer les paramètres de Beaver Builder !

en: NEW: There is now a UI for adding row shapes.
fr: NOUVEAU : Il existe désormais une interface utilisateur pour ajouter des formes de rangée.

en: NEW: We've added a new breakpoint in Global Settings.
fr: NOUVEAU : nous avons ajouté un nouveau point d'arrêt dans les paramètres globaux.

en: NOTE:
fr: NOTE :

en: NOTE: Not all custom post types may be supported.
fr: NOTE : Tous les types de publication personnalisés ne sont pas nécessairement valides.

en: Name
fr: Nom

en: Name Field
fr: Champ Nom

en: Name Field Placeholder
fr: Texte fictif du champ Nom

en: Name Field Text
fr: Texte du champ de nom

en: Nav Position
fr: Position de la navigation

en: Nav Type
fr: Type de navigation

[ctx: Nav type.]
en: None
fr: Aucune

en: Navigation Arrows
fr: Flêches de navigation

en: Navigational arrows allow the visitor to freely move through the images in your slideshow. These are larger arrows that overlay your slideshow images and are separate from the control bar navigational arrows.
fr: Les flèches de navigation permettent aux visiteurs de se déplacer librement parmi les images de votre diaporama. Ce sont de grosses flèches qui se superposent à vos images, indépendamment des flèches de navigation de la barre de contrôle.

en: Need Some Help?
fr: Besoin d’aide ?

en: Need a helping hand?
fr: Besoin d'un coup de main ?

en: Never
fr: Jamais

en: New Column
fr: Nouvelle colonne

en: New Row
fr: Nouvelle rangée

en: New Window
fr: Nouvelle fenêtre

en: Next
fr: Suivant

en: Next testimonial.
fr: Témoignage suivant.

en: No
fr: Non

en: No Clip
fr: Sans recadrage

en: No Columns Found
fr: Aucune Colonne trouvée

en: No Follow
fr: Ne pas suivre

en: No Group
fr: Aucun groupe

en: No Layout Templates Found
fr: Aucun gabarit de présentation trouvé

en: No Menus Found.
fr: Aucun menu trouvé.

en: No Modules Found
fr: Aucun module trouvé

en: No Notifications.
fr: Aucune notification.

en: No Photo
fr: Sans photo

en: No Results Message
fr: Message "Aucun résultat"

en: No Revisions Found
fr: Aucune révision trouvée

en: No Rows Found
fr: Aucune rangée trouvée

en: No Thanks
fr: Non merci

en: No Themer Layouts Found
fr: Aucune présentation Themer trouvée

[ctx: No content panel search results found]
en: No Results Found
fr: Aucun résultat trouvé

en: No license info found.
fr: Aucune information de licence trouvée.

en: No new changes to save
fr: Pas de changement à sauver

en: No results found.
fr: Aucun résultat trouvé.

en: No reusable blocks found!
fr: Aucun bloc réutilisable trouvé !

en: No saved columns found.
fr: Aucune Colonne sauvegardée trouvée.

en: No saved modules found.
fr: Aucun module sauvegardé trouvé.

en: No saved rows found.
fr: Aucune rangée sauvegardée trouvée.

en: No settings selected.
fr: Aucun paramètre sélectionné.

en: No, Thank You
fr: Non, merci

en: Node Labels
fr: Étiquettes de nœuds

en: None
fr: Aucune

en: None (No Separator)
fr: Aucun (Pas de séparateur)

en: None Selected
fr: Aucun sélectionné

en: Not Active!
fr: Désactivé!

en: Not Exists
fr: N'existe pas

en: Not valid Themer layout.
fr: Présentation Themer invalide.

en: Note: Please read the following info on email deliverability for this module.
fr: Note : veuillez lire les informations suivantes sur la délivrabilité des emails pour ce module.

en: Note: This method is deprecated, we strongly suggest you install the official Font Awesome plugin to get access to your custom uploaded icons and all the Font Awesome 6 icon sets.
fr: Remarque : Cette méthode est obsolète, nous vous suggérons fortement d'installer le plugin officiel Font Awesome pour accéder à vos icônes personnalisées téléchargées et à tous les jeux d'icônes Font Awesome 6.

en: Nothing new to publish
fr: Rien de nouveau à publier

en: Nothing will display if left empty.
fr: Rien ne s’affichera si laissé vide.

en: Notification Subject
fr: Objet de la notification

en: Notification system
fr: Système de notification

en: Now that you know the basics, you're ready to start building! If at any time you need help, click the help icon in the upper right corner to access the help menu. Happy building!
fr: Maintenant que vous connaissez la base, vous êtes prêt à bâtir! En cas de besoin, cliquez sur le bouton d'aide dans le coin supérieur droit. Joyeuse construction!

en: Number Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan du nombre

en: Number Border Radius
fr: Arrondi de la bordure du nombre

en: Number Color
fr: Couleur du nombre

en: Number Counter
fr: Compteur en nombre

en: Number Position
fr: Position du nombre

en: Number Prefix
fr: Préfixe du nombre

en: Number Size
fr: Taille du nombre

en: Number Spacing
fr: Espacement du nombre

en: Number Suffix
fr: Suffixe du nombre

en: Number Type
fr: Type de nombre

en: Number Typography
fr: Typographie des numéros

en: Number of Posts
fr: Nombre d’articles

en: Number of Posts to Move
fr: Nombre d’articles à déplacer

en: Number of Products
fr: Nombre de produits

en: Number of seconds to complete the animation.
fr: Durée en seconde pour terminer l’animation.

en: Numbers
fr: Nombres

en: Numbers + Circles
fr: Nombres + Cercles

en: Numbers and Text
fr: Nombres et texte

en: Numeric
fr: Numérique

en: Numeric With Leading Zeros
fr: Numérique avec des zéros de tête

en: OK
fr: Ok

en: OR
fr: OU

en: Official Font Awesome Plugin
fr: Plugin officiel Font Awesome

en: Ok, got it!
fr: Ok, compris !

en: On Hover
fr: Au survol

en: Once you're finished, click the Done button to publish your changes, save a draft or revert back to the last published state.
fr: Une fois terminé, cliquez sur le bouton &laquo; Terminer &raquo; afin de publier vos changements, sauvegarder un brouillon, ou revenir à la version publiée précédemment.

en: Only Numbers
fr: Uniquement des nombres

en: Operator to test.
fr: Opérateur à tester.

en: Optional
fr: Optionnel

en: Optional advanced feature to make use of Google’s v3 analytical capabilities.
fr: Fonctionnalité avancée facultative pour utiliser les capacités d'analyse v3 de Google.

en: Optional. Choose an appropriate HTML5 content sectioning element to use for each post to improve accessibility and machine-readability.
fr: Optionnel. Choisissez un élément de section de contenu HTML5 approprié, à utiliser pour chaque article afin d'améliorer l'accessibilité et la lisibilité machine.

en: Optional. Choose an appropriate HTML5 content sectioning element to use for this column to improve accessibility and machine-readability.
fr: Facultatif. Choisissez un élément de section de contenu HTML5 approprié à utiliser pour cette colonne afin d'améliorer l'accessibilité et la lisibilité par une machine.

en: Optional. Choose an appropriate HTML5 content sectioning element to use for this module to improve accessibility and machine-readability.
fr: Facultatif. Choisissez un élément de section de contenu HTML5 approprié à utiliser pour ce module afin d'améliorer l'accessibilité et la lisibilité par une machine.

en: Optional. Choose an appropriate HTML5 content sectioning element to use for this row to improve accessibility and machine-readability.
fr: Facultatif. Choisissez un élément de section de contenu HTML5 approprié à utiliser pour cette rangée afin d'améliorer l'accessibilité et la lisibilité par une machine.

en: Optional. Choose an appropriate Heading Tag for each Post Title.
fr: Optionnel. Choisissez une balise de titre appropriée pour chaque titre d'article.

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this column.
fr: Optionnel. Définir la <a%s>capacité</a> requise afin que les utilisateurs puissent voir cette colonne.

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this module.
fr: Optionnel. Indiquez la <a%s>capacité</a> requise pour qu'un utilisateur puisse afficher ce module.

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this row.
fr: Optionnel. Indiquez la <a%s>capacité</a> requise pour qu'un utilisateur puisse afficher cette rangée.

en: Order
fr: Ordre

en: Order By
fr: Ordonner par

en: Order Tracking
fr: Suivi de commande

en: Ordered List (ol)
fr: Liste ordonnée (ol)

en: Other
fr: Autre

en: Outline Panel
fr: Plan de page

en: Overlay
fr: Superposition

en: Overlay Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan de la superposition

en: Overlay Color
fr: Couleur de la superposition

en: Overlay Colors
fr: Couleurs de superposition

en: Overlay Enabled
fr: Superposition activée

en: Overlay Gradient
fr: Dégradé de superposition

en: Overlay Hide
fr: Cacher la superposition

en: Overlay Hide Delay
fr: Différer la disparition de la superposition

en: Overlay Text Color
fr: Couleur du texte de superposition

en: Overlay Type
fr: Type de superposition

en: Overline
fr: Surligné

en: Override Core Templates
fr: Remplacer les gabarits originaux

en: Override network settings?
fr: Outrepasser les paramètres de réseau?

en: Overrides the Icon applied to the module settings.
fr: Remplace l’icône appliquée aux paramètres du module.

en: PHP Version
fr: Version PHP

en: Padding
fr: Marges internes (padding)

en: Pages &rarr; Add New
fr: Pages &rarr; Ajouter nouvelle

en: Pagination Style
fr: Style de pagination

[ctx: Pagination style.]
en: None
fr: Aucune

en: Parent Category ID
fr: ID

en: Parent Settings
fr: Réglage du parent

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Field
fr: Champ mot de passe

en: Password Field Text
fr: Texte du champ de mot de passe

en: Password associated with the username. Make this a Long Passphrase.
fr: Mot de passe associé au nom d’utilisateur. Faire un mot de passe complexe (long).

en: Paste %s Settings
fr: Coller %s paramètres

en: Paste Column Settings
fr: Coller les paramètres de colonne

en: Paste Row Settings
fr: Coller les paramètres de rangée

en: Paste color here...
fr: Coller la couleur ici…

en: Pause On Hover
fr: Pause au survol

en: Percent
fr: Pourcent

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone Field
fr: Champ Téléphone

en: Phone Field Placeholder
fr: Texte fictif du champ Téléphone

en: Photo Border
fr: Bordure de la photo

en: Photo Count
fr: Nombre de photos

[ctx: Photo Crop.]
en: None
fr: Aucun

en: Photo File
fr: Fichier photo

en: Photo Link
fr: Lien photo

en: Photo Page
fr: Page photos

en: Photo Selected
fr: Photo sélectionnée

en: Photo Size
fr: Grandeur de la photo

en: Photo Source
fr: Origine de la photo

en: Photo Spacing
fr: Espacement de la photo

en: Photo Style
fr: Style de la photo

en: Photo URL
fr: Lien photo

[ctx: Photo size.]
en: Large
fr: Grand

[ctx: Photo size.]
en: Medium
fr: Moyenne

[ctx: Photo size.]
en: Small
fr: Petite

en: Photos Selected
fr: Photos sélectionnées

en: Pick a font...
fr: Choisissez une fonte…

en: Pinterest Button
fr: Bouton Pinterest

en: Placeholder Text
fr: Texte d'espace réservé

en: Play Button
fr: Bouton de lecture

en: Play/Pause
fr: Lecture/Pause

en: Playback
fr: Lecture

en: Please Wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Please check the captcha to verify you are not a robot.
fr: Veuillez vérifier le captcha pour prouver que vous n'êtes pas un robot.

en: Please connect an account before saving.
fr: Veuillez connecter un compte avant de sauvegarder.

en: Please enter a color first.
fr: Veuillez d’abord entrer une couleur.

en: Please enter a message.
fr: Veuillez entrer un message.

en: Please enter a subject.
fr: Veuillez entrer un sujet.

en: Please enter a valid email address.
fr: Veuillez entrer une adresse email valide.

en: Please enter a valid email.
fr: Veuillez entrer une adresse email valide.

en: Please enter a valid license key to enable automatic updates.
fr: Veuillez entrer une clé de licence valide pour activer les mises à jour automatiques.

en: Please enter a valid license key to enable automatic updates. %s
fr: Veuillez entrer une clé de licence valide pour activer les mises à jour automatiques. %s

en: Please enter a valid phone number.
fr: Veuillez entrer un numéro de téléphone valide.

en: Please enter at least one tag before saving.
fr: Merci d'ajouter au moins un libellé avant de sauver.

en: Please enter your name.
fr: Veuillez entrer votre nom.

en: Please enter your password.
fr: Merci de saisir votre mot de passe.

en: Please enter your username/email.
fr: Merci de saisir votre nom d'utilisateur / email.

en: Please register this website with AWeber to get your Authorization Code. <a%s>Register Now</a>
fr: Enregistrer ce site avec AWeber afin d'obtenir votre code d'autorisation. <a%s>Enregistrement</a>

en: Please select a list before saving.
fr: Veuillez sélectionner une liste avant de sauvegarder.

en: Please select an account before saving.
fr: Veuillez sélectionner un compte avant de sauvegarder.

en: Please select either a background layout or content layout before submitting.
fr: Veuillez sélectionner une présentation d'arrière-plan ou une présentation de contenu avant de soumettre.

en: Please specify a poster image if Video Lightbox is enabled.
fr: Spécifiez une image d’affiche si la visionneuse vidéo est activée.

en: Please subscribe to enable automatic updates for this plugin.
fr: Veuillez vous inscrire pour activer les mises à jour automatiques pour cette extension.

en: Please subscribe to enable automatic updates for this plugin. %s
fr: Veuillez vous inscrire pour activer les mises à jour automatiques de cette extension. %s

en: Please type "uninstall" in the box below to confirm that you really want to uninstall the page builder and all of its data.
fr: Veuillez taper &laquo; uninstall &raquo; dans la boîte afin de confirmer que vous voulez vraiment désinstaller le constructeur de page et toutes ses données.

en: Plugin Branding
fr: Image de marque de l’extension

en: Plugin Icon URL
fr: URL de l’icône de l’extension

en: Plugin Name
fr: Nom de l’extension

[ctx: Plugin action link label.]
en: Change Log
fr: Journal des modifications

[ctx: Plugin action link label.]
en: Upgrade
fr: Mise à niveau

[ctx: Plugin setup page: Delete icon set.]
en: Delete
fr: Effacer

[ctx: Plugin setup page: Modules.]
en: All
fr: Tous

en: Plugins Count
fr: Nombre de plugins

en: Plugins Page
fr: Page des Plugins

en: Plus sign
fr: Signe d'addition

en: Popularity
fr: Popularité

en: Post
fr: Article

en: Post Alignment
fr: Alignement de l’article

en: Post Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan de l’article

en: Post Content
fr: Contenu de l’article

en: Post Hover Transition
fr: Transition en survol d’un article

en: Post Icon
fr: Icône d’article

en: Post Icon Color
fr: Couleurs de l'icône d’un article

en: Post Icon Position
fr: Position de l'icône d’un article

en: Post Icon Size
fr: Grandeur de l'icône d’un article

en: Post Info
fr: Info de l'article

en: Post Info Color
fr: Couleur des infos d’article

en: Post Info Typography
fr: Typographie des infos d’article

en: Post Max Width
fr: Largeur maximale d’un article

en: Post Padding
fr: Marges internes de l'article

en: Post Spacing
fr: Espacement d’un article

en: Post Terms
fr: Termes de l’article

en: Post Title
fr: Titre de l'article

en: Post Type
fr: Type de publication

en: Post Types
fr: Types de publication

en: Post Width
fr: Largeur de l’article

en: Post was not valid Themer layout.
fr: L'article n'était pas une présentation Themer valide.

en: Posted in
fr: Publié dans

en: Poster Image must be specified for the Lightbox to work.
fr: L’image de l’affiche doit être spécifiée pour que la visionneuse fonctionne.

en: Posts
fr: Articles

en: Posts Carousel
fr: Carousel d’articles

en: Posts Element
fr: Elément d'articles

en: Posts Element Class
fr: Classe d’élément d’articles

en: Posts Element Class for UL
fr: Classe d’élément d’articles pour UL

en: Posts Per Page
fr: Articles par page

en: Posts Slider
fr: Diaporama d'articles

en: Posts Title Tag
fr: Balise de titre des articles

en: Prefer GD for image cropping
fr: Préférez GD pour le recadrage des images

en: Premium Features
fr: Fonctionnalités "Premium"

en: Prerelease Documentation
fr: Documentation de la version préliminaire

en: Prerelease Updates
fr: Mises à jour de la version préliminaire

en: Preview Layout
fr: Aperçu de la présentation

en: Preview and responsive editing will use these values when enabled.
fr: L’aperçu et l’édition responsive utilisent ces valeurs lorsqu’elles sont activées.

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous testimonial.
fr: Témoignage précédent.

en: Price
fr: Prix

en: Price Box
fr: Boîte de prix

en: Price Color
fr: Couleur du prix

en: Price Features
fr: Caractéristiques de prix

en: Price Option 2
fr: Option de prix 2

en: Price Style
fr: Style de prix

[ctx: Price features displayed in pricing box.]
en: Features
fr: Caractéristiques

en: Pricing Box
fr: Boîte de prix

en: Pricing Boxes
fr: Boîtes de prix

en: Pricing Options
fr: Options de prix

en: Pricing Table
fr: Tableau de prix

en: Pro Icons
fr: Icônes Pro

en: Product Category
fr: Catégorie produit

en: Product Category IDs to include
fr: ID de catégorie de produits à inclure

en: Product Category Sort Direction
fr: Sens de tri de la catégorie de produits

en: Product ID
fr: ID produit

en: Product IDs
fr: IDs de produit

en: Product Page
fr: Page produit

en: Product Tags
fr: Etiquettes de produit

en: Products IDs
fr: IDs de produits

en: Products Source
fr: Origine des produits

en: Products per page
fr: Produits par page

en: Profile ID
fr: Identifiant du profil

en: Publish
fr: Publier

en: Publish Changes
fr: Publiez les changements

en: Publish Layout
fr: Publier la présentation

en: Publish Your Changes
fr: Publiez vos changements

en: Publish changes and exit
fr: Publier les changements et quitter

en: Publishing Changes
fr: Publication des changements

en: Pull images from the WordPress media library or a gallery on your SmugMug site by inserting the RSS feed URL from SmugMug. The RSS feed URL can be accessed by using the get a link function in your SmugMug gallery.
fr: Obtenez vos images à partir de la médiathèque de WordPress, ou d'une galerie sur SmugMug en insérant le lien de son flux RSS. Le lien du flux RSS peut être obtenu en utilisant la fonction &laquo; Get A Link &raquo; dans votre galerie SmugMug.

en: Radius
fr: Arrondis

en: Random
fr: Aléatoire

en: Random Bars
fr: Barres aléatoires

en: Random Boxes
fr: Boîtes aléatoires

en: Randomize Photos
fr: Photos en mode aléatoire

en: Rating
fr: Notation

en: Read More
fr: Lire plus

en: Ready to find out more?
fr: Prêt à en apprendre plus?

en: Ready to start building? Add a new page and jump into Beaver Builder by clicking the Launch Beaver Builder button shown on the image.
fr: Prêt à commencer à construire ? Ajoutez une nouvelle page et démarrez Beaver Builder en cliquant sur le bouton Beaver Builder comme montré sur l’image.

en: Rebuilt the theme cache
fr: Cache du thème reconstruit

en: Recent Products
fr: Produits récents

en: Recently used icons
fr: Icônes récemment utilisées

en: Redirect
fr: Redirection

en: Redirect To
fr: Rediriger vers

en: Redirect URL
fr: URL de redirection

en: Redirect to search page
fr: Rediriger vers la page de recherche

en: Referrer URL
fr: URL du référent

en: Register keys for your website at the <a%1$s>Google Admin Console</a>. You need a different key pair for each reCAPTCHA validation type. <br /><br /><a%2$s>More info about v3 reCAPTCHA.</a>
fr: Enregistrez les clés de votre site web sur la <a%1$s>Console d’Administration Google</a>. Vous avez besoin d'une paire de clés différente pour chaque type de validation reCAPTCHA.<br /><br /><a%2$s>Plus d’infos sur reCAPTCHA v3.</a>

en: Regular
fr: Normal

en: Remember last used tab
fr: Se souvenir du dernier onglet utilisé

en: Remember me
fr: Se souvenir de moi

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove Account
fr: Effacer le compte

en: Remove Video
fr: Supprimer la vidéo

en: Render a Countdown module.
fr: Afficher un module de compte à rebours.

en: Render a WordPress audio shortcode.
fr: Afficher un shortcode audio WordPress.

en: Render a WordPress or embedable video.
fr: Afficher une vidéo WordPress ou intégrable.

en: Renders a WordPress menu.
fr: Afficher un menu WordPress.

en: Renders a series of call to action buttons.
fr: Afficher une série de boutons d’appel à l’action.

en: Renders an animated number counter.
fr: Afficher un compteur animé.

en: Repeat
fr: Répéter

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace Existing Layout
fr: Remplacer la présentation existante

en: Replace Video
fr: Remplacer la vidéo

en: Reset Column Widths
fr: Réinitialiser les largeurs des colonnes

en: Reset Row Width
fr: Réinitialiser la largeur de rangée

en: Reset Settings
fr: Réinitialiser les paramètres

en: Responsive Breakpoint
fr: Point d’arrêt responsive

en: Responsive Dropdowns
fr: Menus déroulants responsive

en: Responsive Editing
fr: Edition responsive

en: Responsive Layout
fr: Présentation responsive

en: Responsive Style
fr: Style responsive

en: Responsive Toggle
fr: Bascule responsive

en: Results
fr: Résultats

en: Reusable Block
fr: Bloc réutilisable

en: Reusable Blocks
fr: Blocs réutilisables

en: Reversed
fr: Inversé

en: Revision Restored
fr: Révision restaurée

en: Revisions
fr: Révisions

en: Revisions are disabled for this site. Please contact your host if you aren't sure how to enable revisions.
fr: Les révisions sont désactivées pour ce site. Veuillez contacter votre hébergeur si vous n'êtes pas sûr de la procédure.

en: Ribbon
fr: Ruban

en: Ribbon Background Color
fr: Couleur de fond du ruban

en: Ribbon Position
fr: Position du ruban

en: Ribbon Style
fr: Style de ruban

en: Ribbon Text
fr: Texte du ruban

en: Ribbon Text Color
fr: Couleur de texte du ruban

en: Right
fr: Droit(e)

en: Right Bottom
fr: Droite bas

en: Right Center
fr: Droite centre

en: Right Content
fr: Contenu de droite

en: Right Sidebar
fr: Barre latérale droite

en: Right To Left
fr: Droite à gauche

en: Right Top
fr: Droite haut

en: Right of Content
fr: A droite du contenu

en: Right of Heading
fr: À droite de l'en-tête

en: Right of Text and Heading
fr: À droite du texte et de l’en-tête

en: Roman Numerals (Lower)
fr: Chiffres romains (minuscules)

en: Roman Numerals (Upper)
fr: Chiffres romains (majuscules)

en: Rotate
fr: Rotation

en: Rounded
fr: Arrondie

en: Row
fr: Rangée

en: Row Actions
fr: Actions de rangée

en: Row Added
fr: Rangée ajoutée

en: Row Deleted
fr: Rangée supprimée

en: Row Duplicated
fr: Rangée dupliquée

en: Row Edited
fr: Rangée modifiée

en: Row Moved
fr: Rangée déplacée

en: Row Resized
fr: Rangée redimensionnée

en: Row Saved!
fr: Rangée sauvegardée!

en: Row Settings
fr: Paramètres de rangée

en: Row Template Added
fr: Gabarit de rangée ajouté

en: Rows
fr: Rangées

en: Sale Products
fr: Produits en promotion

en: Save
fr: Sauvegarde

en: Save As...
fr: Enregistrez sous...

en: Save Branding
fr: Sauvegarder le branding

en: Save Cache Clearing Tool Settings
fr: Sauvegarder les paramètres de l'outil de suppression du cache

en: Save Changes and Exit
fr: Sauvegarder les changements et quitter

en: Save Column
fr: Sauvegarder la colonne

en: Save Core Template
fr: Sauvegarder le gabarit de base

en: Save Draft
fr: Sauvegarder comme brouillon

en: Save Help Button Settings
fr: Sauvegarder les paramètres du bouton d'aide

en: Save Icon Settings
fr: Sauvegarder les paramètres de l'icône

en: Save License Key
fr: Enregistrer votre licence

en: Save Module
fr: Sauvegarder le module

en: Save Module Settings
fr: Sauvegarder les paramètres de module

en: Save New Template
fr: Enregistrer comme nouveau gabarit

en: Save Post Types
fr: Sauvegarder les types de publication

en: Save Prerelease Settings
fr: Enregistrer les paramètres de la version préliminaire

en: Save Row
fr: Sauvegarder la rangée

en: Save Template
fr: Sauvegarder le gabarit

en: Save Template Settings
fr: Sauvegarder les paramètres de gabarit

en: Save User Access Settings
fr: Sauvegarder les paramétrages d'accès utilisateurs

en: Save With Errors
fr: Sauvegarder avec les erreurs

en: Save the current layout as a template that can be reused under <strong>Templates &rarr; Saved Templates</strong>.
fr: Sauvegarder la présentation comme un gabarit qui pourra être réutilisé via <strong>Gabarits &rarr; Gabarits sauvegardés</strong>.

en: Save, export, and reuse full-page layouts, rows, and modules.
fr: Sauvegarder, exporter et réutiliser des présentations complètes, des rangées ou des modules.

en: Saved
fr: Sauvé

en: Saved Column
fr: Colonne  sauvegardée

en: Saved Columns
fr: Colonnes sauvegardées

en: Saved Module
fr: Module sauvegardé

en: Saved Modules
fr: Modules sauvegardés

en: Saved Row
fr: Rangée sauvegardée

en: Saved Rows
fr: Rangées sauvegardées

en: Saved Template
fr: Gabarit sauvegardé

en: Saved Templates
fr: Gabarits sauvegardés

en: Saving...
fr: Sauvegarde en cours...

en: Scale
fr: Mise à l'échelle

en: Scale Down
fr: Mise à l'échelle bas

en: Scale Up
fr: Mise à l'échelle vers le haut

en: Scale X
fr: Échelle X

en: Screen Reader Text
fr: Texte du lecteur d'écran

en: Scroll
fr: Dérouler

en: Search
fr: Rechercher

en: Search Icons
fr: Rechercher icônes

en: Search Menu
fr: Menu recherche

en: Search Modules
fr: Rechercher des modules

en: Search Saved Items...
fr: Rechercher les éléments sauvegardés…

en: Search...
fr: Rechercher...

en: Second
fr: Seconde

en: Seconds
fr: Secondes

en: Secret Key
fr: Clef secrète

en: See %s for more information.
fr: Voir %s pour plus d'informations.

en: See our Knowledge Base for more info.
fr: Voir notre Base de connaissances pour plus d'infos.

en: See the %s for more information.
fr: Voir [%s] pour plus d'informations.

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select A Preset
fr: Sélectionner un préréglage

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select Audio
fr: Sélectionner Audio

en: Select Column
fr: Sélectionner la colonne

en: Select File
fr: Sélectionner le fichier

en: Select Icon
fr: Sélectionner une icône

en: Select Modules
fr: Sélectionner les modules

en: Select Photo
fr: Sélectionner la photo

en: Select Photos
fr: Sélectionner les photos

en: Select Row
fr: Sélectionner la rangée

en: Select Template
fr: Sélectionner le gabarit

en: Select Video
fr: Sélectionner la vidéo

en: Select a WordPress menu that you created in the admin under Appearance > Menus.
fr: Sélectionnez un menu de WordPress que vous avez créé dans l'admin sous Apparence > Menus.

en: Select a city
fr: Sélectionner une ville

[ctx: Select a form a ActiveCampaign.]
en: Form
fr: Formulaire

en: Select an icon for the Ordered List (ol).
fr: Sélectionnez une icône pour la liste ordonnée (ol).

en: Select an icon for the Unordered List (ul).
fr: Sélectionnez une icône pour la liste non ordonnée (ul).

en: Select the post types you would like the builder to work with.
fr: Sélectionnez les types de publication que vous aimeriez utiliser avec le constructeur de page.

en: Select...
fr: Séléctionner…

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Selection Order
fr: Ordre de sélection

en: Send
fr: Envoyer

en: Send To Email
fr: Adresse email

en: Send Usage Data
fr: Envoyer des données d’utilisation

en: Sent!
fr: Envoyé !

en: Separator
fr: Séparateur

en: Separator Color
fr: Couleur du séparateur

en: Separator Line Color
fr: Couleur du séparateur

en: Separator Size
fr: Taille du séparateur

en: Separator Type
fr: Type de séparateur

en: Separators
fr: Séparateurs

en: Server Type
fr: Type de serveur

en: Setting this to yes will make all of the columns in this group the same height regardless of how much content is in each of them.
fr: Choisir Oui va égaliser la hauteur de toutes les colonnes du groupe quel que soit leur contenu.

en: Settings could not be saved.
fr: Les paramètres n'ont pas pu être enregistrés.

en: Settings updated!
fr: Paramètres mis à jour!

en: Shadow
fr: Ombre

en: Shape
fr: Forme

en: Shape Container
fr: Conteneur de forme

en: Shared Styles
fr: Styles partagés

en: ShortCode
fr: Shortcode

en: Show
fr: Montrer

en: Show All Categories
fr: Voir toutes les catégories

en: Show Arrows
fr: Afficher les flèches

en: Show Artist Name
fr: Afficher le nom de l’artiste

en: Show Both
fr: Afficher les deux

en: Show Caption
fr: Afficher le sous-titre

en: Show Captions
fr: Afficher les sous-titres

en: Show Dots
fr: Afficher les points

en: Show Facebook
fr: Afficher Facebook

en: Show Featured Image?
fr: Afficher l'image à la une ?

en: Show Forget Password Link
fr: Afficher le lien "Mot de passe oublié"

en: Show Google+
fr: Afficher Google+

en: Show Labels Only
fr: Afficher les étiquettes uniquement

en: Show List Separator
fr: Afficher le séparateur de liste

en: Show Logout Button
fr: Afficher le bouton de déconnexion

en: Show Message
fr: Afficher le message

en: Show Placeholders Only
fr: Afficher les textes fictifs uniquement

en: Show Play/Pause
fr: Afficher Lecture / Pause

en: Show Playlist
fr: Afficher la liste de lecture

en: Show Remember Login
fr: Afficher "Se souvenir de moi"

en: Show Ribbon
fr: Afficher le ruban

en: Show Saved Column Categories?
fr: Afficher les catégories de Colonnes sauvegardées ?

en: Show Saved Module Categories?
fr: Afficher les catégories de modules sauvegardés ?

en: Show Saved Row Categories?
fr: Afficher les catégories de rangées sauvegardées?

en: Show Search
fr: Afficher la recherche

en: Show Separators
fr: Afficher les séparateurs

en: Show Thumbnail
fr: Afficher la miniature

en: Show Time Separators
fr: Afficher les séparateurs

en: Show Track Numbers
fr: Afficher les numéros de plage

en: Show Twitter
fr: Afficher Twitter

en: Show Video on Lightbox
fr: Afficher la vidéo sur la visionneuse

en: Show advanced module usage
fr: Afficher l'utilisation avancée du module

en: Show custom labels for Nodes.
fr: Afficher les étiquettes personnalisées pour les nœuds.

en: Show detailed module usage on modules tab.
fr: Afficher l'utilisation détaillée du module sur l'onglet modules.

en: Show duplicate action link in WP Admin Bar
fr: Afficher le lien d'action Duplication dans la barre d'administration WP

en: Show duplicate action links in WP Admin
fr: Afficher les liens d'action Duplication dans l'Admin WP

en: Show labels/placeholders
fr: Afficher les étiquettes / textes fictifs

en: Show on Checkout
fr: Afficher à la caisse

en: Show only featured products?
fr: Afficher uniquement les produits mis en avant ?

en: Show only on-sale products?
fr: Afficher uniquement les produits en vente ?

en: Show only recent products?
fr: Afficher uniquement les produits récents ?

en: Show saved row, column and module categories as sections in the page builder sidebar. A new section will be created for category.
fr: Afficher les catégories de rangées, colonnes et modules sauvegardés comme sections dans la barre latérale du constructeur de page. Une nouvelle section sera créée pour la catégorie.

en: Show title attribute on mouse hover
fr: Afficher l'attribut de titre au survol souris

en: Shows the search form if no posts are found.
fr: Affiche le formulaire de recherche si aucun article n'est trouvé.

en: Shuffle
fr: Mélanger

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Signed
fr: Signé

en: Single Product
fr: Un seul produit

en: Site Key
fr: Clé du site

en: Size
fr: Taille

en: Skew X
fr: Inclinaison X

en: Skew Y
fr: Inclinaison Y

en: Skin Color
fr: Teinte des éléments en surimpression

en: Skip this many posts that match the specified criteria.
fr: Sauter ce nombre d’articles qui répondent au critère spécifié.

en: Slanted Edge
fr: Bord incliné

en: Slide
fr: Diapositive

en: Slide Down
fr: Glissement bas

en: Slide Horizontal
fr: Glissement horizontal

en: Slide Label
fr: Libellé de la diapositive

en: Slide Settings
fr: Paramètres de diapositive

en: Slide Up
fr: Glissement haut

en: Slide Vertical
fr: Glissement vertical

en: Slider
fr: Diapositive

en: Slider Controls
fr: Contrôles du diaporama

en: Slides
fr: Diapositives

en: Slideshow
fr: Diaporama

[ctx: Slideshow transition type.]
en: None
fr: Aucune

[ctx: Slideshow transition.]
en: None
fr: Aucune

en: Slow
fr: Lent

en: Small
fr: Petit

en: Small Caps
fr: Petites capitales

en: Small Data Mode
fr: Mode données réduites

en: Small Device Breakpoint
fr: Point d'arrêt sur petit appareil

en: Small Devices Only
fr: Petits appareils seulement

en: Social Button
fr: Bouton

en: Social Buttons
fr: Boutons de médias sociaux

en: Solid
fr: Continu

en: Some bad characters were found in the xml file
fr: Certains mauvais caractères ont été trouvés dans le fichier xml

en: Some hosts use a proxy cache like Varnish or Litespeed. The following setting attempts to invalidate the cache using a remote request. If you are unsure what this does, leave it disabled.
fr: Certains hôtes utilisent un cache proxy comme Varnish ou Litespeed. Le paramètre suivant tente d'invalider le cache à l'aide d'une requête distante. Si vous n'êtes pas sûr de ce que cela fait, laissez-le désactivé.

en: Something went wrong. Please check your entries and try again.
fr: Une erreur s'est produite. Vérifiez vos données et essayez à nouveau.

en: Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.
fr: Désolé, nous n'avons trouvé aucun article. Veuillez essayer une recherche différente.

en: Sort By
fr: Trier par

en: Sort Direction
fr: Ordre du tri

en: Sort Product Category By
fr: Trier la catégorie de produits par

[ctx: Sort by.]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: Sort by.]
en: Name
fr: Nom

en: Source
fr: Origine

en: Spacing
fr: Espacement

en: Speed
fr: Vitesse

[ctx: Speed.]
en: Medium
fr: Moyen(ne)

en: Spots
fr: Lieux

en: Spread
fr: Etalement

en: Square
fr: Carré

en: Square ( &#9632; )
fr: Carré ( &#9632; )

en: Stacked
fr: Empilé

en: Stacked Layout
fr: Présentation empilée

en: Stacking Order
fr: Ordre d'empilement

en: Standard Modules
fr: Modules standards

en: Start Counter
fr: Compteur de début

en: Start shopping
fr: Commencer vos achats

en: Start typing...
fr: Commencez à taper…

en: Status must be either draft or publish
fr: Le statut doit être brouillon ou publié

en: Step One
fr: Première étape

en: Step Two
fr: Deuxième étape

en: Sticky on Scroll
fr: Fixe au défilement

en: Straight
fr: Droite

en: Style &amp Spacing
fr: Style &amp Espacement

en: Subject
fr: Sujet

en: Subject Field
fr: Champ Sujet

en: Subject Field Placeholder
fr: Texte fictif du champ Sujet

en: Submenu Icon
fr: Icône du sous-menu

en: Submenu Icon click
fr: Icône du sous-menu

en: Submit changes for review and exit
fr: Soumettre les modifications pour examen et sortir

en: Submit for Review
fr: Soumettre pour relecture

en: Subscribe Form
fr: Formulaire d'inscription

en: Subscribe Form Signup
fr: Inscription

en: Subscribe Now
fr: Abonnez vous maintenant

en: Subscribe!
fr: Abonnement!

en: Subscription has been updated. Please check your email for further instructions.
fr: L'abonnement a été mis à jour. Veuillez consulter votre email pour les instructions complémentaires.

en: Success
fr: Succès

en: Success Action
fr: Action pour succès

en: Success URL
fr: URL pour succès

en: Support ticket
fr: Ticket de support

en: Sure, I'll help
fr: Bien sûr, je vais aider

en: Switch
fr: Permuter

en: Switching to the native WordPress editor will disable your Beaver Builder layout until it is enabled again. Any edits made in the WordPress editor will not be converted to your Page Builder layout. Do you want to continue?
fr: Le passage à l’éditeur WordPress natif désactivera votre présentation Beaver Builder jusqu’à ce qu’elle soit à nouveau activée. Toutes les modifications effectuées dans l’éditeur WordPress ne seront pas converties dans votre présentation Beaver Builder. Voulez-vous continuer?

en: Tab(s) Status on Mobile
fr: Statut des onglets sur mobile

en: Tabs
fr: Onglets

en: Tags Slug
fr: Identifiant (slug) d'étiquettes

en: Take A Tour
fr: Visite guidée

en: Take a Tour
fr: Suivre une visite guidée

en: Target URL
fr: Lien cible

en: Technology
fr: Technologie

en: Template
fr: Gabarit

en: Template Applied
fr: Gabarit appliqué

en: Template Data Exporter
fr: Exportateur de données de gabarit

en: Template Exporter
fr: Exportateur de gabarit

en: Template Saved!
fr: Gabarit sauvegardé!

en: Template Settings
fr: Paramètres de gabarit

[ctx: Template name.]
en: Blank
fr: Vierge

[ctx: Template name.]
en: Name
fr: Nom

en: Templates
fr: Gabarits

en: Terms
fr: Termes

en: Terms Label
fr: Libellé des termes

en: Terms Separator
fr: Séparateur de termes

en: Terms and Conditions Checkbox
fr: Case à cocher des termes et conditions d’utilisation

en: Testimonial
fr: Témoignage

en: Testimonials
fr: Témoignages

en: Text
fr: Texte

en: Text &amp; Photo
fr: Texte &amp; photo

en: Text &amp; Video
fr: Texte &amp; vidéo

en: Text After Number
fr: Texte après le nombre

en: Text Before Number
fr: Texte avant le nombre

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Text Editor
fr: Éditeur de texte

en: Text Hover Color
fr: Couleur du texte au survol

en: Text Padding
fr: Marges internes du texte

en: Text Shadow
fr: Ombre du texte

en: Text Spacing
fr: Espacement du texte

en: Text Typography
fr: Typographie du texte

en: Text Width
fr: Largeur du texte

en: Text to appear above the number. Leave it empty for none.
fr: Texte à afficher au-dessus du nombre. Laissez vide pour ne rien afficher.

en: Text to appear after the number. Leave it empty for none.
fr: Texte à afficher après le nombre. Laissez vide pour ne rien afficher.

en: Thank you for choosing Beaver Builder and welcome to the colony! Find some helpful information below. Also, to the left are the Page Builder settings options.
fr: Merci d’avoir choisi Beaver Builder et Bienvenue dans la colonie ! Vous trouverez des informations utiles ci-dessous. À gauche se trouvent les options avancées du constructeur de page.

en: Thank you!
fr: Merci !

en: Thanks for subscribing! Please check your email for further instructions.
fr: Merci de vous être inscrit ! Vérifiez vos emails pour plus d'instructions.

en: Thanks for your message! We’ll be in touch soon.
fr: Merci pour votre message! Nous allons vous répondre rapidement.

en: The <strong>Beaver Builder</strong> plugin requires WordPress version 4.6 or greater. Please update WordPress before activating the plugin.
fr: L’extension <strong>Beaver Builder</strong> requiert WordPress version 4.6 ou supérieure. Veuillez mettre à niveau votre version de WordPress avant d'activer l'extension.

en: The Beaver Builder Booster plugin is not compatible with your host.
fr: L'extension Booster pour Beaver Builder n'est pas compatible avec votre serveur.

en: The Builder remembers the last tab used in the row/column/module settings window.
fr: Beaver Builder mémorise le dernier onglet utilisé dans la fenêtre des paramètres de rangées / colonnes / modules.

en: The ID of the list you would like users to subscribe to. The ID of a list can be found under "View all lists" in the section named ID.
fr: ID de la liste à laquelle vous souhaitez que les utilisateurs s’abonnent. Vous trouverez l’ID d’une liste sous « Afficher toutes les listes » dans la section nommée ID.

en: The Target URL field correlates to the page you would like your social icons to interface with. For example, if you show Facebook, the user will "Like" whatever you put in this field.
fr: Correspond à la page que vous souhaitez référencer avec vos icônes de réseaux sociaux. Par exemple, si vous montrez Facebook, l'utilisateur fera un &laquo; Like &raquo; de la page que vous choisissez ici.

en: The Templates admin menu has been renamed to Builder and split into useful sections for working with templates, rows and modules.
fr: Le menu Admin des Gabarits a été renommé en Beaver Builder et séparé en sections spécifiques aux gabarits, rangées et modules.

en: The Tools button lets you save a template, duplicate a layout, edit the settings for a layout or edit the global settings.
fr: Le bouton Outils vous permet d’enregistrer un gabarit, de dupliquer une présentation, de modifier les paramètres d’une présentation ou de modifier les paramètres globaux.

en: The URL where your Mautic application is installed (e.g. http://mautic.mywebsite.com).
fr: L’URL où votre application Mautic est installée (exemple http://mautic.mywebsite.com).

en: The URL where your Sendy application is installed (e.g. http://mywebsite.com/sendy).
fr: L’URL de votre application Sendy (par exemple les http://mywebsite.com/sendy).

en: The alignment that will apply to all elements within the callout.
fr: L'alignement qui s'appliquera à tous les éléments dans la légende.

en: The browser width at which the layout will adjust for large devices.
fr: Largeur du navigateur à laquelle la présentation s'ajustera pour les grands appareils.

en: The browser width at which the layout will adjust for medium devices such as tablets.
fr: La largeur du navigateur pour laquelle la présentation s'ajustera pour les appareils de taille moyenne telles que les tablettes.

en: The browser width at which the layout will adjust for small devices such as phones.
fr: La largeur du navigateur pour laquelle la présentation s'ajustera pour les petits appareils tels que les téléphones.

en: The builder does not delete the post meta <code>_fl_builder_data</code>, <code>_fl_builder_draft</code> and <code>_fl_builder_enabled</code> in case you want to reinstall it later. If you do, the builder will rebuild all of its data using those meta values.
fr: Le constructeur ne supprime pas le méta <code>_fl_builder_data</code> , <code>_fl_builder_draft</code> et <code>_fl_builder_enabled</code> des articles, au cas où vous souhaitiez réinstaller plus tard. Si vous le faites, le constructeur va reconstruire l'ensemble de ses données à l'aide de ces valeurs méta.

en: The caption pulls from whatever text you put in the caption area in the media manager for each image. The caption is also pulled directly from SmugMug if you have captions set in your gallery.
fr: Le sous-titre est obtenu à partir du champ sous-titre de l'image dans la médiathèque. Le sous-titre sera aussi obtenu directement de SmugMug si vous utilisez les sous-titres dans votre galerie SmugMug.

en: The color applies to the overlay behind text over the background selections.
fr: La couleur s'applique à la superposition derrière le texte sur les sélections d'arrière-plan.

en: The contact form will send to this e-mail. Defaults to the admin email.
fr: Le formulaire de contact est envoyé à cet email. Par défaut, l'adresse de l'administrateur sera utilisée.

en: The email address associated with your Mad Mimi account.
fr: L'adresse email associée à votre compte Mad Mimi.

en: The fastest way to find an answer to a question is to see if someone's already answered it!
fr: Le moyen le plus rapide de trouver une réponse à une question est de voir si quelqu’un y a déjà répondu !

[ctx: The first %s stands for custom branded "Page Builder" name. The second %s stands for the post type name.]
en: %1$s is currently active for this %2$s.
fr: %1$s est présentement activé pour %2$s.

en: The following downloads are currently available for remote update with the subscription(s) associated with this license.
fr: Les téléchargements suivants sont disponibles pour la mise à jour des éléments associés à votre licence.

en: The host you chose when you signed up for your account. Check your welcome email if you forgot it. Please enter it without the initial http:// (e.g. demo.ip-zone.com).
fr: L’hôte que vous avez choisi lors de la connexion à votre compte. Vérifiez votre email de bienvenue si vous l’avez oublié. Veuillez le saisir sans http:// (e.g. demo.ip-zone.com).

en: The host you chose when you signed up for your account. Check your welcome email if you forgot it. Please enter it without the initial http:// (for example: demo.campayn.com).
fr: L’hôte que vous avez choisi lors de la connexion à votre compte. Vérifiez votre email de bienvenue si vous l’avez oublié. Veuillez le saisir sans http:// (e.g. demo.campayn.com).

en: The inline logo will appear on the left or right side of odd menu items.
fr: Le logo en ligne apparaîtra sur le côté gauche ou droit des éléments de menu impairs.

en: The layout is currently being saved
fr: La présentation est en cours d’enregistrement

en: The layout is saved
fr: La présentation est sauvegardée

en: The link applies to the entire module. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
fr: Le lien s'applique à l'ensemble du module. Si vous choisissez un type d'appel à l'action ci-dessous, ce lien servira également pour le texte ou le bouton.

en: The link applies to the entire slide. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
fr: Le lien s'applique à l'ensemble de la diapositive. Si vous choisissez un appel à l'action ci-dessous, ce lien servira également pour le texte ou le bouton.

en: The max width of the ajax result container.
fr: Largeur maximale du conteneur de résultat Ajax.

en: The max width of the input field inside the lightbox.
fr: Largeur maximale du champ d’entrée dans la visionneuse.

en: The max width of the search form container.
fr: Largeur maximale du conteneur de formulaire de recherche.

en: The max width that the content area will be within your slides.
fr: La largeur maximale de la zone de contenu dans vos diapositives.

en: The order of the columns in this group when they are stacked for small devices.
fr: Ordre des colonnes dans ce groupe lorsqu'elles seront empilées sur petits appareils.

en: The position will move the content layout selections left or right or center of the thumbnail of the slide.
fr: La position déplacera les sélections de présentation de contenu vers la gauche, droite ou centrée sur la miniature de la diapositive.

en: The position will move the content layout selections left, right or bottom over the background of the slide.
fr: La position déplacera les sélections de présentation de contenu vers la gauche, la droite ou au bas de l'arrière-plan de la diapositive.

en: The position will move the content layout selections left, right or center over the background of the slide.
fr: La position déplacera les sélections de présentation vers la gauche, la droite ou au centre de l'arrière-plan de la diapositive.

en: The selected roles will be able to access the Advanced Settings. Note: user roles without the <code>manage_options</code> capability cannot access these settings.
fr: Les rôles sélectionnés pourront accéder aux paramètres avancés. Remarque : les rôles d'utilisateur sans la capacité <code>manage_options</code> ne peuvent pas accéder à ces paramètres.

en: The selected roles will be able to access the builder admin menu.
fr: Les rôles sélectionnés auront accès au menu d'admin Constructeur de Page.

en: The selected roles will be able to access the template data exporter under Tools > Template Exporter.
fr: Les rôles sélectionnés auront accès à l'outil d'exportation des gabarits, sous Outils > Exporter.

en: The selected roles will be able to edit global rows, columns and modules.
fr: Les rôles sélectionnés pourront éditer les rangées, colonnes et modules globaux.

en: The selected roles will have access to the builder for editing posts, pages, and CPTs.
fr: Les rôles sélectionnés auront accès au constructeur de page pour éditer les articles, les pages et les CPT.

en: The selected roles will have unrestricted access to all editing features within the builder.
fr: Les rôles sélectionnés auront un accès illimité à toutes les fonctionnalités d'édition dans le constructeur de page.

en: The settings you are currently editing will not be saved if you navigate away from this page.
fr: Les paramètres que vous éditez ne seront pas sauvegardés si vous quittez cette page.

en: The total number of units for this counter. For example, if the Number is set to 250 and the Total is set to 500, the counter will animate to 50%. Total should not be less than either Start Counter or End Counter.
fr: Le nombre total d'unités pour ce compteur. Par exemple, si le nombre est défini sur 250 et le total sur 500, le compteur s'animera à 50 %. Le total ne doit pas être inférieur au compteur de début ou au compteur de fin.

en: The type of border to use. Double borders must have a height of at least 3px to render properly.
fr: Le type de bordure à utiliser. Les bordures doubles doivent avoir une largeur d'au moins 3 px afin d'être affichées correctement.

en: The type of list to generate. Each type has a corresponding set of icons available. See List Icon field below.
fr: Type de liste à générer. Chaque type dispose d’un ensemble d’icônes correspondant. Voir le champ d'icône de liste ci-dessous.

en: The uploaded file is not a valid %s extension.
fr: Le fichier chargé n’est pas une extension %s valide.

en: The username associated with your GoDaddy Email Marketing account.
fr: Le nom d’utilisateur associé à votre compte GoDaddy Email Marketing.

en: The wrapper tag for the heading of each list item. Heading appears above the text content.
fr: Balise enveloppante pour l'en-tête de chaque élément de liste. L'en-tête apparaît au-dessus du contenu texte.

en: The wrapper tag for the text content of each list item. Text content is right below the list item heading.
fr: Balise enveloppante pour le contenu texte de chaque élément de liste. Le contenu du texte se trouve juste en dessous de l’en-tête de l’élément de liste.

en: The xml PHP extension is not installed.
fr: L’extension PHP xml n’est pas installée.

en: Theme
fr: Thème

en: Theme Branding
fr: Image de marque du Thème

en: Theme Company Name
fr: Nom de l’entreprise (Thème)

en: Theme Company URL
fr: URL de l’entreprise (Thème)

en: Theme Description
fr: Description du thème

en: Theme Name
fr: Nom du thème

en: Theme Screenshot URL
fr: URL de la vignette du thème

en: Themer Layouts
fr: Présentations Themer

en: There was a problem retrieving your lists. Please check your API credentials.
fr: Une erreur s'est produite durant la récupération de vos listes. Veuillez vérifier vos identifiants API.

en: There was an error connecting to AWeber. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite durant la connexion à AWeber. Essayez à nouveau.

en: There was an error connecting to Infusionsoft. %s
fr: Une erreur s’est produite durant la connexion à InfusionSoft. %s

en: There was an error connecting to SendinBlue. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite durant la connexion à SendinBlue. Essayez à nouveau.

en: There was an error retrieveing your lists.
fr: Une erreur s'est produite durant la récupération des listes.

en: There was an error searching contact from Drip. %s
fr: Une erreur s’est produite en cherchant un contact sur Drip. %s

en: There was an error subscribing to AWeber. %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à AWeber. %s

en: There was an error subscribing to AWeber. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à AWeber. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to ActiveCampaign. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à ActiveCampaign. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to Campaign Monitor.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à Campaign Monitor.

en: There was an error subscribing to Campaign Monitor. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à Campaign Monitor. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to Campayn. %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à Campayn. %s

en: There was an error subscribing to Campayn. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’inscription à Campayn. Ce compte n’est plus connecté.

en: There was an error subscribing to Constant Contact. %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à Constant Contact. %s

en: There was an error subscribing to Constant Contact. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à Constant Contact. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to ConvertKit. Error: %s
fr: Une erreur s’est produite lors de l’inscription à ConvertKit. Erreur : %s

en: There was an error subscribing to ConvertKit. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à ConvertKit. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to Drip. %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à Drip. %s

en: There was an error subscribing to Drip. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à Drip. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to Enormail. %s
fr: Une erreur s’est produite lors de l’inscription à Enormail. %s

en: There was an error subscribing to Enormail. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'inscription à Enormail. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to GetResponse. %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à GetResponse. %s

en: There was an error subscribing to GetResponse. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à GetResponse. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to GoDaddy Email Marketing. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à GoDaddy Email Marketing. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to Hatchbuck.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’inscription à Hatchbuck.

en: There was an error subscribing to Hatchbuck. The API key is invalid.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’inscription à Hatchbuck. Le jeton d’accès API est non-valide.

en: There was an error subscribing to Hatchbuck. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’inscription à Hatchbuck. Ce compte n’est plus connecté.

en: There was an error subscribing to Infusionsoft. %s
fr: Une erreur s’est produite lors de l’inscription à InfusionSoft. %s

en: There was an error subscribing to Infusionsoft. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’inscription à Infusionsoft. Ce compte n’est plus connecté.

en: There was an error subscribing to Mad Mimi. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à Mad Mimi. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to MailChimp. %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à MailChimp. %s

en: There was an error subscribing to MailChimp. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à MailChimp. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to MailPoet. %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l'inscription à MailPoet. %s

en: There was an error subscribing to MailerLite.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'inscription à MailerLite.

en: There was an error subscribing to MailerLite. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'abonnement à MailerLite. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to Mailerjet. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’abonnement à Mailerjet. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to Mailrelay. %s
fr: Une erreur s’est produite lors de l’inscription à Mailrelay. %s

en: There was an error subscribing to Mailrelay. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à Mailrelay. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to Mautic. %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l'inscription à Mautic. %s

en: There was an error subscribing to Mautic. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à Mautic. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to Ontraport. Code: %s
fr: Une erreur s’est produite lors de l’inscription à Ontraport. Code : %s

en: There was an error subscribing to Ontraport. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à Ontraport. Le compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to SendinBlue. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à SendinBlue. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to Sendy. %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à Sendy. %s

en: There was an error subscribing to Sendy. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à Sendy. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing to iContact Pro. %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à iContact Pro. %s

en: There was an error subscribing to iContact. %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à iContact. %s

en: There was an error subscribing to iContact. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription à iContact. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error subscribing.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription.

en: There was an error subscribing. Groundhogg is not active.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'inscription. Groundhogg est inactif.

en: There was an error subscribing. MailPoet is not installed.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription. MailPoet n'est pas installé.

en: There was an error subscribing. Please check the console for possible error message.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'inscription.  Veuillez vérifier la console pour un éventuel message d'erreur.

en: There was an error subscribing. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription. Essayez à nouveau.

en: There was an error subscribing. The account is no longer connected.
fr: Une erreur s'est produite lors de l’inscription. Ce compte n'est plus connecté.

en: There was an error when reading this WXR file
fr: Une erreur s’est produite pendant la lecture du fichier WXR

en: There's a whole lot more, too! Read about everything else on our <a href="%1$s" target="_blank">update post</a> or <a href="%2$s" target="_blank">change logs</a>.
fr: Il y a beaucoup d'autres choses encore! Vous trouverez toutes les informations dans notre <a href="%1$s" target="_blank">annonce de mise à jour</a> ou dans le <a href="%2$s" target="_blank">change logs</a>.

en: There's a wonderful community of "Beaver Builders" out there and we'd love it if <em>you</em> joined us!
fr: Il y a une merveilleuse communauté de « Beaver Builders » là-bas et nous aimerions que <em>vous</em> en fassiez partie !

en: These settings contain sensitive code that is not allowed as DISALLOW_UNFILTERED_HTML has been set globally via wp-config.
fr: Ces paramètres contiennent du code sensible qui n'est pas autorisé car DISALLOW_UNFILTERED_HTML a été défini globalement via wp-config.

en: These settings contain sensitive code that is not allowed for your user role (%s).
fr: Ces paramètres contiennent du code sensible qui n'est pas autorisé pour votre rôle utilisateur (%s).

en: These settings have errors. Please correct them before continuing.
fr: Ces paramètres contiennent des erreurs. Veuillez les corriger avant de continuer.

[ctx: Third party service such as MailChimp.]
en: Error: Missing service type.
fr: Erreur : Type de service absent.

en: This allows you to add content over or in addition to the background selection above. The location of the content layout can be selected in the style tab.
fr: Cela vous permet d'ajouter du contenu sur ou en plus de la sélection d'arrière-plan ci-dessus. L'emplacement de la présentation du contenu peut être sélectionné dans l'onglet Style.

en: This applies to all list items, but can be overridden individually.
fr: Cela s'applique à tous les éléments de la liste, mais peut être remplacé individuellement.

en: This applies to all sites on the network.
fr: Ceci s'applique à tous les sites du réseau.

en: This applies to the entire Button Group module itself.
fr: Cela s’applique à l’ensemble du module Groupe de boutons lui-même.

en: This code has errors. We recommend you fix them before saving.
fr: Ce code contient des erreurs. Nous vous conseillons de les corriger avant de sauvegarder.

en: This column has visibility rules
fr: Cette colonne a des règles de visibilité

en: This column has visibility rules.
fr: Cette colonne a des règles de visibilité.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
fr: Ceci ne semble pas être un fichier de type WXR, il manque un numéro de version WXR valide

en: This domain appears to be blocked for kit %s
fr: Ce domaine semble être bloqué pour le kit %s

en: This field is required.
fr: Ce champs est requis.

en: This is used as the menu aria attribute for accessibility and label for responsive menus.
fr: Ceci est utilisé comme attribut aria du menu pour l'accessibilité et étiquette pour les menus responsive.

en: This layout has unpublished changes
fr: Cette présentation contient des changements non publiés

en: This layout has unpublished changes. If you discard this draft all of your previously unpublished changes will be lost.
fr: Cette présentation contient des modifications non publiées. Si vous annulez ce brouillon, toutes vos modifications non publiées précédemment seront perdues.

en: This module has visibility rules
fr: Ce module a des règles de visibilité

en: This only applies to this site. Please visit the Network Admin Settings to clear the cache for all sites on the network.
fr: Ne s'applique qu'à ce site. Visiter les paramètres pour Admin réseau afin de purger le cache de tous les sites sur le réseau.

en: This overrides the setting that applies to all list items.
fr: Cela remplace le paramètre qui s'applique à tous les éléments de la liste.

en: This row has visibility rules
fr: Cette rangée a des règles de visibilité

en: This setting allows you to show saved layout in the slide.
fr: Ce paramètre vous permet d'afficher la mise en page enregistrée dans la diapositive.

en: This setting is for the entire background of your slide.
fr: Ce paramètre est pour l'arrière-plan complet de votre diapositive.

en: This setting is the minimum height of the content slider. Content will expand the height automatically.
fr: Ce paramètre est la hauteur minimale du diaporama de contenu. Le contenu s'étendra automatiquement à la hauteur maximale.

en: This setting is the minimum height of the form. Content will expand the height automatically.
fr: Ce paramètre est la hauteur minimale du formulaire. Le contenu étendra automatiquement la hauteur.

en: This setting is the minimum height of the post slider. Content will expand the height automatically.
fr: Ce paramètre est la hauteur minimale du diaporama de contenu. Le contenu s'étendra automatiquement à la hauteur maximale.

en: This should match the cycle day settings for the selected list's Autoresponder.
fr: Cela devrait correspondre aux paramètres du jour du cycle pour le répondeur automatique de la liste sélectionnée.

en: This tool applies to caches created by the following:
fr: Cet outil s'applique aux caches créés par les éléments suivants :

en: This tool exports a special data file that can be used by developers to include templates within their themes and plugins.
fr: Cet outil exporte un fichier de données spécial qui peut être utilisé par les développeurs pour inclure des gabarits dans leurs thèmes et plugins.

en: This version of the <strong>Beaver Builder</strong> plugin is not compatible with WordPress Multisite. <a%s>Please upgrade</a> to the Multisite version of this plugin.
fr: Cette version de l'extension <strong>Beaver Builder</strong> n'est pas compatible avec WordPress Multisite. <a%s>Veuillez mettre à niveau</a> vers la version multisite de l'extension.

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Thumbs
fr: Miniatures

en: Thumbs Button
fr: Bouton des miniatures

en: Thumbs Size
fr: Taille des vignettes

en: Time
fr: Heure

en: Time Rail
fr: Barre de progression

en: Time Zone
fr: Fuseau horaire

en: Timer
fr: Minuteur

en: Title
fr: Titre

en: Title Color
fr: Couleur du titre

en: Title Style
fr: Style de titre

en: Title Tag
fr: Balise de titre

en: Title Typography
fr: Typographie du titre

en: Title:
fr: Titre :

en: To identify the custom field.
fr: Pour identifier le champ personnalisé.

en: Toggle Main Menu
fr: Basculer le menu principal

en: Toggle Price Button Typography
fr: Typographie du bouton de bascule de prix

en: Toggle Price Label Color
fr: Permuter la couleur du libellé de prix

en: Tools
fr: Outils

en: Tooltip
fr: Bulle d'aide

en: Tooltip Background Color
fr: Couleur de fond de la bulle d'aide

en: Tooltip Icon Color
fr: Couleur d’icône de la bulle d'aide

en: Tooltip Icon Size
fr: Taille d’icône de la bulle d'aide

en: Tooltip Text Color
fr: Couleur du texte de la bulle d'aide

en: Top
fr: Haut

en: Top Center
fr: Haut centre

en: Top Left
fr: Haut gauche

en: Top Rated Products
fr: Les produits les plus appréciés

en: Top Ribbon Padding
fr: Marges internes du ruban supérieur

en: Top Right
fr: Haut droite

en: Top Shape Layer
fr: Calque de forme supérieur

en: Top Spacing
fr: Espacement haut

en: Topography
fr: Topographie

en: Total Amount
fr: Montant total

en: Total Units
fr: Total des unités

en: Transform
fr: Transformer

en: Transition Direction
fr: Sens de la transition

en: Transition Speed
fr: Vitesse de transition

en: Transition Speed should be less than the Delay value.
fr: La vitesse de transition doit être inférieur à la valeur du délai.

[ctx: Transition type.]
en: Slide
fr: Diapositive

en: Transition value should be lower than Delay value.
fr: La valeur de transition doit être inférieure à la valeur de Delay.

en: Try to fix it yourself now
fr: Essayez de le réparer vous-même maintenant

en: Twitter Button
fr: Bouton Twitter

en: Typography
fr: Typographie

en: UI theme, pinned settings etc.
fr: Thème de l'interface utilisateur, paramètres épinglés, etc.

en: UPDATE UNAVAILABLE!
fr: MISE À JOUR INDISPONIBLE !

en: UPDATES UNAVAILABLE! Please subscribe or enter your license key below to enable automatic updates.
fr: MISES À JOUR NON DISPONIBLES! Veuillez vous inscrire ou entrer votre clé de licence afin de recevoir les mises à jour automatiques.

en: UPDATES UNAVAILABLE! Your subscription is active but this domain has been deactivated. Please reactivate this domain in your account to enable automatic updates.
fr: MISES À JOUR NON DISPONIBLES ! Votre abonnement est actif, mais ce domaine a été désactivé. Veuillez réactiver ce domaine dans votre compte pour activer les mises à jour automatiques.

en: URL
fr: Lien

en: Unable to connect to GoDaddy Email Marketing. Please check your credentials.
fr: Impossible de se connecter à GoDaddy Email Marketing. Veuillez vérifier vos identifiants.

en: Unable to connect to Mad Mimi. Please check your credentials.
fr: Impossible de se connecter à Mad Mimi. Veuillez vérifier vos identifiants.

en: Unable to find Themer, is it installed and activated?
fr: Themer introuvable, est-il installé et activé ?

en: Uncategorized
fr: Non classé

en: Underline
fr: Souligné

en: Undo/Redo history is currently disabled.
fr: Annuler/Rétablir l’historique est actuellement désactivé.

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Unnamed Menu
fr: Menu sans nom

en: Unordered List (ul)
fr: Liste non ordonnée (ul)

en: Unrestricted Editing
fr: Édition sans restriction

en: Unsigned
fr: Non signé

en: Untitled Preset
fr: Préréglage sans titre

en: Untitled Shape
fr: Forme sans titre

en: Unzip Error: %s
fr: Erreur de décompression ZIP : %s

en: Update Global CSS/JS
fr: Mettre à jour CSS/JS Global

en: Updates &amp; Support Subscription
fr: Enregistrement pour mises à jour et soutien technique

en: Updates for Beaver Builder will not work as you appear to have %1$s activated but you have no active subscription.
fr: Les mises à jour pour Beaver Builder ne fonctionneront pas car vous semblez avoir activé %1$s mais vous n'avez pas d'abonnement actif.

en: Updates for Beaver Builder will not work as you appear to have %1$s activated but your license is for %2$s version.
fr: Les mises à jour pour Beaver Builder ne fonctionneront pas car vous semblez avoir activé %1$s mais votre licence est pour la version %2$s.

en: Updates for Beaver Builder will not work as you appear to have %s activated but it is not in your available downloads.
fr: Les mises à jour pour Beaver Builder ne fonctionneront pas car vous semblez avoir activé %s mais il ne figure pas dans vos téléchargements disponibles.

en: Updates for Themer will not work as you do not have a valid subscription for this plugin.
fr: Les mises à jour pour Themer ne fonctionneront pas car vous n'avez pas d'abonnement valide pour ce plugin.

en: Upgrade
fr: Mise à niveau

[ctx: Upgrade message that displays in the templates tab in lite installs.]
en: Save and reuse your layouts or kick-start your creativity with dozens of professionally designed templates.
fr: Sauvegardez et réutilisez vos présentations ou démarrez votre création avec des dizaines de gabarits conçus par des professionnels.

en: Upload Date
fr: Date de téléversement

en: Upload Icon Set
fr: Télécharger l'ensemble d'icônes

en: Upload a photo or display one from the media library.
fr: Téléchargez une photo, ou montrer en une de la bibliothèque médias.

en: Use Icon for Posts
fr: Utiliser icône pour les Articles

en: Use Main Photo
fr: Utiliser la Photo principale

en: Use Pagination
fr: Utiliser la pagination

en: Use Standard Editor
fr: Utiliser l’éditeur standard

en: Use an easy drag-and-drop builder to edit content on this page.
fr: Utilisez un constructeur de page facile à utiliser pour modifier le contenu de cette page.

en: Use image filename if left blank
fr: Utiliser le nom de fichier d'image si laissé vide

en: Use responsive settings in previews?
fr: Utiliser des paramètres responsive dans les aperçus ?

en: Use the Add Content button to open the content panel and add new row layouts, modules or widgets.
fr: Utiliser le bouton "Ajouter du contenu" afin d'ouvrir le panneau de contenu et ajouter de nouvelles présentations de rangée, des modules ou des widgets.

en: Use the Templates button to pick a new template or append one to your layout. Appending will insert a new template at the end of your existing page content.
fr: Utilisez le bouton Gabarits afin de sélectionner un nouveau gabarit ou en ajouter un à votre présentation. L'ajout insèrera un nouveau gabarit sous le contenu existant de votre page.

en: Use the action buttons to perform actions such as moving, editing, duplicating or deleting rows, columns and modules.
fr: Utilisez les boutons d'actions afin de déplacer, éditer, dupliquer, accéder aux paramètres individuels des colonnes, ou bien effacer des rangées, colonnes ou modules.

en: Use these settings to limit which builder features users can access.
fr: Fixer les paramètres pour déterminer à quelles fonctionnalités les utilisateurs auront accès.

en: Use this setting to enable or disable templates in the builder interface.
fr: Activer ou désactiver les gabarits en utilisant les options ci-dessous.

en: Use this setting to override core builder templates with your templates.
fr: Utilisez ce paramètre pour remplacer les gabarits d'origine par les vôtres.

en: Use this to normalize the height of your boxes when they have different numbers of features.
fr: Utiliser ceci afin de normaliser la hauteur de vos boîtes, lorsqu'elles ont un nombre différent de caractéristiques.

en: Used to identify this connection within the accounts list and can be anything you like.
fr: Utilisé pour identifier la connexion dans une liste des comptes.

en: User Access
fr: Accès utilisateurs

en: User Access Settings
fr: Paramètres d'accès des utilisateurs

en: User Capability
fr: Capacités de l'utilisateur

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Username from your Mautic application. Make sure it has `Full system access`. Best practice would be to set up a new user for each external site.
fr: Nom d’utilisateur de votre application Mautic. Assurez-vous qu’il a un ”accès complet au système”. La meilleure pratique consisterait à configurer un nouvel utilisateur pour chaque site externe.

en: Using CDN
fr: Utiliser le CDN

en: Using Kit
fr: Utiliser le Kit

en: Using license [ %1$s ] to register %2$s
fr: Utiliser la licence [ %1$s ] pour enregistrer %2$s

en: V4 Compatibility Mode
fr: Mode compatibilité V4

en: Validate Type
fr: Valider le Type

en: Validate users with checkbox or in the background.
fr: Validez les utilisateurs avec la case à cocher ou en arrière-plan.

en: Validate users with checkbox or in the background.<br />Note: Checkbox and Invisible types use separate API keys.
fr: Valider les utilisateurs avec la case à cocher ou en arrière-plan.<br />Remarque : case à cocher et caractères invisibles utilisent des clés API séparées.

en: Value should not exceed the total number of tab items.
fr: La valeur ne doit pas dépasser le nombre total d'éléments d'onglet.

[ctx: Value unit for form field of time in seconds. Such as: "5 seconds"]
en: seconds
fr: secondes

en: Variant
fr: Variante

en: Vertical Alignment
fr: Alignement vertical

en: Vertical Orientation
fr: Orientation verticale

en: Vertical Padding
fr: Marges internes verticales

en: Video
fr: Vidéo

en: Video (MP4)
fr: Vidéo (MP4)

en: Video (WebM)
fr: Vidéo (WebM)

en: Video Description
fr: Description de la vidéo

en: Video Embed Code
fr: Code d'intégration de la vidéo

en: Video Link
fr: Lien vidéo

en: Video Name
fr: Nom de la vidéo

en: Video Thumbnail
fr: Miniature de la vidéo

en: Video Type
fr: Type de vidéo

en: Video URL (MP4)
fr: URL de la video (MP4)

en: Video URL (WebM)
fr: URL de la vidéo (WebM)

en: Video embed code not specified.
fr: Code d’intégration vidéo non spécifié.

en: Video not specified. Please select one to display.
fr: Vidéo non spécifiée. Sélectionnez-en une à afficher.

[ctx: Video preview/fallback image.]
en: Poster
fr: L'affiche

en: View
fr: Voir

en: View Knowledge Base
fr: Guide d'utilisation

en: View the Knowledge Base
fr: Visualiser la base de connaissance

en: View your shopping cart
fr: Voir votre panier

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Visit Account
fr: Visitez le compte

en: WARNING! You are about to delete a global template that may be linked to other pages. Do you really want to delete this template and unlink it?
fr: MISE EN GARDE ! Vous êtes sur le point de supprimer un gabarit global qui peut être lié à d'autres pages. Voulez-vous vraiment supprimer ce gabarit et rompre le lien ?

en: WP Admin
fr: Admin WP

en: WP Multisite
fr: WordPress Multisite

en: WP Version
fr: Version WordPress

en: WP by default does not limit the amount of revisions. This setting will limit revisions to 10 for Layouts
fr: WP par défaut ne limite pas le nombre de révisions. Ce paramètre limitera les révisions à 10 pour les présentations Beaver Builder

en: Warning! Changing the template will replace your existing layout. Do you really want to do this?
fr: Avertissement! Changer le gabarit va remplacer la présentation existante. Voulez-vous vraiment faire cela?

en: Watch the Video
fr: Visionner la vidéo

en: Waves
fr: Vagues

en: We detected a possible issue here:
fr: Nous avons détecté un problème potentiel ici :

en: We have detected that a premium version of Beaver Builder plugin is installed but not activated, so you're still using the free version of Beaver Builder.
fr: Nous avons détecté qu'une version premium du plugin Beaver Builder est installée mais pas activée, vous utilisez donc toujours la version gratuite de Beaver Builder.

en: We take pride in offering outstanding support.
fr: Nous sommes fiers d’offrir un support exceptionnel.

en: We will never collect any private data such as IP, email addresses or usernames.
fr: Nous ne collecterons jamais de données privées telle que des IP, des adresses email ou des noms d’utilisateurs.

en: We're thrilled to announce Beaver Builder %1$s %2$s. Beaver Builder %1$s brings a number of workflow enhancements.
fr: Nous sommes ravis d’annoncer Beaver Builder %1$s %2$s. Beaver Builder %1$s apporte un certain nombre d’améliorations du flux de travail.

en: Weight
fr: Graisse

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Welcome to Beaver Builder!
fr: Bienvenue sur Beaver Builder !

en: Welcome! It looks like this might be your first time using the builder. Would you like to take a tour?
fr: Bienvenue! Il semble que ce soit la première fois que vous utilisez le constructeur de page. Aimeriez-vous une visite guidée?

en: We’ve detected that your server does not have the PHP cURL extension installed. Ask your hosting provider to install it so you’ll be able to perform automatic updates without error.
fr: Nous avons détecté que l’extension PHP cURL n’est pas installée sur votre serveur. Demandez à votre hébergeur de l’installer afin que vous puissiez effectuer des mises à jour automatiques sans erreur.

en: What kind of info will we collect?
fr: Quel genre d'informations allons-nous collecter ?

en: What would you like to do?
fr: Que désirez-vous faire?

en: What's New in Beaver Builder
fr: Quoi de neuf dans Beaver Builder

en: When auto spacing is enabled, the builder will automatically adjust the margins and padding in your layout once the small device breakpoint is reached. Most users will want to leave this enabled.
fr: Lorsque l'auto-espacement est activé, le constructeur ajustera automatiquement les marges externes (margin) et internes (padding) de votre présentation une fois arrivé au point de rupture pour petits appareils. La plupart des utilisateurs vont vouloir garder ceci actif.

en: When disabled Font Awesome will NOT be enqueued, even if modules require it.
fr: Si désactivé, Font Awesome ne sera PAS mis en file d'attente, même si les modules l'exigent.

en: When disabled no Google Fonts will be enqueued or available in style options
fr: Si désactivé, aucune police Google ne sera mise en file d'attente ou disponible dans les options de style

en: When disabled you will not receive alerts for new posts on the blog
fr: Si désactivé, vous ne recevrez pas d'alertes pour les nouveaux messages du blog

en: When enabled a custom row shapes tab will be added to the Global Settings.
fr: Si activé, un onglet sera ajouté aux paramètres globaux pour les formes de rangée personnalisées.

en: When enabled, columns assigned 50% width or less are limited to max width 400px when screen width reaches or goes below the small device breakpoint.
fr: Si actif, les colonnes assignées à une largeur de 50 % ou moins sont limitées à la largeur maximale de 400 px lorsque la largeur d'écran atteint ou descend sous le point de rupture pour petit appareil.

en: When enabled, fields that are empty/blank will not be saved to the database.
fr: Si activé, les champs vides/vides ne seront pas enregistrés dans la base de données.

en: When typography unit is set to vh/vw this unit will be used to calculate the font size.
fr: Lorsque l'unité typographique est réglée sur vh/vw, cette unité sera utilisée pour calculer la taille de la fonte.

en: Where to display the number in relation to the bar.
fr: Où afficher le nombre associé à la barre.

[ctx: Whether this is a global row, column or module.]
en: Global
fr: Global(e)

en: Which modules are used and how many times.
fr: Quels modules sont utilisés et combien de fois.

en: White label the Beaver Builder plugin using the settings below.
fr: Passez l’extension Beaver Builder en marque blanche en utilisant les paramètres ci-dessous.

en: White label the Beaver Builder theme using the settings below.
fr: Passez le thème Beaver Builder en marque blanche en utilisant les paramètres ci-dessous.

en: Wide
fr: Large

en: Wide is for 1 column rows, compact is for multi-column rows.
fr: Large est pour les rangées à 1 colonne, compact est pour les rangées à plusieurs colonnes.

en: Width
fr: Largeur

en: WooCommerce Menu Cart
fr: Menu panier WooCommerce

en: WordPress Admin
fr: Admin WordPress

en: WordPress Widgets
fr: Widgets de WordPress

en: Would you like to help us improve %s by sending anonymous usage data?
fr: Souhaitez-vous nous aider à améliorer %s en envoyant des données d'utilisation anonymes ?

en: X Position
fr: Position X

en: Y Offset
fr: Décalage en Y

en: Y Position
fr: Position Y

en: Yearly
fr: Annuel

en: Yes
fr: Oui

en: Yes Please!
fr: Oui s'il vous plaît!

en: You appear to have the font awesome plugin configured to use svg icons, this currently is incompatible with Beaver Builder. You must switch to a webfont set/kit.
fr: Vous semblez avoir le plugin Font Awesome configuré pour utiliser des icônes SVG, ce qui est actuellement incompatible avec Beaver Builder. Vous devez passer à un ensemble Webfont / Kit.

en: You can activate the premium version on the %s.
fr: Vous pouvez activer la version premium sur la %s.

en: You can choose a different photo that the slide will change to on mobile devices or no photo if desired.
fr: Vous pouvez choisir une photo différente pour la diapositive sur différents appareils mobiles, ou pas de photo si vous le souhaitez.

en: You can choose the subject of the email. Defaults to Contact Form Submission.
fr: Vous pouvez personnaliser le sujet des emails. Par défaut, le sujet sera: Envoi du formulaire de contact.

en: You cannot add <script> or <iframe> tag here.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter la balise <script> ou <iframe> ici.

en: You currently have the free Beaver Builder plugin activated, no license is required.
fr: Vous avez actuellement le plugin Beaver Builder gratuit activé, aucune licence n'est requise.

en: You currently have two versions of Beaver Builder active on this site. Please <a href="%s">deactivate one</a> before continuing.
fr: Il existe deux versions de Beaver Builder actives sur ce site. Veuillez en <a href="%s">désactiver une</a> avant de continuer.

en: You do not have permission to view this page.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à voir cette page.

en: You haven't saved any revisions yet. Each time you publish a new revision will be saved here.
fr: Vous n'avez pas encore de révision sauvegardée. Une nouvelle révision s'affichera ici à chaque fois que vous publierez.

en: You must <a%1$s>create an app</a> in iContact Pro to obtain an app ID and password. Please see <a%2$s>the iContact docs</a> for complete instructions.
fr: Vous devez <a%1$s>créer une application</a> dans iContact Pro pour obtenir un identifiant et un mot de passe d’application. Veuillez consulter <a%2$s>la documentation iContact</a> pour des instructions complètes.

en: You must <a%1$s>create an app</a> in iContact to obtain an app ID and password. Please see <a%2$s>the iContact docs</a> for complete instructions.
fr: Vous devez <a%1$s>créer une app</a> dans "iContact" afin d'obtenir un ID et un mot de passe pour l'app. Visitez la <a%2$s>documentation pour iContact</a> afin d'obtenir les instructions complètes.

en: You must accept the Terms and Conditions.
fr: Vous devez accepter les termes et conditions d'utilisation.

en: You must call the_content in the current theme template in order for Beaver Builder to work on this layout.
fr: Vous devez appeler the_content dans le gabarit de thème courant pour que Beaver Builder puisse travailler sur cette présentation.

en: You must register a <a%1$s>Developer Account</a> with Constant Contact to obtain an API key and access token. Please see <a%2$s>Getting an API key</a> for complete instructions.
fr: Vous devez vous enregistrer comme <a%1$s>développeur</a> avec "Constant Contact" afin d'obtenir une clé API et un jeton d'accès. Consultez <a%2$s>Getting an API key</a> pour les instructions complètes.

en: You submitted an invalid license. Non alphanumeric characters found.
fr: Vous avez soumis une licence invalide. Caractères non alphanumériques trouvés.

en: YouTube Or Vimeo URL
fr: URL Youtube ou Vimeo

en: YouTube or Vimeo
fr: Youtube ou Vimeo

en: Your API Key can be found in your SendinBlue account under SMTP & API > API Keys > Version v3 > API KEY.
fr: Votre clé API se trouve dans votre compte SendinBlue sous SMTP & API > Clés API > Version v3 > CLÉ API.

en: Your API Token can be found in your Drip account under Settings > My User Settings. Or, you can click this <a%s>direct link</a>.
fr: Votre clé API se trouve dans votre compte Drip sous Paramètres > Mes paramètres utilisateur. Vous pouvez cliquer sur ce <a%s> lien direct.

en: Your API URL can be found in your ActiveCampaign account under My Settings > Developer > API.
fr: Votre URL d’API se trouve dans votre compte ActiveCampaign sous Mes Paramètres > Développeur > API.

en: Your API key can be found in your ActiveCampaign account under My Settings > Developer > API.
fr: Votre clé API se trouve dans votre compte ActiveCampaign dans  Account Settings > API Key.

en: Your API key can be found in your Campaign Monitor account under Account Settings > API Key.
fr: Votre clé API se trouve dans votre compte Campaign Monitor sous Account Settings > API Key.

en: Your API key can be found in your Campayn account under Settings > API Key.
fr: Votre clé API peut être trouvée dans votre compte Campayn sous Paramètres > clé API.

en: Your API key can be found in your ConvertKit account under Account > Account Settings > API Key.
fr: Votre clé API se trouve dans votre compte ConvertKit sous Compte > Paramètres du compte > Clé API.

en: Your API key can be found in your GetResponse account under My Account > API & OAuth.
fr: Votre clé API se trouve dans votre compte GetResponse sous Mon compte > API & OAuth.

en: Your API key can be found in your Hatchbuck account under Account Settings > Web API.
fr: Votre clé API se trouve dans votre compte Hatchbuck sous Account Settings > Web API.

en: Your API key can be found in your Infusionsoft account under Admin > Settings > Application > API > Encrypted Key.
fr: Votre clé API se trouve dans votre compte Infusionsoft sous Admin > Settings > Application > API > Encrypted Key.

en: Your API key can be found in your Mad Mimi account under Account > Settings &amp; Billing > API.
fr: Votre clé API se trouve dans votre compte Mad Mimi sous Account > Settings &amp; Billing > API.

en: Your API key can be found in your MailChimp account under Account > Extras > API Keys.
fr: Votre clé API se trouve dans votre compte MailChimp sous Account > Extras > API Keys.

en: Your API key can be found in your Mailrelay account under Menu > Settings > API access.
fr: Votre clé API se trouve dans votre compte Mailrelay sous Paramètres > accès à l’API.

en: Your API key can be found in your Ontraport account.
fr: Votre clé API se trouve dans votre compte Ontraport.

en: Your API key from your GoDaddy Email Marketing account.
fr: Votre clé API depuis votre compte GoDaddy Email Marketing.

en: Your APP ID can be found in your Ontraport account.
fr: Votre ID d’application se trouve dans votre compte Ontraport.

en: Your Account ID can be found in your Drip account under Settings > Site Setup.
fr: Votre identifiant de compte se trouve dans votre compte Drip sous Paramètres > Configuration du site.

en: Your App ID can be found in the URL for your account. For example, if the URL for your account is myaccount.infusionsoft.com, your App ID would be <strong>myaccount</strong>.
fr: Votre identifiant d’App se trouve dans le URL de votre compte. par exemple, si le URL de votre compte est moncompte.infusionsoft.com, votre identifiant serait <strong>moncompte</strong>.

en: Your Company and Profile ID can also be found in the <a%1$s>iContact Pro API settings</a> under Account Information.
fr: Votre identifiant d’entreprise et de profil peuvent aussi se trouver dans les <a%1$s>paramètres API iContact Pro</a> sous Informations de compte.

en: Your Constant Contact API key.
fr: Votre clé API de Constant Contact.

en: Your Constant Contact access token.
fr: Votre jeton d'accès à Constant Contact.

en: Your Message Placeholder
fr: Texte fictif du champ Votre Message

en: Your changes are saved
fr: Vos changements sont sauvegardés

en: Your email
fr: Adresse email

en: Your iContact Pro Company ID.
fr: Votre identifiant d'entreprise iContact Pro.

en: Your iContact Pro Profile ID.
fr: Votre identifiant d'application iContact Pro.

en: Your iContact Pro app ID.
fr: Votre identifiant d'application iContact Pro.

en: Your iContact Pro app password.
fr: Votre mot de passe d'application iContact Pro.

en: Your iContact Pro username.
fr: Votre nom d’utilisateur iContact Pro.

en: Your iContact app ID.
fr: ID pour votre app iContact.

en: Your iContact app password.
fr: Mot de passe pour votre app iContact.

en: Your iContact username.
fr: Nom d’utilisateur pour votre app iContact.

en: Your message
fr: Votre message

en: Your name
fr: Votre nom

en: Your phone
fr: Votre téléphone

en: Your reCAPTCHA Site or Secret Key is missing!
fr: Votre clé de site ou votre clé secrète reCAPTCHA sont manquante !

en: aside
fr: de côté

[ctx: current blog name]
en: Cleared the Beaver Builder cache for blog %s
fr: Cache Beaver Builder effacé pour le blog %s

[ctx: current blog name]
en: Rebuilt the theme cache for blog %s
fr: Cache du thème reconstruit pour le blog %s

en: example@mail.com
fr: exemple@adresse.com

en: first_option Price Button Color
fr: Couleur du bouton de prix first_option

en: has detected a plugin conflict that is preventing the page from saving.
fr: a détecté un conflit de plugin qui empêche l'enregistrement de la page.

en: http://www.example.com
fr: http://www.exemple.com

en: http://www.example.com/my-photo.jpg
fr: http://www.exemple.com/ma-photo.jpg

en: https://www.example.com
fr: https://www.exemple.com

en: https://www.example.com/my-photo.jpg
fr: https://www.exemple.com/ma-photo.jpg

[ctx: label for the WordPress Dashboard link]
en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: per Year
fr: par année

en: reCAPTCHA Error:
fr: Erreur reCAPTCHA :

en: reCAPTCHA Field
fr: Champ reCAPTCHA

en: second_option Price Button Color
fr: Couleur du bouton de prix second_option

en: updates
fr: mises à jour
